Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FUNDACJA POMOCY NIEWIDOMYM

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FUNDACJA POMOCY NIEWIDOMYM"— Zapis prezentacji:

1 FUNDACJA POMOCY NIEWIDOMYM

2 Cześć! Jestem Tomek. Na początek krótki plan tej prezentacji. Opowiem Wam jakie zasady powinny być przestrzegane kiedy chcemy urządzić mieszkanie osoby niewidomej lub słabo widzącej.

3 Plan prezentacji: Oświetlenie – najważniejszy element w mieszkaniu osoby w dysfunkcjami wzroku. Kontrasy i kolory ułatwiają poruszanie się po mieszkaniu. Wybór urządzeń, detali i elementów wyposażenia. Ważne są dźwięki. Najważniejsze jest bezpieczeństwo.

4 Najważniejsze w mieszkaniu osoby z dysfunkcjami wzroku jest światło
Najważniejsze w mieszkaniu osoby z dysfunkcjami wzroku jest światło. Najlepiej jeżeli mamy możliwość oświetlenia mieszkania światłem naturalnym. Musimy jednak pamiętać, że ono zmienia się w raz z porą dnia, a także porą roku i pogodą. Wtedy należy dobrać odpowiednie dla potrzeb danej osoby oświetlenie sztuczne. Dalej zaprezentuję kilka rad jakimi warto się kierować podczas planowania oświetlenia mieszkania osoby z dysfunkcjami wzroku. ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”

5 OŚWIETLENIE- rady Tomka.
Aby móc regulować ilość światła naturalnego „wpadającego” do wnętrza warto zamontować żaluzje, rolety, firany lub zasłony. Pozwolą one dostosować oświetlenie słoneczne do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Wybór rodzaju sztucznego oświetlenia również jest związany z indywidualnymi potrzebami i dysfunkcjami wzroku. Warto pamiętać o następujących rzeczach: Lepiej stosować żyrandole z większą liczbą żarówek i możliwością regulowania ich ustawienia i włączania i wyłączania. Warto zastosować włączniki ze ściemniaczem. Pozwalają one na płynną regulację natężenia światła Tkaniny, szkła i abażury powinny być gładkie aby nie rzucały cieni Dodatkowe punkty oświetlenia w miejscu pracy, przygotowania posiłków, czytania. Ważne aby wszystkie elementy oświetlenia miały możliwość regulacji natężenia światła i kierunku jego padania JASNE OTOCZENIE = WIĘCEJ ŚWIATŁA ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”

6 OŚWIETLENIE- rady Tomka cd.
3. Ważne jest równomierne oświetlenie pomieszczeń tak aby nie powstawały cienie i nie było nie oświetlonych miejsc. 4. W sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach natężenie głównego oświetlenia powinno być podobne. ZADANIE Na następnym slajdzie znajdziesz przykładowe sposoby rozmieszczenia oświetlenia w pomieszczeniu o nietypowym kształcie i w pomieszczeniu z nietypowo ustawionym regałem. Wybierz obrazki ilustrujące Twoim zdaniem poprawne rozmieszczenie. Następnie aby sprawdzić swoje typowanie wciśnij spację. ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”

7 ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”

8 Kolejnym ważnym zagadnieniem jest kontrast i kolor, które mają ogromne znaczenie dla osób z dysfunkcjami wzroku. Aby dobrze ustalić kontrast musimy najpierw zapoznać się kołem barw.

9 barwy dopełniające się
KOŁO BARW krótkie fale widma światła białego długie fale widma światła białego ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”

10 W codziennym poruszaniu się po mieszkaniu pomaga stosowanie znacznych kontrastów kolorystycznych.
Pozwala to szybko zlokalizować potrzebne obiekty i ułatwia rozróżnienie elementów wnętrza. Największy kontrast uzyskasz jeżeli zestawisz ze sobą kolory z przeciwnych stron koła barw np. żółty i fioletowy. Przełączając slajd możesz przećwiczyć. ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”

11 ZADANIE. Połącz w pary barwy z kolumny 1 z barwami z kolumny 2 dopełniające się aby uzyskać największy kontrast. Nie zerkaj do slajdu z kołem barw! Aby sprawdzić wciśnij spację. 1 2 ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”

12 ZADANIE Przymknij oczy tak aby obserwować Świat tylko przez wąską szparkę. Następnie z odległości ok. 1m sprawdź, który obrazek widzisz lepiej? ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”

13 Urządzenie mieszkania osób niewidomych lub osób z dysfunkcjami wzroku jest przede wszystkim uzależnione od ich indywidualnych potrzeb. Ważne jest aby to te osoby same decydowały o swoim otoczeniu i o zmianach w nim. Dobrze jest gdy przed zakupem wyposażenia osobiście udają się do sklepu i tam dokładnie przetestują oraz zasięgną porady specjalisty od danego rodzaju sprzętu. Podam tutaj tylko kilka porad, które warto zastosować aby zwiększyć funkcjonalność mieszkania osoby niewidomej lub słabo widzącej. ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”

