Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Żyto.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Żyto."— Zapis prezentacji:

1 Żyto

2 Krajowy bilans wykorzystania ziarna żyta ozimego (4 500 tys
Krajowy bilans wykorzystania ziarna żyta ozimego (4 500 tys. t, )

3 Skład chemiczny ziarna żyta [%] wg różnych źródeł
węglowodany - 69,0 białko surowe - 10,6 tłuszcz surowy - 1,7 włókno surowe - 2,2 popiół - 1,7 W ocenie wartości odżywczej i paszowej ziarna żyta należy uwzględnić także obecność szkodliwych dla zdrowia człowieka i zwierząt różnorodnych substancji. Należą do nich m.in. inhibitory enzymów amylolitycznych i proteolitycznych, alkilorezorcynole (kwas waniliowy, galusowy, syryngowy, kawowy i in.) oraz ergotaminy (w przypadku porażenia ziarna sporyszem).

4 Systematyka rodzaju Secale
Gatunek Podgatunek Odmiana botaniczna Żyto górskie Secale montanum Żyto łamliwe Secale fragile Żyto afrykańskie Secale africanum ssp. anatolicum ssp. vavilovi Żyto zwyczajne Secale cereale ssp. ancestrale var. spontaneum var. afganicum var. articulatum ssp. segetale var. asiaticum var. subarticulatum ssp. cereale var. vulgare

5 Żyto zwyczajne zwane też siewnym występuje w formie uprawnej, dzikiej i jako chwast. Wydziela się w nim trzy podgatunki. Spośród odmian botanicznych należących do podgatunku ancestrale dziko rosnące żyto należące do odmiany spontaneum zostało uznane za przodka naszych form uprawnych żyta. Pozostałe odmiany botaniczne afganicum i articulatum są jednorocznymi chwastami o łamliwej osadce kłosowej towarzyszącymi uprawie innych gatunków zbóż. Podgatunek segetale obejmuje dwie odmiany botaniczne, które różnią się łamliwością osadki kłosowej i występują w zasiewach zbóż jako roczne chwasty. Uprawne formy żyta mają niełamliwą osadkę kłosową i należą do podgatunku cereale w obrębie którego wyróżnia się odmianę botaniczną vulgare. W Polsce wszystkie odmiany rolnicze żyta należą do tego podgatunku.

6

7 Żyto spośród wszystkich zbóż ma najlepiej rozwinięty system korzeniowy
Żyto spośród wszystkich zbóż ma najlepiej rozwinięty system korzeniowy. Korzenie przybyszowe mogą sięgać 120 cm, zarodkowe nawet do 250 cm w głąb gleby, a 60% masy korzeniowej znajduje się w warstwie ornej do głębokości 30 cm. Z tych względów żyto sprawniej niż inne gatunki pobiera wodę i składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby, nawet ze związków trudno dostępnych co sprawia że jest ono przydatne do uprawy na glebach lekkich. Liście żyta są lancetowate, stosunkowo szerokie i długie z wyjątkiem liścia flagowego. Na zewnątrz są gładkie, pokryte woskowym nalotem przez co przybierają barwę niebieskawozieloną. Uszka (ostrogi) słabo wykształcone, wąskie, krótkie i nie obejmują źdźbła. Błonkowate języczki mają długość 1-2 mm, są stożkowato zakończone, całobrzegie lub ząbkowane.

8 Wysokość roślin żyta odmian populacyjnych wynosi najczęściej od 140 do 150 cm, natomiast odmian mieszańcowych jest o 5 – 10 cm niższa. Kłos ma długość od 5 do 15 cm. W okresie kwitnienia jest prosto wzniesiony, a w czasie dojrzewania pochylony a nawet zwisający. W przekroju jest czterokanciasty. Ma kształt cylindryczny lub karasiowaty a barwę szarozieloną.

9 Kłos żyta nie wykształca kłoska szczytowego, a kłoski boczne osadzone są naprzemianlegle w dwóch rzędach. Kłoski są 2(3) kwiatowe w tym dwa płodne i jeden niedorozwinięty. Żyto jest rośliną obcopylną a pyłek przenoszony jest na znaczne odległości. a – kłos, b – kwitnący kłosek, c – kłosek z ziarniakami

10 Kłosek żyta: a – plewy, b – plewka dolna, c – plewka górna, d – ość, e - ziarniak
Plewy są szydlaste i wąskie, wyraźnie krótsze od plewek. Plewka dolna jest skórzasta, szorstka z trzema nerwami z których środkowy przechodzi w ość o różnej długości. Plewka górna z dwoma nerwami jest naga, na szczycie dwuzębna. W czasie dojrzewania plewki otaczają ziarniak odsłaniając jego wierzchołek przez co ziarniaki mogą się osypywać w czasie zbioru.

11 Ziarniak żyta jest nagi, ma barwę szarozieloną
Ziarniak żyta jest nagi, ma barwę szarozieloną. Osiąga długość 5 do 10 mm, a szerokość i grubość 1,5-3 mm. Wierzchołek ziarniaka wyraźnie zwęża się i jest ścięty, zakończony bródką krótkich i gęstych włosków. Ziarniaki najczęściej mają kształt wrzecionowaty, na przekroju poprzecznym sercowaty zbliżony do trójkątnego. Masa tysiąca ziaren odmian populacyjnych wynosi g, natomiast mieszańcowych jest niższa o 2-4 g.

12 Odmiany W krajowym rejestrze znajdują się dwie odmiany żyta jarego i 32 ozimego, z których 20 to odmiany populacyjne; jedna – syntetyczna, dziesięć – odmiany mieszańcowe oraz jedna populacyjna, przeznaczona do uprawy na zielonkę. Do krajowego rejestru w 2005 r. wpisano dwie odmiany żyta ozimego (Dańkowskie Diament, Daran) i jedną żyta jarego (Bojko). Syntetyczna odmiana Caroass powstaje w wyniku wzajemnego przepylania pięciu linii. Przyjmuje się, że materiał siewny odmian syntetycznych powinien podlegać corocznej wymianie, tak jak w przypadku odmian mieszańcowych.

13

14

15

16 Optymalna obsada kiełkujących ziarniaków żyta na 1 m2
Przedplony Kompleks glebowo-rolniczy 4 5 6 - 7 Dobre Zbożowe 350 – 400 430 – 450 obsada ziarniaków na 1 m2 . MTZ (g) wartość użytkowa ziarna (%) Ilość wysiewu (kg/ha)= zdolność kiełkowania . czystość 100 wartość użytkowa = Żyto mieszańcowe sieje się w obsadzie 260 – 280 ziarniaków na 1 m2

17


Pobierz ppt "Żyto."

Podobne prezentacje


Reklamy Google