Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kręgowce aktywnie latające PTAKI. ŚRODOWISKO ŻYCIA PTAKÓW Ptaki żyją na wszystkich kontynentach i zamieszkują prawie wszystkie typy środowisk. Spotyka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kręgowce aktywnie latające PTAKI. ŚRODOWISKO ŻYCIA PTAKÓW Ptaki żyją na wszystkich kontynentach i zamieszkują prawie wszystkie typy środowisk. Spotyka."— Zapis prezentacji:

1 Kręgowce aktywnie latające PTAKI

2 ŚRODOWISKO ŻYCIA PTAKÓW Ptaki żyją na wszystkich kontynentach i zamieszkują prawie wszystkie typy środowisk. Spotyka się je praktycznie wszędzie, nawet w miejscach niedostępnych dla innych zwierząt, np. w górach na wysokości ok. 7 tys. Metrów nad poziomem morza. O ich szerokim rozprzestrzenianiu zadecydowały głównie dwie cechy : umiejętność latania oraz stałocieplność, czyli zdolność do utrzymywania stałej temperatury siała, niezależnie od temperatury otoczenia.

3 Najbardziej charakterystyczna cecha większości ptaków – zdolność lotu – ma wpływ na ich wielkość, budowę i podstawowe funkcje życiowe

4 BUDOWA ZEWNĘTRZNA PTAKÓW Ciało ptaków ma opływowy kształt co zmniejsza opory powietrza podczas lotu. Jest również lekkie dzięki pneumatycznym kościom ( wypełnionym powietrzem ). Składa się z głowy, szyi, tułowia, ogona oraz kończyn. Kończyny przednie są przekształcone w skrzydła. Kończyny tylnie służą głównie do poruszania się po lądzie, a u ptaków związanych z wodą – również do pływania, nurkowania lub brodzenia. Mała owalna głowa jest połączona z kręgosłupem w sposób, który zapewnia dużą ruchliwość.

5 Charakterystyczną cechą je budowy jest rogowaty dziób, służący przede wszystkim do pobierania pokarmu.Ptaki nie mają zębów.Ciało ptaków pokrywa cienka, sucha skóra pozbawiona gruczołów z wyjątkiem gruczołu kuprowego, znajdującego się u nasady ogona. Gruczoł kuprowy występuję prawie u wszystkich ptaków, szczególnie dobrze jest on rozwinięty u stale lub okresowo związanych z wodą. Jego wydzielina służy do natłuszczania piór co chroni je przed nasiąkaniem wodą.

6 Pióra są rogowymi wytworami naskórka charakterystycznymi wyłącznie dla ptaków. Umożliwiają latanie oraz zabezpieczają ciało ptaków przed utratą ciepła. Pióra są wymieniane okresowo w procesie nazywanym pierzeniem. U większości ptaków wymiana piór przebiega stopniowo, co umożliwia zachowanie zdolności lotu. Do rogowych wytworów naskórka zalicza się także :dziób, pazury oraz łuski pokrywające kończyny tylne.

7 BUDOWA ZEWNĘTRZNA SÓJKI

8 Dziób– służy głównie do zdobywania pokarmu, ale także do budowy gniazd, pielęgnacji piór u niektórych gatunków również do walki. Głowa – mała i owalna, głowa jest bardzo lekka i delikatna. Oczy –duże, zaopatrzone w ruchome powieki. Oczyszczają powierzchnią gałek ocznych, stale je nawilżają. Szyja – ruchliwa szyja znacznie zwiększa zasięg działania dzioba, umożliwiają m.in. Pielęgnacje upierzenia. Skrzydła – kończyny przednie przekształcone w skrzydła, umożliwiają latanie.

9 Pazury- kończyny tylne mają z reguły cztery palce zaopatrzone w pazury. U większości ptaków tzry palce są skierowane do przodu a jeden do tyłu. Palce na ogół pokrywają łuski. Kończyny tylne –służą do poruszania się w różnych typach środowisk lądowych lub wodnych.