14 URZĄDZENIA, DETALE I WYPOSAŻENIE- rady Tomka.
Przy dobieraniu urządzeń pamiętajmy o zwróceniu uwagi na łatwość obsługi, rozmieszczenie przycisków, sygnalizację dźwiękową, bezpieczeństwo użytkowania, brak ostrych krawędzi, zabezpieczenia ostrych części i części mocno nagrzewających się. Aby zmniejszyć ryzyko wpadania na drzwi warto zastosować drzwi przesuwne lub harmonijne albo zamontować samozamykacze (podobnie można uczynić w szafkach i szafach. Drzwi powinny otwierać się tak aby osoba wchodząca do pomieszczenia była kierowana w jego centralne miejsce, a nie na ścianę czy meble. Wprowadzenie znaków dotykowych na przedmiotach codziennego użytku i towarach spożywczych pomogą w szybkiej i bezbłędnej identyfikacji. Oznaczenie przezroczystych elementów np. drzwi na wysokości cm za pomocą np. specjalnych foli z wzorkami. Jeżeli to nie jest konieczne progi nie powinny być wyższe niż 2 cm inaczej zwiększają ryzyko potknięcia się. Podobnie nie korzystne są zmiany wysokości posadzki. Meble powinny być rozmieszczone w sposób nieutrudniający swobodnego poruszania się po mieszkaniu i przechodzenia między nimi. Ważne jest również zastosowanie mebli z zaokrąglonymi krawędziami lub zastosować specjalne nakładki na narożniki. Warto półki zamienić na szuflady, które ułatwiają swobodny dostęp do całej zawartości i umożliwiają dokładne oświetlenie. ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”

15 URZĄDZENIA, DETALE I WYPOSAŻENIE- rady Tomka cd.
9. Rozmieszczenie włączników światła na wysokości cm od podłogi i w odległości minimum 50 cm od rogu pokoju. Ważne aby w całym mieszkaniu było tak samo. 10. Należy pamiętać o zabezpieczeniu rur z gorącą wodą i grzejników. 11. Dolna krawędź elementów zawieszonych przy suficie nie powinna znajdować się niżej niż na wysokości 220cm od podłogi. 12. Warto zastosować baterię z termostatem aby sprawnie kontrolować temperaturę. cm przed i za schodami powinna zostać zmieniona faktura i kolor podłogi. Pamiętajmy o poręczy najlepiej w kontrastowym kolorze i antypoślizgowej nawierzchni. 14. Kilka porad w urządzeniu kuchni. Pokrętła kuchenki dla bezpieczeństwa powinny znaleźć się na pionowym panelu Warto oddzielić piekarnik od płyty grzewczej Szafki powinny mieć samozamykające się drzwiczki lub drzwiczki przesuwne oraz schowane uchwytu Deska do krojenia ze specjalną prowadnicą dla noża. ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”

16 Bardzo ważne są dźwięki, które pozwalają na lepszy odbiór Świata i są dla osób niewidomych podstawowym źródłem informacji. Przy urządzaniu wnętrza należy zwrócić uwagę na jego akustykę tak by wyciszyć niepotrzebne dźwięki, szumy, zapobiec odbiciom dźwięku i sprawić by nie powstawało echo. W mieszkaniu osoby niewidomej bardzo ważne są również urządzenia codzienne wyposażone w informacje dźwiękową takie jak telefon, komputer, waga, zegarek, a także czytnik kolorów. Pamiętajmy również, że rolę dźwiękową odgrywa także podłoga, która jest „czytnikiem” dźwięków większości upadających przedmiotów.

17 NAJWAŻNIEJSZE JEST BEZPIECZEŃSTWO DLATEGO W MIESZKANIACH OSÓB Z DYSFUNKCJAMI WZROKU JEST WAŻNY ŁAD I PORZĄDEK ORAZ NIEZMIENNOŚĆ ELEMENTÓW WNĘTRZA. BEZ WIEDZY WŁAŚCICELA NIE NALEŻ DOKONYWAĆ ZMIAN NAWET NAJMNIEJSZYCH W JEGO NAJBLIŻSZYM OTOCZENIU. ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”

18 MIESZKANIE TO MIEJSCE WYPOCZYNKU
MIESZKANIE TO MIEJSCE WYPOCZYNKU. PAMIĘTAJMY ABY BYŁO BEZPIECZNE I WYGODNE PRZEDE WSZYSTKIM DLA JEGO MIESZKAŃCÓW. DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ.

19 Źródło: Kamil Kowalski „ Mieszkanie dostępne dla osób z dysfunkcjami wzroku”, Wydawca: Stowarzyszenie Pomocy Integracji. Prezentację dla Fundacji Pomocy Niewidomym przygotowała: Dagmara Pięciak


Pobierz ppt "FUNDACJA POMOCY NIEWIDOMYM"

Podobne prezentacje


Reklamy Google