Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Płock – miasto nad Wisłą

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Płock – miasto nad Wisłą"— Zapis prezentacji:

1 Płock – miasto nad Wisłą

2 Płock miasto położone na Pojezierzu Dobrzyńskin i w Kotlinie Płockiej, leżące nad Wisłą, w województwie mazowieckim. Płock to najstarsze miasto na Mazowszu. Został założony w IX w., od X w. był jedną z głównych siedzib królestwa. W latach 1079–1138 pełnił rolę stolicy państwa polskiego.

3 Płock jest jednym z najstarszych miast Polski
Płock jest jednym z najstarszych miast Polski. Na temat pochodzenia nazwy miasta jest wiele hipotez, ale najczęściej wymieniany jest pogląd mówiący, ze nazwa Płock pochodzi od wyrazu "płot", gdyż miasto miało stanowić zaporę, mur, ścianę przed najazdami Prusaków i Litwinów. Inne hipotezy wywodzą nazwę miasta od domniemanej nazwy rzeki Płota - która miała wpadać do Wisły pod Płockiem, lub rzeczownika "płota" oznaczającego rozlewisko lub nurt rzeki. Miasto stanowiło od początku ważny ośrodek państwowości polskiej, Płock był bowiem stacją dla Bolesława Chrobrego, czyli ważnym ośrodkiem zaopatrzenia zbrojnych drużyn pierwszego polskiego króla. Płock ze względu na swoje strategiczne położenie był w pierwszych wiekach naszej państwowości kilkakrotnie niszczony i palony przez Rusinów, Pomorzan, Prusaków i Litwinów. Jednakże po każdym upadku miasto podnosiło się ze zgliszczy.

4 Dziś Płock jest średniej wielkości miastem, będącym zaledwie stolicą powiatu. Miasto znane jest w Polsce jedynie za sprawą zlokalizowanych w nim największych w kraju zakładów rafineryjnych. Ale warto pamiętać o wspaniałej przeszłości tego miasta i docenić wielkie dziedzictwo kultury. Wystarczy wyjść na Stare Miasto, pospacerować po Starym Rynku, ulicy Grodzkiej, albo wybrać się w okolice płockiej Katedry i sąsiadujących z nią przepięknych budowli, jak Zamek Książąt Mazowieckich, Kuria Biskupia czy budynek Towarzystwa Naukowego, by przekonać się, ze Stary Płock jest wielkim dziełem sztuki.

5 Symbole Płocka Flaga Płocka
Barwy miasta – żółto-niebieskie z czerwonym szlakiem w środku ustalone w 1938 roku przez Radę Miejską nawiązują swoją kolorystyką do barw dawnego munduru województwa ustanowionego przez sejm 1776 roku dla województwa płockiego.

6 Symbole Płocka Herb Herb miasta Płocka nawiązuje do wizerunków na tłoku pieczęci miasta z XIV wieku. Na czerwonej tarczy herbowej widnieje w części dolnej mur obronny z otwartą bramą, a w górnej - fronton katedry z czarną rozetą zwieńczonej złotym krzyżem i dwiema wieżami ze stożkowymi niebieskimi dachami ozdobionymi złotymi kulami.

7 Symbole Płocka Hejnał „ Płock, grodzie nasz z Tumskich Wzgórz trzymasz straż, grodzie nasz. Patrząc w Wisły toń ty trwasz, ty trwasz”. Hejnał Płocki powstał w 1937 roku. Skomponował go ks. Kazimierz Starościński (profesor śpiewu w Seminarium Duchownym). Po raz pierwszy zagrano go 25 września 1937 roku. Grano go aż do 1975 roku z wyjątkiem okresu okupacji hitlerowskiej. Ponownie zaczęto go odgrywać 3 maja 1983 roku i od tej pory nieprzerwanie rozbrzmiewa nad Płockiem aż do dzisiaj. Dopiero w latach 90. XX wieku zostały dopisane słowa do hejnału. Ich autorem jest Tadeusz Boetzel. Hejnał odgrywany jest przez trębacza codziennie o godzinie 12:00 i 18:00 z wieży ratuszowej na Starym Rynku. Hejnalista Miejski ubrany jest w paradny mundur strażników miejskich. Melodia odgrywana jest również trzy razy dziennie drogą elektroniczną z Wieży Zegarowej. Na wieży ratuszowej po odegraniu hejnału o godz. 12:00 miejsce ma scena pasowania Bolesława III Krzywoustego na rycerza przez jego ojca – Władysława I Hermana.

8 Architektura

9 Bazylika Katedralna Wzniesiona została w 1144 roku z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne. Była wielokrotnie przebudowywana, lecz do dziś zachowała swoje pierwotne romańskie elementy architektury. W Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag dwóch władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W kruchcie – kopia słynnych brązowych, romańskich Drzwi płockich, wykonanych dla katedry płockiej około 1154 roku w Magdeburgu.

10 Zamek książęcy Z XIV w. przebudowany w XVI wieku na opactwo benedyktynów. W murach zamkowych znajdują się dwie gotyckie wieże: Wieża Szlachecka – dawne więzienie dla szlachty i Wieża Zegarowa z barokowym hełmem i z fragmentami romańskiego palatium z XIII wieku u podstawy. W dawnym opactwie mieści się obecnie Muzeum Diecezjalne, które eksponuje najcenniejsze zabytki skarbca, m.in.to Herma św. Zygmunta., kielich Konradowski czy gotyckie monstrancje. Tuż obok, w dawnym budynku muzeum znajdziemy kolekcję malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego (m.in. zbiór ponad 100 pasów kontuszowych w specjalnie zaprojektowanej szafie) i inne zabytki sztuki sakralnej.