10 PTAKI GRZEBIENOWE Ptaki Grzebieniowe stanowią 99% obecnie żyjących gatunków ptaków. Większość z nich doskonale lata. Wyjątkiem są Pingwiny, które świetnie pływają i nurkują, wykorzystując do tego przekształcone skrzydła. Ze środowiskiem wodnym są również związane liczna ptaki posiadające zdolności lotu, m.in. Żyjące w Polsce kormorany, perkozy, łabędzie, gęsi, kaczki. Wiele gatunków latających prowadzi typowy lądowy tryb życia.

11 Należą do nich m.in. ptaki leśne (sójka) polne (skowronek ) ptaki żyjące w wysokich górach (świergotek górski )

12 PTAKI BEZGRZEBIENIOWE Ptaki bezgrzebieniowe nie mają grzebienia na mostku a ich skrzydła są zredukowane. Nie latają za to szybko poruszają się na lądzie, biegają na dwóch silnie umięśnionych kończynach tylnych. Do ptaków bezgrzebieniowych należą m.in. Zamieszkujące Afrykę strusie, australijskie emu i żyjące w Nowej Zelandii kiwi. W Polsce ptaki bezgrzebieniowe nie występują.

13 PRZYKŁADY PTAKÓW GRZEBIENIOWYCH I BEZBRZEBIENIOWYCH Łabędź NiemyKiwi

14 RODZAJE PIÓR Pióra konturowe to pióra : pokrywowe, sterówki ogona i lotki skrzydeł.Lotki sterówki tworzą powierzchne lotne a sterówki dodatkowo uczestniczą w kierowaniu lotem. Pióra puchowe mają krótką miękką stosinę i wiotką chorągiewkę.Tworzą warstwę zabezpieczającą przed utratą ciepła..

15 PIÓRO KONTUROWE

16 PIÓRO PUCHOWE

17 RÓŻNE KSZTAŁTY DZIOBÓW Kształt dzioba jest uzależniony od rodzaju i sposobu pobierania pokarmu. Dzioby ptaków drapieżnych (np. orłów ) są stosunkowi krótkie i zakrzywione do dołu i mają ostre krawędzie. Ptaki odżywiające się nektarem (np. kolibry ) mają dziób długi i wąski, a ptaki ziarnojady (np. wróbel )- krótki stożkowaty. U ptaków odcedzających pokarm z wody (np. łabędzi ) dziób jest szeroki i płaski o brzegach za opatrzonych w rogowe listewki.

18 RODZAJE DZIOBÓW ORZEŁ KOLIBER

19 WRÓBELŁABĘDŹ

20 PRZYSTOSOWANIE PTAKÓW DO ŻYCIA W RÓŻNYCH ŚRODOWISKACH Ptaki drapieżne- mają hakowaty dziób i silne, ostre szpony pozwalające na schwytanie i rozszarpanie ofiary. Potrafią szybować wysoko na niebie, mają duże i szerokie skrzydła lub wąskie, wygięte do tyłu jeżeli chwytają ofiarę w locie- rząd drapieżne. Sowy polują nocą. Mają duże, okrągłe oczy przystosowany do widzenia w ciemności i świetny słuch. W dzień ukrywają się. Ich ubarwienie jest ciemne, "maskujące", zlewa się z otoczeniem.

21 Ptaki wodne- potrafią nurkować. Należą do nich kaczki, gęsi, perkozy, łabędzie. Miedzy palcami w kończynie tylnej mają rozpiętą błonę pławną, która pomaga w pływaniu, duża ilość tkanki tłuszczowej chroni je przed utratą ciepła. Gruczoł kuprowy produkuje bardzo dużo wydzieliny, którą rozprowadzają po całym ciele. Jest to izolacja przed zamakaniem piór.

22 PTAKI BRODZĄCE- ZAMIESZKUJĄ TERENY PODMOKŁE, POROŚNIĘTE WYSOKIMI TRAWAMI. MAJĄ DŁUGIE SZYJE I NOGI, DZIĘKI CZEMU MOGĄ SWOBODNIE BRODZIĆ PO MOKRADŁACH. PALCE U NÓG SĄ DŁUGIE I CIENKIE.

