Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: Martyna Sobczak kl.IIIa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: Martyna Sobczak kl.IIIa"— Zapis prezentacji:

1 Wykonała: Martyna Sobczak kl.IIIa
Zdrowe odżywianie Wykonała: Martyna Sobczak kl.IIIa

2 Ilość posiłków w ciągu dnia
Każdy z nas wie, że powinniśmy jeść śniadanie, obiad i kolację. Ale w międzyczasie warto sięgnąć po owoc, warzywo, orzechy, wafle ryżowe, koktajle owocowe (zmiksowany jogurt naturalny, odrobina wody, świeże owoce), lekką sałatkę czy szklankę soku. 5 zrównoważonych posiłków w ciągu dnia jest drogą do zdrowego i długiego życia.

3 Piramida zdrowia RUCH JEST PODSTAWĄ – CODZIENNIE MINIMUM 30 MIN!

4 Cukier – zły czy dobry? Cukier jest potrzebny, ale w nadmiarze bardzo szkodzi. Co jeść, by dostarczać organizmowi dostateczną ilość? Przede wszystkim owoce – zawarta w nich fruktoza dostarcza 4kcal w 1g. Ciemna lub gorzka czekolada – normuje poziom glukozy we krwi i poprawia koncentrację i sprawność intelektualną.

5 Woda Woda – wszyscy mówią, że trzeba pić jej minimum 2l dziennie, ale dlaczego? Woda odżywia nasz mózg, nawilża oczy, stawy, skórę. Napędza metabolizm, usuwa toksyny i zbędne związki przemiany materii, pomaga w regulowaniu temperatury ciała, pomaga w rozpuszczaniu pokarmów.

6 Kanon piękna Jest to coś zmiennego, uzależnionego od aktualnie panujących trendów w kulturze. Często bywa bardzo zgubny dla młodych dziewczyn, które chcą wyglądać jak W Y R E T U S Z O W A N E kobiety z okładek magazynów. Jak wygląda „dziewczyna idealna” według nastolatek XXIw?

7 Szczupłe nogi, płaski brzuch…
Ta sylwetka jest niezdrowo chuda. Nie posiada mięśni, a procent zawartości tkanki tłuszczowej jest bardzo niski.

8 „moje uda nie mogą się stykać!”
Jeden z najgorszych trendów XXIw. Dziewczyny dążą do idealnie rozdzielonych ud. Jak? Poprzez nadmierne ćwiczenia, które doprowadzają do zakwaszenia mięśni, głodówki, wymioty. To wszystko sprawia, że do zaburzeń odżywiania już całkiem niedaleko…

9 „wystające obojczyki i żebra to jest mój cel!”
Taka sylwetka nie jest ani zdrowa, ani tym bardziej ładna czy kobieca. W żadnym stopniu nie powinna być inspiracją dla młodych dziewczyn!

10 „BARBIE” czyli wielkie kłamstwo!
Po lewej stronie widnieje lalka „Barbie”, która przedstawia wysoką, bardzo szczupłą dziewczynę o nieskazitelnych rysach twarzy. Po prawej zaś widać sylwetkę przeciętnej dziewczyny. Nie ma takich długich nóg, brzuch nie jest idealnie płaski, a szyja jest krótsza. To nie tylko lalka, to początek wpajania nam idealnych propocji ciała, które nie mają prawa istnieć. Biodra „Barbie” są tak wąskie, że nie byłaby w stanie urodzić dziecka. Jej nogi są zbyt chude, by utrzymać ciężar ciała, a szyja zbyt długa.

11 Nierealny „ideał” Aby przeciętna kobieta wyglądała jak „Barbie” konieczne byłoby wykonanie ok. 20 (!) operacji plastycznych. W tym liposukcji brzucha, ud, pośladów, usunięcia kilku żeber, powiększenia piersi…

12 Anoreksja Anoreksja to inaczej jadłowstręt psychiczny. Jest to choroba psychiczna, której objawem są długotrwałe głodówki. Na anoreksję choruje ponad 10 razy więcej dziewcząt niż chłopców.

13 „Ledacre” Dziewczyna ze zdjęcia to Polka, jedna z użytkowniczek portalu ask.fm, jej nick to „Ledacre”. Choruje na anoreksje, waży 37kg, leczy się w Wielkopolsce.

