Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Porównanie systemów operacyjnych Windows i Linux

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Porównanie systemów operacyjnych Windows i Linux"— Zapis prezentacji:

1 Porównanie systemów operacyjnych Windows i Linux

2 Systemy operacyjne System Unix 1970
Braian W. KERNIGAN, DENNIS M.RITCHE A B C D C++ Obecnie C/C++

3 Początki systemu operacyjnego Unix w ośrodku Bell Labs
Na samym początku system operacyjny Unix został utworzony i był rozwijany w środowisku społecznym. Jego powstanie nie było zdeterminowane potrzebami rynkowymi, ale chęcią pokonania przeszkód w trakcie tworzenia oprogramowania. Jednak firma AT&T, która posiadała prawa autorskie do znaku firmowego Unix, uczyniła z niego produkt komercyjny. Początkowo AT&T nie zastanawiała się nad komercyjnością systemu, ponieważ każdy kto chciał mieć telefon w USA musiał się udać do AT&T. Sytuacja zmieniła się po fiasku projektu Mulics w roku Ośrodek Bell Labs zatrudnił Kena Thompsona oraz Dennisa Ritchiego do zaprojektowania systemu operacyjnego do tworzenia oprogramowania. W tych latach większość programów była tworzona na kartach perforowany w języku FORTRAN lub COBOL. Prostota i siła projektu polegała na ustanowieniu kilku kluczowych elementów. System plików Uniksa, utworzenie struktury wielopoziomowej plików i katalogów ( drzewo mające jeden korzeń – root ). Umożliwia to uporządkowanie plików i katalogów w sposób logiczny. Co więcej upraszcza to skomplikowane metody dostępu do urządzeń zewnętrznych jak dyski twarde , monitory, drukarki i inne urządzenia peryferyjne. Zastosowano koncepcję przedstawiania tych urządzeń jako poszczególnych plików, do których można uzyskać dostęp tak samo jak elementów katalogu.

4 $ cat plik1 plik2 | sort | lpr
Przekierowania wejścia - wyjścia , używając strzałki w prawo ( > ) użytkownik może z poziomu wiersza poleceń przekierować dane wyjściowe do pliku. Następnie dodano koncepcję potoku ( | ), w którym dane wyjściowe jednego polecenia mogą stać się danymi wejściowymi kolejnego polecenia np. $ cat plik1 plik2 | sort | lpr Polecenie cat łączy pliki i przekazuje je do polecenia sortującego wiersze alfabetycznie i wydruk na drukarkę. Modularność przedstawionego rozwiązania umożliwia tworzenie dużej ilości kodu źródłowego przez dużą grup samodzielnie pracujących osób. - Przenoszalność, większość prac prowadzonych nad systemem Unix doprowadziła do możliwości łatwego przenoszenia i możliwości na różnych komputerach. Posiadając sterowniki urządzeń ( przechowywane przez pliki w drzewie systemu plików ), Unix mógł zaproponować interfejs w taki sposób, że działające programy nie musiały znać szczegółów wykorzystywanego sprzętu. W konsekwencji przeniesienie aplikacji Uniksa do innego systemu operacyjnego wymaga wymiany sterowników. Aplikacje nie muszą być zmieniane w celu uruchomienia ich na innym sprzęcie. Podczas wykładu w roku 1980 Richie powiedział: Na chwilę obecną jedynym ważnym programem systemu Unix napisanym w asemblerze jest sam asembler. Na dobrą sprawę wszystkie programy narzędziowe są napisane w języku C, podobnie jak większość aplikacji.

5 Komercjalizacja Unix’a.
BSD W roku 1975 systemu Unix V6 stał się pierwszą wersją Uniksa, która była szeroko dostępna poza ośrodkiem badawczym Bell Labs. Na podstawie tego początkowego kodu źródłowego Uniksa Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley zbudował pierwszą wersję systemu Unix. Jego nazwa brzmiała Berkely Software Distribiution (BSD). Po wymuszeniu podziału AT&T w roku 1984 firma była gotowa do rozpoczęcia sprzedaży systemu operacyjnego Unix. Komercjalizacja Unix’a. Ośrodek Unix Laboratory był uważany za najbardziej nowoczesny Instytut. W rzeczywistości nie przynosił zysków. Po kilku zmianach nazwy i podziałów dokonanych w AT&T jako ostatnia pozostanie : Unix System Laboratories ( USL). Kod źródłowy pochodzący z USL , który był uważany za własność Santa Cruz Operations ( SCO ), był wykorzystany jako podstawa procesu wytoczonego głównym producentom systemu Linux ( takim jak IBM oraz Red Hat, Inc. ) przez SCO. Oczywisty sukces Linuksa został zlekceważony przez producentów USL.

