Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentację zebrał i opracował, korzystając również z innych opracowań : Józef Telecki - Prezes Zarządu Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Branży Spożywczej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentację zebrał i opracował, korzystając również z innych opracowań : Józef Telecki - Prezes Zarządu Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Branży Spożywczej."— Zapis prezentacji:

1 Prezentację zebrał i opracował, korzystając również z innych opracowań : Józef Telecki - Prezes Zarządu Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Branży Spożywczej w Kielcach. Dla potrzeb programu Comenius Regio2011-2013. Data opracowania : sierpień 2012

2 Nie ulega wątpliwości, że nie wszyscy przedsiębiorcy urodzili się z talentem do przedsiębiorczych, kreatywnych działań. Stawanie się przedsiębiorczym to droga długa i czasem żmudna. To nabywanie coraz to nowych umiejętności, budowanie swojego doświadczenia o nowe wyzwania, działanie. Talent również, ale najważniejsza jest wiedza na temat komunikacji międzyludzkiej, umiejętności interpersonalnych i posiadanie smykałki do interesu – pomysł i umiejętność jego realizacji Przedsiębiorczy to znaczy jaki?

3 Przedsiębiorczy jest ten, który posiada pewne predyspozycje, potrafi prezentować postawy zgodne z emocjami i myślami Jakie cechy składają się na słowo przedsiębiorczy?

4 O te, które kształtują w nas nie tylko wychowanie, ale autorytety, z którymi stykamy się w trakcie naszej nauki, ale także zwykłego życia, życia na co dzień, tu w grę wchodzą przykładowo media. O jakie postawy chodzi?

5 Często pojawiające się słowo asertywność, może wzbudzać w niektórych pewne znużenie, słyszymy o nim na każdym kroku. Jednak jest cechą najistotniejszą w budowaniu postawy przedsiębiorczej. To nie tylko sztuka mówienia nie, której uczymy się w grupach, podczas różnych szkoleń czy kursów. asertywność

6 - umiejętność wyrażania opinii, krytyki, potrzeb, życzeń, poczucia winy, - umiejętność odmawiania w sposób nieuległy i nieraniący innych, - umiejętność przyjmowania krytyki, ocen i pochwał, - autentyczność, - elastyczność zachowania, - świadomość siebie (wad, zalet, opinii), - wrażliwość na innych ludzi, - stanowczość. Asertywność to także:

7 Widzimy zatem, że pracowanie nad swoją asertywnością może być trudniejsze, niż się przypuszcza. Wielu z tych, którzy nie wiedza, czym jest taka postawa, może uznać człowieka postępującego zgodnie z nią za egoistę czy narcyza. Za takich uważani są często przedsiębiorcy. Jednak mylnie. Mają silnie rozwiniętą i opanowaną tę sztukę. Znają swoje silne strony, potrafią je wykorzystać, dlatego słabsi emocjonalnie czy ci, bez tak zwanego przebicia, mogą czuć się atakowani. Praca nad sobą

8 - kreatywna – mająca swoje, oryginalne, unikatowe pomysły, godne realizacji, - skoro jest asertywna, agresywna być nie może, - odpowiedzialna i konsekwentna, - uczciwa, przestrzegająca etyki biznesu, - pełna szacunku dla siebie i innych, - znająca swoje możliwości, - gotowa na ciągłe kształcenie się i pracę nad sobą, - otwarta na opinię innych na swój temat i na temat swoich pomysłów, - potrafiąca myśleć trzeźwo, bez emocji, nawet wtedy, gdy ciąży nad nim presja czasu, - podejmująca ryzyko, zgodnie z hasłem: Ryzyko, które podejmujesz, jest miarą tego, co cenisz. - odporna na stres i nieuczciwą krytykę, - konsekwentna, z zapałem, Jakie jeszcze cechy posiada osoba przedsiębiorcza?