23 Żyjące na morzu- jedynymi ptakami, które dobrze opanowały to środowisko życia są rurkonose. Na lądzie pojawiają się tylko na okres lęgowy. Przez resztę czasu spotkać je można na morzach i oceanach. Do tej rodziny należą albatrosy, nawałniki, nurce i petrele. Przez rurkowate nozdrza zewnętrze, dzięki gr. Nosowym, wydalają sól. Polują wykorzystując hakowaty dziób do połowu głównie ryb.

24 PRZEGLĄD PTAKÓW POLSKICH Dzięcioły- wydziobują pokarm( korniki) spod kory, uderzając dziobem o pień drzewa, dlatego muszą mieć bardzo mocną czaszkę. Na kończyna tylnych są cztery palce. Dwa z nich ustawione są do przodu, a drugie dwa przeciwstawnie do nich. Dzięki temu łatwo mogą zaczepiać się o korę.

25 GAWRON Gawron to ptak średniej wielkości, z sylwetki zbliżony do wrony, lecz nieco smuklejszy Gawron jest ptakiem bardzo towarzyskim, który przebywa w wielkich wrzaskliwych gromadach. O zmierzchu ze wszystkich stron ciągnie ogromnymi stadami w kierunku miejskich parków. Tam nocuje w koronach drzew ku rozpaczy okolicznych mieszkańców.

26 GOŁĄB Gołębie- odziedziczyły po swoich przodkach bardzo ważną cechę. Potrafią odszukiwać właściwą drogę. Przystosowanie to wykorzystano do hodowli gołębi pocztowych.

27 Jaskółka Występowanie: Zamieszkuje cały świat poza najwyższymi szerokościami geograficznymi. Odżywiają się owadami które łapią w locie.Gniazda na skałach lub budynkach.

28 KRUK gatunek dużego osiadłego ptaka Wymiary średnie; długość ciała ok. 65–67 cm rozpiętość skrzydeł ok. 120–150 cm rodziny krukowatych.

29 SIKORKA Sikorka jest niewielkim ptakiem o barwnym upierzeniu. Ma małą głowę, ciemne oczy, ostry dzióbek i białe policzki w ciemnych obwódkach.

30 Sójka Sójka zamieszkuje całą Europę, północną Afrykę i Azję z wyjątkiem południowych rejonów. W Polsce występuje wyłącznie w górach i jest średnio licznym gatunkiem lęgowym.

31 KUKUŁKA Kukułkę można spotkać w całej Polsce. Jej długość ciała dochodzi do 35 cm, waga do 120 g. Żywi się owadami, a jej przysmakiem są duże gąsienice motyli.

32 SROKA W locie łatwa do poznania po długim ogonie i krótkich skrzydłach. Ubarwienie także jest dla osobników obu płci jednakowe: całe ciało czarne, brzuch i karkówki białe, grzbiet i szyja mają niebieski połysk, a długi ogon ma połysk zielony, dziób i nogi czarne.

33 SZPAK Potrafią naśladować odgłosy innych ptaków. Długość ciała ok. 21 cm Rozpiętość skrzydeł 38 cm Masa ciała ok. 80 g.

34 WRÓBEL Wróbel jest małym brązowym ptaszkiem, z szarym brzuszkiem.

35 UKŁAD ODDECHOWY PTAKÓW Ptaki mają jeden z najbardziej skomplikowanych układów oddechowych ze wszystkich zwierząt. Podczas wdechu 75% świeżego powietrza omija płuca i kieruje się bezpośrednio do tylnych worków powietrznych, które ciągną się od płuc i łączą z przestrzeniami powietrznymi w kościach. Pozostałe 25% powietrza płynie bezpośrednio do płuc. Podczas wydechu zużyte powietrze wydostaje się z płuc, a powietrze zachowane w tylnych workach powietrznych jest jednocześnie przenoszone do płuc. Dzięki temu świeże powietrze przepływa przez płuca ptaka zarówno podczas wdechu, jak i wydechu[38]. Ptaki wydają dźwięki za pomocą krtani tylnej – mięśniowej komory z kilkoma błonami bębenkowymi, która znajduje się na dolnym końcu tchawicy, czyli tam, gdzie rozdziela się ona na oskrzela.

