Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAK P[RZETRWAĆ W JAPONII

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAK P[RZETRWAĆ W JAPONII"— Zapis prezentacji:

1 JAK P[RZETRWAĆ W JAPONII
Kl. I d

2 Podstawowe informacje o Japonii
Japonia jest krajem położonym na  ok wyspach. Większość z tych wysp jest bardzo małego rozmiaru.  Stolicą Japonii jest Tokio W Japonii są cztery pory roku. Wilgotne i gorące lato rozpoczyna się w połowie lipca. Bezpośrednio poprzedza je pora deszczowa, która trwa około jednego miesiąca Japonię zamieszkuje 125 mln ludzi. Jest to ósmy kraj świata pod względem liczby ludności.  Ludność kraju mieszkająca w różnych regionach różni się zarówno pod względem kulturowym  jak i językiem. Podczas podróży po Japonii można zauważyć, że w Tokio mówimy "arigato", a w Kioto "ookini", jednak oba znaczą to samo "dziękuję". Japończycy charakteryzują się najdłuższym przeciętnym okresem życia na świecie. System polityczny Japonii to monarchia konstytucyjna. Cesarz pełni głównie funkcje reprezentatywne i ceremonialne Japonia budzi zazdrość z powodu niskiego wskaźnika przestępczości, a jedną z największych zalet Japończyków jest uczciwość i szacunek dla prawa.

3 CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ, JADĄC DO JAPONII

4 CENY Japonia uważana jest powszechnie za kraj bardzo drogi. Tymczasem w rzeczywistości ceny wielu produktów nie różnią się znacząco od tych w Polsce, a w przypadku sprzętu elektronicznego lub posiłków w restauracjach są nawet niższe. Pełnowartościowy obiad można zjeść już za ok zł, a ceny noclegów w najtańszych hotelach zaczynają się już od ok. 80 zł. Całodniowy bilet na tokijskie metro, uprawniający do przejazdu wszystkimi liniami, kosztuje niecałe 27 zł, zaś godzina zabawy w karaoke to wydatek rzędu 20 zł.

5 TRANSPORT Japonia posiada doskonale rozwiniętą sieć kolei, autostrad oraz dróg szybkiego ruchu, co pozwala na sprawne przemieszczanie się po kraju. Istnieją serwisy internetowe, w których można wyszukać interesujące nas połączenia. Dobrym rozwiązaniem dla turystów jest kupno Japan Rail Pass, który uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów dowolnym rodzajem pociągu należącym do spółki JR.

6 ZASADY OBYCZAJOWE Trzeba pamiętać, że w Japonii obowiązują odmienne niż w Europie zasady obyczajowe. Aby uniknąć niezręcznych sytuacji, należy respektować ważniejsze zwyczaje miejscowe: nie wchodzić w butach do domu czy świątyni, nie używać mydła w wannie (wanna służy do relaksu), wystrzegać się wycierania nosa w miejscach publicznych. W Japonii nie ma zwyczaju dawania napiwków. Właściwym gestem przy powitaniu czy pożegnaniu jest ukłon. Wsiadając do metra czy autobusu, należy ustawić się w kolejce osób oczekujących. 

7 RZECZY, NA KTÓRE TRZEBA ZWRÓCIĆ UWAGĘ:
W sieci energetycznej w Japonii płynie prąd o napięciu 100V i częstotliwości 50 lub 60Hz (w zależności od regionu). Używane są wtyczki typu A i B. Przed wyjazdem warto sprawdzić specyfikację zabieranego sprzętu elektronicznego oraz zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki. W Japonii obowiązuje ruch lewostronny, należy więc zwrócić uwagę przy przechodzeniu przez jezdnię. Międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce nie jest uznawane w Japonii, nie można więc na jego podstawie prowadzić pojazdów.

8 MIEJSCA WARTE ODWIEDZENIA

9 Jokohama Można tam zwiedzić rezydencje obcokrajowców z końca XIX i początku XX wieku, a także cmentarz im poświęcony. w porcie Jokohama znajduje się Latarnia Morska (Yokohama Marine Tower) która jest najwyższą latarnią morską na świecie. W mieście znajdują się liczne muzea między innymi Muzeum lalek, muzeum Anpanman’a jednego z najpopularniejszych bohaterów Japonii. Warto odwiedzić także Stadion Jokohama.

10 Kioto Kioto jest magicznym miastem, przepełnionym fascynującymi miejscami. Obecnie jest siódmym największym miastem Japonii, tym co wyróżnia miasto na tle całej Japonii jest jego prawie niezmieniony kształt od setek lat. Wschodnia stolica słynie także z shojin ryori, buddyjskiej kuchni wegetariańskiej. Przebywając w Kioto należy zobaczyć rezydencję cesarską Katsura, która została wybudowana około roku 1600.