9 Warto teraz, abyś położył przed sobą kartkę papieru, wziął do ręki długopis i wypisał swoje cechy charakteru – wszystkie, które przyjdą Ci do głowy, ale zgodnie z tym, jaki jesteś naprawdę, a nie, jaki chciałbyś być, a następnie porównał z wymienionymi powyżej. Pozwoli Ci to ocenić, nad czym należy jeszcze popracować, a co już opanowałeś. Zostań człowiekiem przedsiębiorczym, nie tylko w biznesie, ale na co dzień. podsumowanie

10 Mit Pierwszy: "Pieniądz robi pieniądz." Gdyby pieniądz mógł naprawdę się rozmnażać, wszyscy ci, którzy wygrali miliony na loterii byliby dziś milionerami, a wcale tak nie jest. W Stanach prześledzono ostatnio losy wszystkich milionerów, którzy wzbogacili się wygrywając znienacka ogromne pieniądze na loterii i okazało się, że tylko trzy procent z tych "milionerów z przypadku" naprawdę zabezpieczyło sobie wysoką stopę życiową. Statystycznie biorąc reszta loteryjnych milionerów już po dwóch latach jest bez grosza! Jeśli wystartujesz z ograniczonymi środkami być może będziesz bardziej zdyscyplinowany. Sytuacja zmusi cię do wydajniejszej pracy, do większej troski o każdego klienta, do szukania mniej oczywistych i mniej wydeptanych ścieżek, będziesz trwonić mniej czasu i materiałów. Może będziesz mieć więcej pomysłów i będziesz lepiej kontrolować koszty, stronić od pochopnych kosztownych decyzji. Siedem Mitów o Biznesie

11 Najlepszym przykładem na to jak błędne jest to stwierdzenie może być sukces firmy Sears - największej sieci domów towarowych w Stanach. Ta potężna firma licząca 880 sklepów o obrotach rocznych 40-50 miliardów dolarów oparła swoje cale istnienie na unikalnie pojętej uczciwości. Wizytówka Sears to legendarna gwarancja "Jeśli nie będziesz stuprocentowo zadowolony z naszego towaru, zwrócimy ci gotówkę lub wymienimy towar na inny." Ta gwarancja odnosi się nie tylko do telewizorów i lodówek, ale do odzieży, jubilerii, mebli, nawet kosmetyków. Czy można taką gwarancję zaoferować i wyjść na swoje? Teoretycznie firma mogłaby się szybko zrujnować. Oto co powiedział szef sprzedaży jednego ze sklepów, Mike Petrykowski (Polak z pochodzenia). - Większość towarów, które sprzedajemy ma gwarancje wytwórcy więc koszt nam się zwraca. Mamy zaufanie i ludzie rzadko tego zaufania nadużywają wiedząc że każdy artykuł ma jakiś limit wytrzymałości, większość reklamacji jest uzasadniona. Od czasu do czasu znajdzie się ktoś, kto zechce nieuczciwie wykorzystać Sears by wymienić stary, zużyty produkt na nowy, wymieniamy jednak wszystko bez dyskusji, bo nasza opinia przynosi nam ogromne zyski. Mit Drugi: "Uczciwość w Biznesie Nie Popłaca"

12 Wejście w dziedzinę, w której istnieje sporo konkurencji jest najłatwiejsze i najbezpieczniejsze! Skoro jest konkurencja, szczególnie jeśli konkurencja odnosi sukcesy, oznacza to, że są także potrzeby konsumentów. A jeśli są potrzeby, zawsze jest miejsce na dodatkowy biznes, który jednak w jakiś sposób musi się odróżnić od innych. Warto się przyjrzeć konkurentom i przeanalizować: jak robić to, co oni robią - ale lepiej. No i najważniejsze - co zdaniem klientów byłoby lepsza usługą lub produktem? Nowa firma, żeby się przebić powinna zaoferować lepszą jakość, albo niższą cenę, lepszą gwarancję albo szybsze wykonanie usług, przyjemniejszą obsługę... a może nawet wszystko to razem wzięte! Fakt: Największa ilość milionerów w Stanach to ludzie, którzy dorobili się na podstawowych usługach, w których jest duża konkurencja - to właściciele pralni chemicznych! Kiedy konkurencji jest sporo, łatwiej się jest wybić, bo klienci mają nie tylko ustalone potrzeby ale także skale porównawczą i potrafią odróżnić dobra usługę albo produkt od bubla. Najtrudniejsze zaś jest przekonanie potencjalnych klientów do tego, by zaczęli wydawać pieniądze na cos zupełnie nowego. Skoro do tej pory dawali sobie rade bez tego, co chcesz im zaoferować - istnieje poważne ryzyko, ze będą się obchodzić bez tego dalej! Nawet jeśli twój pomyśl jest znakomity. Mit Trzeci: "Unikaj Biznesu w Którym Jest Dużo Konkurencji"

