Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prawdy oczywiste Prezenty dla kontrahentów - Księgowość bez tajemnic! INFOLINIA: 801 007 196 |

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prawdy oczywiste Prezenty dla kontrahentów - Księgowość bez tajemnic! INFOLINIA: 801 007 196 |"— Zapis prezentacji:

1 Prawdy oczywiste Prezenty dla kontrahentów - Księgowość bez tajemnic! INFOLINIA: | Część 36

2 Jaki to prezent o małej wartości? Zwykle prezenty o małej wartości kojarzone są z towarami, których jednostkowa cena nabycia lub koszt wytworzenia nie przekraczają kwoty 10 zł netto, natomiast zapomina się o towarach, których wydawanie musi być przez podatnika ewidencjonowane w sposób umożliwiający identyfikację odbiorców. Tu zastosowanie ma limit 100 zł (roczna, łączna wartość prezentów przekazywanych przez podatnika jednej osobie). - Księgowość bez tajemnic! INFOLINIA: |

3 Podatek VAT od przekazanych nieodpłatnie prezentów Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o VAT nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości i próbek nie jest opodatkowane VAT, o ile następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika. UWAGA: Przekazując prezent nie traci się prawa do odliczenia VAT w przypadku, gdy prezent ten jest zgodnie z art. 7, ust. 4 Ustawy o VAT prezentem o małej wartości, czyli że można odliczyć VAT naliczony przy zakupie rzeczy przeznaczonej na prezent, nawet jeśli przekaże się go bez VAT należnego, bo jest to prezent o małej wartości, który nie podlega opodatkowaniu VAT. - Księgowość bez tajemnic! INFOLINIA: |

4 Kiedy nie trzeba płacić podatku VAT od przekazanych nieodpłatnie prezentów? Przekazując nieodpłatnie prezent o wartości: 1.jednostkowej do 10 zł - nie trzeba płacić podatku VAT i nie trzeba prowadzić listy osób, którym prezenty zostały przekazane; 2.w przedziale powyżej 10 zł do 100 zł - nie trzeba płacić podatku VAT, o ile przedsiębiorca prowadzi ewidencję osób, którym przekazano prezenty; 3.powyżej 100 zł – trzeba zapłaci ć podatek VAT, jeśli przy ich zakupie przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, natomiast nie trzeba prowadzić listy osób obdarowanych. - Księgowość bez tajemnic! INFOLINIA: |

5 Materiały drukowane i reklamowe Z początkiem kwietnia 2013 r. zniknęło z art. 7 ust. 3 ustawy o VAT wyłączenie z opodatkowania VAT przewidziane dla materiałów drukowanych. Zgodnie z tym, jeśli materiał drukowany będzie spełniał kryterium uznania za prezent o małej wartości (tj. jednostkowa cena zakupu lub jednostkowy koszt wytworzenia netto nie będą przekraczały 10 zł), wówczas przekazanie takiego materiału nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT. Natomiast jeśli materiały, które nie spełniają tego kryterium będą opodatkowane VAT. Zatem opodatkowane mogą być np. droższe katalogi lub kalendarze. - Księgowość bez tajemnic! INFOLINIA: |

6 Materiały drukowane i reklamowe – c.d. W przypadku kiedy materiał informacyjny i reklamowy nie ma wartości użytkowej z punktu widzenia konsumenta - będzie to np. katalog czy ulotka to nie podlega on opodatkowaniu, natomiast jeśli ma wartość użytkową z punktu widzenia konsumenta, będzie to np. kalendarz z reklamami to będzie on podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, chyba że spełni definicję prezentu o małej wartości. Wtedy przekazanie takiego kalendarza na cele związane z działalnością gospodarczą będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT. - Księgowość bez tajemnic! INFOLINIA: |

7 Materiały drukowane i reklamowe – c.d. 2 Przykład: Przekazując kalendarz z logo firmy mamy do czynienia z informacją, a kalendarze pełnią funkcję informacyjną i nośnika reklamy, jednocześnie stanowią one dla nabywcy wartość użytkową (konsumpcyjną). W konsekwencji oznacza to, że nieodpłatne przekazanie takich towarów nie podlega VAT tylko wtedy, jeżeli spełniają one definicję prezentów o małej wartości. Natomiast, w przypadku kiedy podatnik przekazuje ulotki informacyjne o firmie (adres, profil działalności, itp.), nie mają one dla nabywcy wartości użytkowej, a zatem ich nieodpłatne przekazanie nie będzie podlegać VAT. - Księgowość bez tajemnic! INFOLINIA: |

8 Alkohol Przekazanie kontrahentowi alkoholu jako prezent jest określone w podatku dochodowym jako wydatek na cele reprezentacyjne i jako taki nie może być kosztem podatkowym. Obecnie dla celów odliczenia podatku naliczonego VAT nie ma znaczenia, czy poniesiony zakup uznawany jest za koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Dopuszczalne jest odliczanie podatku naliczonego od alkoholu nabywanego jako prezent dla kontrahentów, pod warunkiem, że zakupiony towar ma związek z działalnością podlegającą opodatkowaniu VAT. - Księgowość bez tajemnic! INFOLINIA: |

9 Próbki Przekazując próbkę zdefiniowaną w art. 7 ust. 7 ustawy o VAT, nie trzeba płacić podatku VAT, nawet jeżeli przy ich nabyciu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku. Zgodnie z art. 7 ust. 7 ustawy o VAT: w ust. 3, przez próbkę rozumie się identyfikowalny egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają ocenić cechy i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika: 1) ma na celu promocję tego towaru oraz 2) nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru. - Księgowość bez tajemnic! INFOLINIA: |

10 Zachęcamy do śledzenia dalszych części naszej serii ;) W razie problemów z prowadzeniem księgowości, niezadowolenia z obecnej obsługi lub planowaniem założenia nowej działalności zachęcamy do kontaktu z nami: POLECAMY: ACCOUNT Kancelaria Rachunkowa ul. Warowna 1 lok.3, Warszawa tel. kom.: , tel.: Księgowość bez tajemnic! INFOLINIA: |

11 Biuro Rachunkowe FINITE INFOLINIA: ul. Przejazd 6/67 | Warszawa| tel | - Księgowość bez tajemnic! INFOLINIA: |


Pobierz ppt "Prawdy oczywiste Prezenty dla kontrahentów - Księgowość bez tajemnic! INFOLINIA: 801 007 196 |"

Podobne prezentacje


Reklamy Google