36 UKŁAD ODDECHOWY

37 WZROK Zmysł wzroku jest u większości gatunków ptaków zwykle dobrze rozwinięty i dominuje wśród innych narządów zmysłów. Poruszanie się w powietrzu, pośród koron drzew lub obserwowanie ziemi z dużej wysokości wymogło na ewolucji stopniowe jego ulepszenie. Stąd to w tej gromadzie współczesnych kręgowców znajdują się gatunki o najlepiej wykształconym wzroku.

38 SŁUCH Uszy ptaków nie posiadają małżowin usznych, ale są pokryte piórami, chociaż u niektórych ptaków, np. u puszczykowatych pióra te tworzą kępki przypominające małżowiny uszne. W uchu wewnętrznym znajduje się ślimak, ale nie jest on skręcony spiralnie jak u ssaków. Położenie otworów usznych u niektórych sów jest po obu stronach głowy asymetryczne – jeden jest wyżej, drugi niżej.

39 PTAKI EGZOTYCZNE Lasy tropikalne zamieszkuje mnóstwo egzotycznych ptaków, które zdobią je swoim wspaniałymi barwami. Niektóre można zobaczyć w zoo lub w ogrodach botanicznych, bardzo odległych od ich środowiska naturalnego. Tak jest w przypadku ar, papużek falistych. Pewna liczba spośród nich, przypadkowo wprowadzona do innych krajów, potrafi się w nich zaaklimatyzować. Wszystkie ptaki dzięki swojej urodzie, barwom i śpiewowi pasjonują ornitologów. U wielu z nich przede wszystkim zauważamy wspaniałe żywe kolory.

40 ARA ŻÓŁTOSKRZYDŁA Zamieszkuje wilgotne lasy Ameryki Południowej i mierzy 85 cm. długości co czyni ją jedną z największych papug. Bardzo dobrze lata i najlepiej ze wszystkich ar opanowała sztukę naśladowania ludzkiej mowy.

41 KAKADU ŻÓŁTOCZUBA KOLIBER

42 ROZELLA BIAŁOLICA

43 TUKAN Można go spotkać w amazońskich lasach Ameryki Południowej. Mierzą one 30- 60 cm. a długość ogromnego, barwnego dzioba wynosi tyle, ile połowa długości ciała. Tukan żywi się owocami, jaszczurkami Obecnie na świecie jest 31 gatunków Tukana.

44 BUDOWA JAJKA PTAKA

45 KILKA PTAKÓW ZIMUJĄCYCH W POLSCE Wróbel domowy Dzięcioł Gil Sikorka bogatka Szczygieł Kruk Gawron Zięba Bielik

46 KILKA PTAKÓW ODLATUJĄCYCH NA ZIMĘ DO CIEPŁYCH KRAJÓW wilga -kukułka -słowik -jaskółka -dudek -kraska -bocian

47 ZNACZENIA PTAKÓW DLA CZŁOWIEKA POZYTYWNE : Dostarcza mięsa, jaj i piór Są hodowane ze względu na atrakcyjny wygląd lub piękny śpiew (np. papugi, kanarki, pawie ) Są sprzymierzeńcami człowieka w walce ze szkodnikami upraw rolnych, sadów, lasów (np. sikorki, dzięcioły ) Dostarczają guana – nawozy wykorzystywanego w rolnictwie, bogatego w związki azotu, potasy i fosforu ( np. kormorany )

48 NEGATYWNE Powodują szkody gospodarcze, zjadając ziarno zbóż na polach uprawnych (np. wróble), uszkadzając owoce w sadach(np. szpaki ), atakując ptactwo domowe (np. jastrzębie ) Mogą przenosić niebezpieczne dla człowieka robaki pasożytnicze i drobnoustroje chorobotwórcze

49 KONIEC Prezentację przygotowała : Patrycja Wiewióra Źródło ; Internet i książki ;)


Pobierz ppt "Kręgowce aktywnie latające PTAKI. ŚRODOWISKO ŻYCIA PTAKÓW Ptaki żyją na wszystkich kontynentach i zamieszkują prawie wszystkie typy środowisk. Spotyka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google