11 GHIBLI MUSEUM W TOKIO Obowiązkowym punktem programu każdego wielbiciela mangi i anime będzie wizyta w Ghibli Museum w Tokio, zaprojektowanym przez samego mistrza Hayao Miyazakiego. Muzeum poświęcone jest nie tylko twórczości Studia Ghibli, lecz także innych wytwórni. Później warto skierować kroki do Tokyo Anime Center, gdzie fani mogą dowiedzieć się wszystkiego o japońskiej animacji. Dobrze również udać się do International Manga Museum w Kioto. W nowoczesnym i funkcjonalnym budynku zgromadzono ok. 300 tysięcy eksponatów, organizowane są także warsztaty i seminaria. Muzeów poświęconych najpopularniejszym mangom i anime oraz ich twórcom jest w Japonii bardzo wiele. Każdy z miłośników komiksu i animacji z pewnością znajdzie coś dla siebie.

12 Japanese cuisine

13 Typowy posiłek: Współcześnie Japończycy spożywają, podobnie jak Europejczycy, trzy posiłki dziennie. Zwykle w ich skład wchodzi zestaw potraw nazywany ichiju-sansai (ryż i trzy przekąski). Składa się on z pięciu elementów. Są to: miska ryżu, miska zupy (stanowią one elementy obowiązkowe) oraz trzy potrawy, z których każda została wybrana z innej grupy dań.

14 FOODS OF THE JAPANESE Rice and noodles are the two primary staples of the Japanese diet. Rice, either boiled or steamed, is served at every meal. Noodles come in many varieties. Among the most popular are soba, thin brown noodles made from buckwheat flour; udon, thick white noodles made from wheat flour; and ramen, thin, curly noodles, also made from wheat flour . Soy sauce and other soybean products are also staples in Japan. These include miso (fermented soybean paste) and tofu (a soybean curd that resembles custard). Other common ingredients in Japanese food include bamboo shoots, daikon (a giant white radish), ginger, seaweed, and sesame seed products. Japanese pickles called tsukemono are served at every meal. Seafood is also plentiful in this island nation. Green tea is the national beverage of Japan, although black tea is also available. Sake (SAH-kee, wine made from rice, usually served warm) and beer are also very popular.

15 Sushi: Ingredients: Small bamboo mat (makisu) for preparing sushi
Dry seaweed sheets (nori) Bowl of water to which 1 Tablespoon vinegar has been added Wasabi (dried horseradish powder) Strips of avocado, cucumber, carrot, or other vegetable Cooked shrimp or crab meat (or frozen imitation crabmeat, thawed) Procedure: Place a sheet of nori (dry seaweed), shiny side down, on the makisu (bamboo mat). Wet your right hand (or left hand, if you are left-handed) in the bowl of vinegar water, and use it to scoop up a ball of rice. Spread the rice out in an even layer on one side of the nori . Sprinkle a line of wasabi (horseradish powder) down the center of the rice. Arrange the strips of vegetables and seafood over the line of wasabi . Using the mat to support the nori , lift one end of the mat to gently roll the nori over the rice and other ingredients. Use gentle pressure to compact the rice and other ingredients so that they hold together. Continue rolling until a long cylinder is formed, completely encased in nori . Carefully slice through the nori and other ingredients to make the bites of sushi . Serve immediately so the nori will still be crispy.

16 Traditional dishes in Japan
Dashi Sushi Kamaboko kabayaki Tempura

17 ŚWIĘTA W JAPONII

18 KOI NOBORI Flagi w kształcie karpia, będące symbolem japońskiego święta Tango-no Sekku, obchodzonego jako Dzień Dziecka piątego dnia piątego miesiąca. Jest to święto chłopców. Rodziny mające chłopców wieszają na zewnątrz domu proporce w kształcie karpia. Świątecznym akcentem są ryżowe ciasteczka.

19 HANAMI Jest to tradycyjny japoński zwyczaj podziwiania urody kwiatów, w szczególności kwiatów wiśni. Praktykowane jest już od kilkuset lat i cieszy się ogromną popularnością. Ludzie spotykają się z przyjaciółmi na piknikach pod drzewami wiśni. Duże znaczenie ma też miejsce np. miejscowość takiego pikniku. Największą popularnością cieszą się: park Ueno w Tokio, park Sankeien w Jokohamie oraz park Tsurumai a Nagoi.

20 SEIJIN-NO HI Japońska ceremonia osiągnięcia dojrzałości. Jest świętem ruchomym, przypadającym na drugi poniedziałek stycznia. Z okazji seijin-shiki wszyscy, którzy 2 kwietnia poprzedniego roku ukończyli 20 rok życia lub osiągną ten wiek do 1 kwietnia bieżącego roku wracają do swoich rodzinnych stron, gdzie pojawiają się w trakcie uroczystości organizowanej przez władze gminne, ubrani w tradycyjne, często niezwykle kosztowne, stroje. Podczas uroczystości przedstawiciel władz informuje wchodzących w okres dojrzałości o ich obowiązkach. Potem następują uroczystości w świątyniach.

