Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowała Zosia Orlik Nazywam się prostokąt. Jestem czworokątem, mam 4 boki, 4 kąty i 4 wierzchołki. Do mojej rodziny prostokątów należy również

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowała Zosia Orlik Nazywam się prostokąt. Jestem czworokątem, mam 4 boki, 4 kąty i 4 wierzchołki. Do mojej rodziny prostokątów należy również"— Zapis prezentacji:

1

2 Przygotowała Zosia Orlik

3

4 Nazywam się prostokąt. Jestem czworokątem, mam 4 boki, 4 kąty i 4 wierzchołki. Do mojej rodziny prostokątów należy również kwadrat. Posiadam 2 pary boków równych i równoległych. Kąty są o tej samej mierze, każdy wynosi 90˚. Przekątne odznaczają się tym, że są takiej samej długości. a a bb Obwód jest sumą długości boków danej figury. Mój obwód można obliczyć 3 sposobami. Może wiecie jakimi ?

5 Nasze imiona to kwadrat. Jesteśmy czworokątami, które należą do rodziny prostokąta. Mamy równe boki, co nas różni od prostokątów. Posiadamy także równe przekątne, które punkt przecięcia dzieli na połowy. Na dodatek, przekątne przecinają się pod kątem prostym. Obwód mój oblicza się bardzo łatwo: O = 4a a a a a

6 1.Zdaniem fałszywym jest: A.Przekątne kwadratu są równe i prostopadłe. B.Jeżeli boki prostokąta mają długość 1,5 dm i 8 cm, to obwód tego prostokąta jest równy 19 cm. C.Bok kwadratu ma 4,3 cm, gdy obwód jest równy 17,2 cm. D.Jeżeli boki prostokąta mają długość m i n, to jego obwód jest równy: O = 2 (m + n ) 2. W pewnym czworokącie, I bok ma 3,2 cm, drugi jest 4 razy dłuższy. Oblicz: a)długość drugiego boku b) obwód czworokąta 3. Które wyrażenie opisuje obwód prostokąta o boku c i d ? A.ccdd B.2c + 2d C.2 c + d

7

8 Nazywam się równoległobok i jestem czworokątem. Do mojej rodziny należy romb, kwadrat i prostokąt. Charakteryzuje się tym, że mam 2 pary boków równych i równoległych. Posiadam 4 kąty wewnętrzne: 2 ostre i 2 rozwarte. Kąty leżące naprzeciw siebie mają taką samą miarę. Moje przekątne są różnej długości, punkt ich przecięcia dzieli każdą na połowy. Moim ostatnim elementem są 2 wysokości.

9 Nazywam się romb, jestem czworokątem i należę do rodziny równoległoboku. Mam wszystkie boki równe, parami równoległe. Od prostokąta różnię się tym, że przekątne, choć są różnej długości, przecinają się pod kątem prostym i dzielą kąty wewnętrzne na połowy. Wysokość mam tylko jedną.

10 1.W równoległoboku, który nie jest ani prostokątem, ani rombem, kąt ostry ma 30˚. Jeden bok ma 4 cm, a drugi jest 1½ razy dłuższy. Oblicz : a)miary pozostałych kątów wewnętrznych b)długość drugiego boku, obwód 2. W równoległoboku kąt ostry jest 2 razy mniejszy od kąta rozwartego. Oblicz miary kątów wewnętrznych tego równoległoboku. 3. Zdaniem fałszywym jest: A.Istnieje taki równoległobok, którego kąty wewnętrzne mają miary : 45˚, 135˚, 45˚, 135˚. B.Suma kątów sąsiednich w równoległoboku jest równa 180˚. C.W każdym równoległoboku przekątne są prostopadłe.

11

12 Nazywam się trapez, jestem czworokątem. W mojej rodzinie są wyróżnione trapezy równoramienne i prostokątne oraz takie jak ja, u których ramiona są różnej długości. Trapezy to figury z co najmniej jedną parą boków równoległych. Zbudowany jestem z podstawy dolnej i górnej oraz z dwóch ramion. Przekątne mam różnej długości ( z wyjątkiem trapezu równoramiennego ), które przecinają się w połowie. Posiadam jedną wysokość.

13 Nazywam się trapez równoramienny. Wyróżniam się ramionami, które są tej samej długości, a kąty przy podstawie mają taką samą miarę. Przekątne odznaczają się tym, że są równe. Nazywam się trapez prostokątny. Mam 1 ramię, które tworzy kąty proste z podstawami i jest także moją wysokością. Przekątne charakteryzują się tym, że są nierówne.

14 1.W trapezie równoramiennym jeden z kątów wewnętrznych ma miarę 75˚. Jakie miary mają pozostałe kąty ? 2.W trapezie prostokątnym kąt ostry ma miarę 54˚. Oblicz miary pozostałych kątów. 3.W trapezie równoramiennym krótsza z podstaw jest o 3 cm dłuższa od ramienia tego trapezu oraz o 4 cm krótsza od drugiej podstawy. Ramię ma 7 cm. Oblicz obwód tego trapezu.

15

16

17


Pobierz ppt "Przygotowała Zosia Orlik Nazywam się prostokąt. Jestem czworokątem, mam 4 boki, 4 kąty i 4 wierzchołki. Do mojej rodziny prostokątów należy również"

Podobne prezentacje


Reklamy Google