6 Gnu is not Unix Richard M. Stallman w 1984 roku zapoczątkował projekt GNU w ramach projektu Free Software Foundation ( FSF )w celu wytworzenia bezpłatnie rozpowszechnianego sytemu operacyjnego Unix. W tym celu utworzył Publiczną licencję GNU typu open source. GPL jest jedną z najbardziej znanych licencji oprogramowania i jedną z tych, na której udostępniane jest jądro Linux’a. Prawa autorskie pozostają prawami danego oprogramowania. Bezpłatne rozpowszechnianie, użytkownicy mogą wykorzystywać w swoich programach oprogramowanie na licencji GPL, zmieniać je oraz rozpowszechniać. Warunkiem jest jednak dołączanie kodu źródłowego ( bądź też udostępnianie go w inny sposób ). Zachowanie praw autorskich – nawet jeśli oprogramowanie zostanie zmienione i ponownie rozpowszechnione, to licencja GPL musi zostać zachowana dla danego oprogramowania. Oznacza to, że kolejni użytkownicy również mają możliwość dokonywania zmian oprogramowania.

7 Brakujący element Linux
Oprogramowanie oparte na licencji GNU nie posiada gwarancji. Jeżeli wystąpią więc trudności, programista danej aplikacji nie jest zobowiązany do usuwania błędów. Istnieją jednak organizacje świadczące odpłatną pomoc techniczną. Brakujący element Linux Linus Torvalds będąc studentem uniwersytetu w Helsinkach w roku 1991 rozpoczyna prace nad jądrem systemu podobnego do Uniksa. Celem jest stworzenie systemu domowego, używanego powszechnie i bezpłatnie. Od tego czasu system Linux zaczyna być rozwiany na całym świecie i staje się jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych ogólnodostępnych. Atuty Linux. Brak nieustannego ponownego uruchamiania komputera, po instalacji użytkownik może w większości przypadków instalować i uruchamiać oprogramowanie bez konieczności restartu systemu. Większość serwerów pracuje pod systemem operacyjnym Linux. Uruchamianie i zatrzymywanie usług nie wpływa na inne operacje, użytkownik dysponuje możliwością uruchamiania i zatrzymywania usług ( takich jak WWW, plików lub poczty bez uruchamiania komputera i przerywania pracy innych użytkowników.

8 Przenośne oprogramowanie, użytkownik może zmieniać używany system Linux, Unix lub BSD, ale wciąż będzie miał dostęp do tego samego oprogramowania. Termin przenośne oznacza takie zmodyfikowanie aplikacji lub sterownika, aby możliwe było działanie na komputerze o innej architekturze. Możliwość pobrania aplikacji, jeżeli wymagane jest używanie aplikacji nie dostarczonej z wersją systemu Linux, wtedy najczęściej można pobrać je z Internetu i zainstalować je za pomocą pojedynczego polecenia. Brak ukrytych ustawień w kodzie bądź rejestrze, większość opcji konfiguracyjnych jest zapisana w zwykłych plikach tekstowych, które można zmodyfikować. Ponieważ idea Linuksa polega na otwartości, tak więc przed użytkownikiem nie jest nic ukryte. Dopracowany pulpit, system X Window jest lepiej zaprojektowany niż system okien Windows. Graficzny interfejs KDE i GNOME może rywalizować z opracowaniami Microsoft. Wolność, w swojej najprostszej postaci Linux nie posiada oczekiwanego terminarza lub oczekiwanego wyniku finansowego. Instalacje systemu Linux znajdują zastosowanie począwszy od superkomputerów do zwykłych telefonów. Czy można zostać oskarżonym za użycie systemu Linux?

9 Czy można zostać oskarżonym za użycie systemu Linux?
Zdarzały się przypadki dobrze opłacanych procesów przeciwko dostawcom dystrybucji Linuksa. Te procesy sądowe przeciwko Linuksowi były skierowane głównie przeciwko dużym firmom, takim jak IBM, Novell oraz Red Hat, Inc. Dokładna własność SCO nie została jasno określona, ponieważ firma Novell wciąż wysuwa prawa do kodu źródłowego Uniksa sprzedanego SCO. W rzeczywistości SCO nie posiada nawet praw autorskich do znaku firmowego Unix, który został przekazany przez firmę Novell grupie Open Group przed sprzedażą kodu źródłowego. W roku 2004 firma SCO podejmowała próby zastrzeżenia nazwy Unix System Laboratories. W Polsce przy braku zakupu przez firmę systemu operacyjnego Urząd Skarbowy może wymierzyć karę, gdyż zgodnie z prawem komputer powinien posiadać system operacyjny. Nielegalne używanie oprogramowania też podlega karze.

10


Pobierz ppt "Porównanie systemów operacyjnych Windows i Linux"

Podobne prezentacje


Reklamy Google