21 O-BON Odpowiednik Święta Zmarłych w buddyzmie japońskim, podczas którego oddaje się cześć przodkom. Obchodzone jest od 13 do 16 sierpnia i jest jednym z trzech najważniejszych okresów wakacyjnych w Japonii, poza okresem noworocznym shōgatsu i świętami na początku maja, tzw. Złotym Tygodniem. W okresie O-bon Japończycy odwiedzają groby rodzinne i składają na nich ofiary. Według wierzeń Japończyków, w czasie O-bon duchy przodków powracają na Ziemię, aby odwiedzić swoich krewnych. W wielu miastach, dzielnicach i osiedlach odbywają się lokalne festiwale połączone z tradycyjnymi tańcami - Bon-odori.

22 HADAKA MATSURI Co roku w lutym, w Japonii odbywa się Saidai-ji Eyo hadaka matsuri – festiwal nagości. Uważa się, że początki sięgają okresu mnichów o nazwie Muromachi w latach Mnisi rozdawali papierowe talizmany tzw. Go-o. Tysiące mężczyzn ubiera skąpe tuniki. Krzyczą ,,Washoi! Washoi!".Mężczyźni walczą między sobą o 20-centymetrowy kawałek drewna. Ten, który zdobędzie patyczek i wrzuci do pojemnika, otrzyma błogosławieństwo na cały rok.

23 NEBUTA FESTIVAL Jest obchodzone na początku sierpnia w Aomori i innych miejscowościach w północnowschodniej części kraju. Charakterystyczne są nocne procesje z ogromnymi papierowymi ołtarzami. Święto najprawdopodobniej wywodzi się z rytuału mającego na celu odpędzenie ospałości, jako że słowo ,,nebuta" oznacza senność. Święto co roku przyciąga wielu turystów z całego świata.

24 HINA MATSURI Święto Lalek, Święto Dziewcząt, obchodzone w Japonii w dniu 3 marca, ponieważ dzień ten przypada w sezonie kwitnienia brzoskwiń (według kalendarza księżycowego), bywa on również nazywany Momo-no Sekku (Świętem Brzoskwiń). Jest to dzień modlitwy w intencji dobrobytu dziewcząt – w trosce o ich zdrowie, właściwy rozwój fizyczny, powodzenie i szczęście. Większość japońskich rodzin – tych, w których są dziewczęta – wystawia z tej okazji hina-ningyō, czyli specjalny zestaw lalek. Zestaw minimum to figurki pary cesarskiej, ale pełen komplet składa się z 17 lalek.

25 ROZRYWKA

26 ANIME I MANGA Japońska kultura popularna, w szczególności manga i anime stają się coraz bardziej popularne na całym świecie, w tym również w Polsce. Dla wielu fanów japońskiej kreski wizyta w jej ojczyźnie będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem. Niemal na każdym kroku można napotkać księgarnie oraz sklepy oferujące szeroki asortyment komiksów oraz płyt DVD. Regały z mangami potrafią nierzadko zajmować całe piętro. Można także kupić figurki, koszulki i inne gadżety związane z popularnymi produkcjami.

27 KLUBY, BARY, KARAOKE… Duże japońskie miasta tętnią życiem w ciągu dnia i nocy. Można tu znaleźć niespotykaną nigdzie indziej ilość rozrywek. Mnóstwo jest tu salonów gier, karaoke, klubów i barów, tłumnie odwiedzanych przez młodych ludzi, którzy chcą przyjemnie spędzić czas. W japońskim karaoke każda grupa otrzymuje do dyspozycji oddzielną salkę, w której można bawić się bez skrępowania w gronie znajomych i wybierać spośród tysięcy utworów zarówno japońskich, jak i zagranicznych.

28 GEJSZE Gejsza to termin który powstał w epoce Tokugawa. Składa się on z wyrazu gei (sztuka) i sha (człowiek). Tak więc chodzi tu o kogoś uprawiającego tradycyjne japońskie sztuki, innymi słowy - artystę. Makijaż, fryzura i ubiór to zewnętrzne cechy wyróżniające gejszę spośród pozostałych japońskich kobiet. Jest to jedyna społeczność kobiet w Japonii, która nosi na co dzień kimono, wachlarz, fryzurę shimada oraz bieli twarz.Współczesne gejsze walczą o niewinność i o przetrwanie.

29 DNI KULTURY JAPONSKIEJ
Co roku, w zamku w Krasiczynie odbywa się festiwal kultury japońskiej organizowany przez Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu. Jak podkreślił sam ambasador Japonii Yuichi Kusumoto, każdy kolejny festiwal zbliża nasze kraje, mimo tak ogromnej odległości. Najważniejszym celem Centrum Kultury Japońskiej jest zwrócenie uwagi Japończyków na Podkarpacie. W roku 2008 wybraliśmy się tam, by dowiedzieć się czegoś o Japonii.

30 ZAPREZENTOWANY ZOSTAŁ TANIEC FLAMENCO.

31 MOŻNA BYŁO TEZ ZOBACZYĆ TRADYCYJNE JAPOŃSKIE STROJE – KIMONA.

32 DRZEWKA BONSAI

33 BIBLIOGRAFIA: www.wikipedia.pl www.flickr.com


Pobierz ppt "JAK P[RZETRWAĆ W JAPONII"

Podobne prezentacje


Reklamy Google