13 Zdaje sobie sprawę z tego, że brzmi to jak herezja, ale to fakt. Reklama jest w wielu wypadkach bardziej szkodliwa niż jej brak. Z niewystarczającej reklamy poza tym można się stosunkowo łatwo wygrzebać - przereklamowanie zaś może naprawdę zabić biznes, który nie jest wystarczająco przygotowany do większej liczby klientów. Kiedy zorganizujesz atrakcyjną (i kosztowną) reklamę - może się okazać, że masz pięć albo dziesięć razy więcej zamówień niż przewidywałeś. Zdarza się. A to tylko brzmi jak bajka. Nienasycony rynek może być pułapką! Co zrobisz, kiedy nie będziesz w stanie podołać zamówieniom? Zawiedziony klient pójdzie gdzie indziej, a do ciebie i do twojej reklamy straci zaufanie. Być może raz na zawsze. O wiele łatwiej jest zdobywać klientów powoli niż podreperować raz stracona reputacje. Nie próbuj rozwijać się efektownym skokiem. Najlepszym sposobem na budowanie dużego biznesu jest krok za krokiem. Mały krok za małym krokiem... Mit Czwarty: "Reklama Dźwignią Handlu"

14 Nie znam nikogo, kto strącił klienta wyrażając się dobrze o konkurencji - zdarza się natomiast zyskać kontrakt z tego powodu. Bo inni kopiąc pod nami dołki zniechęcają wielu klientów i tracą ich zaufanie! Jak wiec mówić dobrze o konkurencji nie podważając jednocześnie własnej wartości? w takiej sytuacji mówimy coś w tym rodzaju: np Nieruchomości? Musze przyznać, że to rzeczywiście doskonała firma. Jestem pewien, że gdyby się pan zdecydował na podpisanie kontraktu z ich agencją, byłby Pan z ich usług zadowolony. Są jednak fakty godne uwagi. Moja firma oferuje nie tylko równie wysoką jakość usług ale także gwarancje, że jeśli nie będzie pan zadowolony z moich usług, może pan unieważnić kontrakt w każdej chwili." Najlepsza dewiza jest ta: Ja się nie martwię konkurencją - niech się konkurencja martwi się mną.( Tom Hopkins ) Mit Piąty: "Nie wyrażaj się dobrze o konkurencji"

15 Umiejętność sprzedawania to umiejętność komunikowania z innymi. To umiejętność przekonywania - a to nie ma nic wspólnego z wrodzonym gadulstwem, choć niewątpliwie sztuka trafnego wypowiadania się (oszczędnie!) jest niezwykle pomocna. W biznesie jest reguła: kto mówi mniej, wygrywa - kto mówi więcej, stawia się w pozycji przegranej. Nieposkromiona chęć mówienia (tak, tak - o produktach, o usłudze, o jakości, o niezwykłej trwałości itp.) jest jedną z największych przeszkód, które należy pokonać by odnosić sukcesy w biznesie. Nawet adwokat, który musi być wspaniałym oratorem w sądzie przemawiając do jurorów - powinien być przede wszystkim dobrym słuchaczem. Klient w obliczu sprzedawcy, który mówi prawie non-stop będzie mieć zawsze wrażenie, że towar jest mu wciskany na siłe. W biznesie unikaj więc mówienia, szczególnie zaś mówienia o sobie. Mit Szósty: "Żeby się Dobrze Sprzedać Trzeba Mieć Gadane"

