Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ADRES IP – unikatowy numer przyporządkowany urządzeniom sieci komputerowych. Adres IPv4 składa się z 32 bitów podzielonych na 4 oktety po 8 bitów każdy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ADRES IP – unikatowy numer przyporządkowany urządzeniom sieci komputerowych. Adres IPv4 składa się z 32 bitów podzielonych na 4 oktety po 8 bitów każdy."— Zapis prezentacji:

1 ADRES IP – unikatowy numer przyporządkowany urządzeniom sieci komputerowych. Adres IPv4 składa się z 32 bitów podzielonych na 4 oktety po 8 bitów każdy. Adres IP przedstawiany jest w postaci czytelnej w tak zwanej notacji dziesiętnej z kropką np. – każda liczba dziesiętna odpowiada 8 bitom adresu IP. W obrębie adresu wyróżnia się dwa składniki: Identyfikator sieciowy Identyfikator komputera (hosta) System adresowania polega na tym, że umożliwia on wyznaczanie tras pakietów. Adres IP zawiera informacje o tym do jakiej sieci jest włączony dany komputer oraz jednoznaczny adres komputera w sieci.

2 KLASY ADRESÓW IP W zależności od ilości oktetów przeznaczonych w adresie IP na adres sieci i adres hosta dokonano podziału adresów na tak zwane klasy: KLASA A - 8 bitów na adres sieci - 24 bity na adresy hostów (8/24) KLASA B bitów na adres sieci - 16 bitów na adresy hostów (16/16) KLASA C bity na adres sieci - 8 bitów na adresy hostów (8/24) Wszystkie hosty w danej sieci mają ten sam adres sieci i unikatowe adresy hostów. O przynależności adresu IP do danej klasy świadczą pierwsze bity adresu IP.

3 Klasy adresów IP - wyznaczanie:
Klasa A – pierwszy bit adresu jest równy 0, ten pierwszy bit identyfikuje całą klasę, następne siedem bitów określa sieć, a ostatnie 24 bity wskazują komputer. Sieci klasy A jest mniej, niż 128, ale każda z nich może składać się z milionów komputerów. Klasa B – dwa pierwsze bity adresu to 1 i 0, wyznaczają one klasę, następne 14 bitów określa sieć, a ostatnie 16 identyfikuje komputer. Istnieją tysiące sieci klasy B, do których należą tysiące komputerów. Klasa C – pierwsze trzy bity to 1 1 0, wyznaczają one klasę, 21bitów kolejnych określa sieć, a ostatnie osiem służy do identyfikacji komputera. Istnieją miliony sieci klasy C, ale w każdej z nich może znajdować się mniej niż 254 komputery. Klasa D – pierwsze cztery bity adresy to , adres rozsyłania grupowego, służy do jednoczesnej komunikacji z grupą komputerów. Aby użyć rozsyłania grupowego IP, zbiór węzłów musi zgodzić się na wspólny adres rozgłaszania grupowego. Po ustaleniu grupy, kopia każdego pakietu wysłanego pod tym adresem będzie dostarczona do każdego komputera będącego członkiem grupy. Adres grupowy identyfikuje komputery pracujące z tym samym protokołem. Klasa E – pierwsze cztery bity to , nie jest obecnie używana, zarezerwowana na przyszłość.

4

5 KLASA MASKA SIECI W NOTACJI DZIESIĘTNEJ A 255.0.0.0 B 255.255.0.0
Z adresem IP wiąże się pojęcie maski sieci. Maska sieci składa się tak jak adres IP z czterech oktetów i jest używana do wydzielenia z adresu IP części odpowiadającej za identyfikację sieci i części odpowiadającej za identyfikację hosta KLASA MASKA SIECI W NOTACJI DZIESIĘTNEJ A B C

6 ADRESY SPECJALNE Adres – adres pętli zwrotnej służący do testowania TCP/IP dla danego komputera. Pakiety wysyłane do sieci nie są nigdy przekazywane do żadnej sieci. Wszystkie bity części adresowej hosta nie mogą mieć wartości 1. Taki adres jest adresem rozgłoszeniowym np Wysyłane wiadomości pod taki adres są komunikatem sieciowym. Adres oznacz że wszystkie węzły danej sieci otrzymają ten pakiet. Wszystkie bity części adresu IP przeznaczonej dla hostów nie mogą mieć wartości 0. Taki adres oznacza adres sieci. LICZBA HOSTÓW W DANEJ SIECI: 2N-2, gdzie N to liczba bitów przeznaczonych na adresy hostów

7 Adresy niepubliczne (prywatne)
Adresy niepubliczne zwane prywatnymi lub nierutowalnymi nie mogą być używane w Internecie. Przeznaczone są do budowy sieci lokalnych i adresowania w nich urządzeń sieciowych. KLASA Zakres adresów prywatnych w danej klasie A B C


Pobierz ppt "ADRES IP – unikatowy numer przyporządkowany urządzeniom sieci komputerowych. Adres IPv4 składa się z 32 bitów podzielonych na 4 oktety po 8 bitów każdy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google