14 O chorobie mówi: „Przez anoreksję straciłam najlepsze lata swojego życia i gdybym mogła cofnąć czas nigdy bym nie zaczęła się odchudzać. Powolne rujnowanie sobie zdrowia. Lista jest naprawdę długa: zaburzenia hormonalne, pogorszenie sprawności pamięci, zanik mięśni, wypadanie włosów, łuszczenie i suchość skóry. Do tego dochodzą zwolnienie czynności serca, spadek ciśnienia krwi i temperatury ciała, miewam obwodowe obrzęki. To kolejny dowód na to, że anoreksja jest bezlitosna, podstępna i wyjątkowo wytrwała”

15 Rodzina a anoreksja. „Tak się zwykło tłumaczyć anoreksję - media, moda, koleżanki, brak akceptacji. To powierzchowny powód. Głębszy i prawdziwy leży w rodzinie. Kiedy jeden z rodziców umiera, albo chce umrzeć - dziecko chce umrzeć razem z rodzicem. Chce umrzeć dla rodziców i za rodziców. Kiedy rodzic lub inna najbliższa im osoba umrze, dziecko chce zanim podążyć, z tęsknoty i smutku. Dzieci są najwrażliwszymi członkami rodziny. Rodzina to dla nich system. Jeśli czegoś w tym systemie zabraknie, kochają tak bardzo, że chcą coś dla niego zrobić.”

16 Bulimia Bulimia to żarłoczność psychiczna. Jest to zaburzenie odżywiania charakteryzujące się napadowym obżarstwem, następnie wymiotami i stosowaniem środków przeczyszających lub nadmiernych ćwiczeń fizycznych.

17 Bulimiczka Bulimiczkę dużo trudniej rozpoznać. O ile anorektyczka jest wychudzona, to bulimiczka ma całkiem normalne ciało. Zatem jak rozpoznać bulimiczkę? Wystarczy spojrzeć na jej ręce…

18 Dłonie bulimiczki… Istnieje „objaw Russela” czyli rany na jednej dłoni. Powstały w wyniku prowokowania wymiotów.

19 Psychika osoby chorej. Bulimiczka patrząc w lustro widzi kogoś kilka razy grubszego od osoby, która stoi przed zwierciadłem.

20 Bulimia to uzależenienie.
Bulimicy kochają jedzenie tak mocno, że tracą kontrolę nad jego spożywaniem.

21 Skutki bulimii. zaburzenia równowagi elektrolitów - w szczególności hipokaliemia, która może prowadzić do zaburzeń pracy serca (arytmia, wstrząs kardiogenny, zawał) oraz osłabienia siły mięśniowej. Występują znaczne uszkodzenia szkliwa zębów. Częste wymiotowanie powoduje także przewlekłe podrażnienie gardła, obrzęk ślinianek podżuchwowych (jeden z pierwszych pojawiających się objawów) i przyusznych, rany na języku, oraz powstawanie charakterystycznych blizn i otarć na palcach dłoni (objaw Russela)

22 Czy tylko zaburzenia odżywiania?
Przy bulimii i anoreksji prawie zawsze występuje depresja, zaburzenia dwubiegunowe, problemy z okazywaniem uczuć, agresja, myśli samobójcze, samookaleczanie.

23 Jak pomóc? Pomóc można zwykłą rozmową, kilkoma komplementami lub uwagą. Ale często to za mało. Warto wybrać się do dietetyka, psychologa, psychiatry… W niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie farmakologiczne lub pobyt w klinice zaburzeń odżywiania lub szpitalu psychiatrycznym.

24 A w życiu… Nie dajmy się zwariować! Warto zmienić kilka rzeczy w swojej diecie, ale nie możemy popadać w obsesję. Tabliczka czekolady czy kilka ciastek nie sprawi, że utyjemy. Ważne jest, aby słodycze spożywać 1-2 razy w tygodniu. Na co dzień zastępujmy je świeżymi owocami, sokami lub koktajlami.

25 Zaakceptujmy siebie! Nie bójmy się pracować nad sobą – zdrowe żywienie i ruch jest dobry! Możemy kształtować swoją sylwetkę i walczyć z nadwagą. Nie dajmy sobie wmówić, że musimy mieć idealnie płaski brzuch lub przerwę między udami. Ważne jest, aby akceptować siebie takim, jakim się jest.

26 W skrócie: Codzienna dawka wody to minimum 1,5l
Warzywa i owoce powinny być obecne każdego dnia! Aktywność fizyczna jest podstawą! Poprzez kompleksy łatwo wpaść w bulimię lub anoreksję. Z K A Ż D E J sytuacji jest wyjście, wystarczy tylko dać sobie pomóc 

27 Dziękuję za uwagę! Mam nadzieję, że ta prezentacja w jakiś sposób otworzyła oczy na problemy współczesnej młodzieży. Idzie lato, wszyscy chcą wyglądać dobrze. Warto poobserwować własne dziecko i porozmawiać z nim.


Pobierz ppt "Wykonała: Martyna Sobczak kl.IIIa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google