11 Świątynia Miłosierdzia i Miłości
Katedra mariawicka wybudowana z inicjatywy św. Marii Franciszki Kozłowskiej w latach Poza kościołem w skład kompleksu budynków wchodzi także klasztor – siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Świątynię i klasztor wzniesiono w stylu neogotyku angielskiego na planie litery E. We wnętrzu Świątyni znajduje się pozłacana konfesja, nagrobek św. Marii Franciszki i biskupów mariawickich.

12 Stary Rynek Do połowy XIX wieku tętnił życiem. Tutaj znajdowały się zajazdy, oberże i najbogatsze sklepy. Pośrodku rynku wznosił się gotycki ratusz z niewysoką wieżą, przed którym znajdował się szafot, gdzie wykonywano kary na skazańcach. Tętniło tu także życie kulturalne miasta.

13 Płocki Ratusz Zbudowany w latach dwudziestych XIX wieku, zaprojektowany został przez Jakuba Kubickiego, jednego z wybitnych architektów okresu klasycyzmu (twórcy m.in. Belwederu w Warszawie), był miejscem ostatniego posiedzenia Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 r. (tzw. Sejm Powstańczy). Od chwili powstania ratusz był zawsze siedzibą władz miejskich. Po kompleksowej modernizacji obiektu, zakończonej we wrześniu 1998 r., ratusz stał się nowoczesnym, funkcjonalnym obiektem, jedną z wizytówek miasta.

14 Kościół Św. Bartłomieja
Gotycki rodowód ma stojący obok ratusza Kościół św. Bartłomieja ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, który w 2006 r. obchodził jubileusz 650-lecia powstania. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, a kiedy w XVIII w. w wyniku osuwania skarpy runął do Wisły fragment budowli, budynek skrócono, a wejście w stylu barokowym dobudowano od strony Starego Rynku. Ozdobą fary jest wczesnobarokowy ołtarz, datowany na rok 1640.

15 Ciekawostki

16 Rafineria ropy naftowej
To zakład przemysłowy, w którym oczyszcza się ropę naftową i otrzymuje benzynę. Stąd samochody cysterny rozwożą benzynę do stacji benzynowych w całym kraju.

17 Most im. Legionów Józefa Piłsudskiego
Most drogowo- kolejowy Most im. Legionów Józefa Piłsudskiego - to żelazny most drogowo-kolejowy, wsparty na 8 betonowych filarach, w chwili ukończenia budowy był najdłuższym mostem w Polsce.

18 Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”
"Dzieci Płocka" są najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce. Początkowo kilkunastoosobowa drużyna harcerska, jest dziś dużym Zespołem, który skupia ponad 500 dzieci. Kolebką "Dzieci Płocka" jest "Małachowianka".  Kiedy druh Wacław Milke, po pięciu latach spędzonych w obozie koncentracyjnym w Gusen (Austria) i rocznym pobycie wśród Polonii we Francji wrócił do Płocka, rozpoczął pracę ze starszoharcerskim kręgiem w Liceum im. Stanisława Małachowskiego. Zespół wywodzi się z powstałej tam w 1946 roku Harcerskiej Drużyny Artystycznej i zawsze podkreślał swój harcerski rodowód. Od samego początku istnienia każde dziecko, przyjęte do Zespołu powtarzało za druhem zobowiązujące słowa: "Będę dobrym dzieckiem w domu, dobrym uczniem w szkole i dobrym uczestnikiem zespołu".

19 Teatr dramatyczny Początki teatru w Płocku sięgają początków XIX wieku. 20 sierpnia 1812 roku dzięki staraniom ówczesnego prefekta departamentu płockiego Rajmunda Rembielińskiego rozpoczyna swoją działalność płocki teatr. Siedzibą teatru staje się budynek kościoła św. Trójcy. Niestety w 1940 roku Niemcy rozbierają budynek teatru, a tym samym kończą jego działalność. Dzięki staraniom społeczeństwa zostaje powołany Teatr Płocki. Swoją działalność rozpoczyna 12 stycznia 1975 roku. Pięć lat później teatr otrzymuje imię Jerzego Szaniawskiego. W grudniu 2005 rozpoczęto generalny remont obiektu. Ponad dwa lata później (1 lutego 2008 r.) zmodernizowany teatr zostaje otwarty. Koszt inwestycji wyniósł 25 mln złotych.

20 Płocka Orkiestra Symfoniczna
W 1977 roku powstała Płocka Orkiestra Kameralna. Od 1998 roku działa jako orkiestra symfoniczna. Od 1999 roku jej patronem jest Witold Lutosławski.

21 Amfiteatr Zlokalizowany jest u skarpy wiślanej nad Wisłą. Podzielony na 14 sektorów i posiadający 3503 miejsca

22 Lotnisko Niewielkie trawiaste lotnisko sportowe, położone 2 km na północny wschód od centrum Płocka, w dzielnicy Kostrogaj Rolniczy, należące do Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej. W planach miejskich ma zostać rozbudowane.

23 Dziękuję za uwagę! Życząc miłej pracy


Pobierz ppt "Płock – miasto nad Wisłą"

Podobne prezentacje


Reklamy Google