Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konserwacja zabytkowego wino bluszczu w Lwówku Śląskim projekt: Pracowni a Dokumentacji i Projektowania Zieleni z Boleslawca wykonanie : M. Motas, T. Wróbel,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konserwacja zabytkowego wino bluszczu w Lwówku Śląskim projekt: Pracowni a Dokumentacji i Projektowania Zieleni z Boleslawca wykonanie : M. Motas, T. Wróbel,"— Zapis prezentacji:

1 Konserwacja zabytkowego wino bluszczu w Lwówku Śląskim projekt: Pracowni a Dokumentacji i Projektowania Zieleni z Boleslawca wykonanie : M. Motas, T. Wróbel, A. Matusiak, Lwówek Śląski, 2007 www.arborysta.com

2 Zadanie : 1.Redukcja winobluszczu pięciolistkowego ( Parthenocissus tricuspidata) porastającego wieżę rausza w Lwówku Śląskim. 2.Montaż rusztowania linowego dla potrzeb podczepienia rośliny na okres konserwacji. 3.Przytwierdzenie rośliny do rusztowania linowego i odspojenie od elewacji wieży. 4.Pozycjonowanie rośliny poza rusztowaniem budowlanym i z abezpieczenie jej na czas konserwacji zabytku. 5.Ostateczny montaż rośliny na wyremontowanej wieży.

3 Wieża. Widok przed rozpoczęciem prac.

4 Elewacja południowa. Przed rozpoczęciem prac.

5 1.Redukcja. winobluszczu pięciolistkowego ( Parthenocissus tricuspidata) porastającego wieżę rausza w Lwówku Śląskim. 2.Montaż rusztowania linowego i konstrukcji pomocniczych dla potrzeb podczepienia rośliny na okres konserwacji.

6 Andrzej Matusiak w akcji. Redukcja rozrośniętych pędów bluszczu.

7 Roślina po redukcji wstępnej. Gotowa do podwieszenia na rusztowaniu linowym.

8 Bluszcz po podwieszeniu do rusztowania linowego zostaje odspojony od elewacji.

9 Ciężkie fragmenty rośliny były podwieszane z użyciem lin do wiązań elastycznych systemu cobra, dało to gwarancję utrzymania właściwego przewodzenia soków i ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi.

10 4. Konserwacja elewacji Prace konserwacyjne. Na zdjęciu widać bluszcz na tle rusztowania.

11 Bluszcz zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadmiernym zapyleniem za pomocą plandek wprowadzonych między roślinę a rusztowanie. W tej fazie zimował. Zachodziła obawa, czy nie przemarznie.

12 Widok –elewacja południowa. Na tym etapie roślina ma około 180 m2.

13 Wieża po konserwacji. Winobluszcz ma zostać ostatecznie pozycjonowany i przytwierdzony do elewacji.

14 Fragmenty rośliny obumarły przez zimę. Stan ogólny był zadowalający. Cała roślina wymagała podciągnięcia do góry aby odsłonić otwory okienne. Był to bardzo trudny moment gdyż zdrewniałe łodygi winobluszczu pięciolistkowego są zdumiewająco kruche. Efekt końcowy może wydawać się słaby w porównaniu z pierwszymi fotografiami, należy podkreślić że alternatywą była wycinka rośliny.

15 Redukcja obumarłych pędów, przed ostatecznym kotwieniem do elewacji.

16 Pozycjonowanie rośliny względem okien wymagało jednoczesnego, delikatnego podnoszenia wielu sekcji.

17 Projektowane ułożenie rośliny względem okien zostało osiągnięte. Pozostaje czekać na bujny przyrost pędów rocznych kotwiący roślinę do ściany w naturalny sposób.

18 fotografie: M. Motas, Tekst: M. Motas, Ł. Dworniczak Prezentacja: Ł. Dworniczak, M. Motas Prosimy o zachowanie praw autorskich. Zezwalamy na rozpowszechnianie prezentacji i zdjęć z zachowaniem praw autorów fotografii oraz adresem źródłowym. www.arborysta.com 2008


Pobierz ppt "Konserwacja zabytkowego wino bluszczu w Lwówku Śląskim projekt: Pracowni a Dokumentacji i Projektowania Zieleni z Boleslawca wykonanie : M. Motas, T. Wróbel,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google