16 Każdy ma od czasu do czasu fantastyczny pomysł. Sam chciałbym mieć dziesięć złotych za swój każdy dobry pomysł - byłbym dziś bardzo bogaty. Pomysł nie jest jednak wiele wart. Oryginalny pomysł i opis jego realizacji, jeśli jest to opracowane w szczegółach na piśmie, stanowi czasem wartość. Ale nawet taki pomysł nie jest łatwy do sprzedania. Biura patentowe roją się od ludzi z dobrymi pomysłami, których nikt jakoś nie chce realizować. To fakt, ze każde wielkie przedsięwzięcie rozpoczęło się od małego pomysłu. Ale o wiele więcej zostało zbudowanych na starych wypróbowanych metodach. Bądź wiec dumny jeśli potrafisz wytrząsnąć z rękawa kilka świetnych pomysłów bo to świadczy o twojej wyobraźni, kreatywności. Ale dopiero odpowiedź na pytanie co zrobisz z tym pomysłem, plan i konsekwentna realizacja tego planu są na wagę złota. Mit Siódmy: "Dobry Pomysł Jest na Wagę Złota"

17 Są dwa sposoby na to, żeby znaleźć się na wierzchołku dębu. Jeden to usiąść na żołędziu i czekać. Drugi, to wspiąć się na drzewo. Zakładasz swoją firmę. Gdzieś kiedyś słyszałeś, że nie jest łatwo, szczególnie na rynku polskim, ale wierzysz w siebie i wiesz, ze Tobie akurat się uda. Przez miesiąc czasu nie robisz nic, cieszysz się po prostu, że jesteś właścicielem firmy, przedsiębiorcą, ach! jak to brzmi dumnie! Pewna smutna historyjka (ale z morałem)

18 W drugim miesiącu snujesz plany na temat zarobków i wszystkich luksusów, jakie będziesz mógł sobie zapewnić. Trzeci miesiąc mija, a Ty już masz pięknie wyposażone biuro, kompetentną sekretarkę, która mówi do Ciebie Panie Prezesie oraz pięknie wypolerowany samochód służbowy- w Twojej cudownie rozwiniętej wyobraźni W drugim miesiącu

19 Czwarty miesiąc, płacisz kolejny ZUS i zaczynasz się niepokoić, że firma niezbyt dobrze prosperuje, właściwie wcale, no ale to dopiero początek, początki przecież zawsze bywają trudne. Dalej marzysz, ba! w szóstym miesiącu działalności spisujesz nawet cele, jakie zamierzasz osiągnąć. Pół roku minęło, a Tobie pomału kończą się oszczędności, nie masz żadnych klientów, nic nie zarobiłeś, cierpisz na bezsenność. Zaczynasz narzekać przyjaciołom na system podatkowy i ubezpieczeń społecznych, na trudne przepisy, które komplikują Ci rozwój Czwarty miesiąc

20 to już ósmy miesiąc. Co by tu zrobić- pytasz przez dziewiąty i dziesiąty miesiąc a w jedenastym miesiącu zastanawiasz się, dlaczego Ci nie wyszło. Po roku zamykasz firmę i wyjeżdżasz do Anglii, gdzie sfrustrowany będziesz rozpowiadał, jak to w Polsce nie da się żyć. ósmy miesiąc

21 Jeśli nawet znajdujesz się na właściwej drodze, zostaniesz przejechany, jeśli będziesz tam tylko siedział. Will Rogers morał

22 Wyobraźmy sobie, że twój syn przychodzi do ciebie i mówi: Tato, chciałbym zostać aktorem. Na to ty odpowiadasz: Fantastycznie! Zatem musimy się najpierw zorientować, czy ci się uda znaleźć prace związana blisko z jakimś miejscem, gdzie ludzie zajmują się aktorstwem. Poza tym, jak sądzę, chciałbyś zapisać się na warsztaty aktorskie i spróbować zagrać jakieś epizodyczne role w pobliskich teatrach. Czy w ten sposób właśnie myślisz? Ależ skąd tato, ty nic nie rozumiesz. Ja chce być gwiazdą. Chcę występować w filmach albo napisać przebój, nagrać go i odnieść wielki sukces, tak jak Michael J.Fox albo Bruce Springsteen. Być najlepszym Denis Waitley :

23 W tym właśnie problem. Ludzie - i młodzi i starzy- nie chcą starać się, inwestować i trwać w zamiarze. Oni żądają szybkiego sukcesu i oczekują go natychmiast. W tym właśnie problem

24 Tak, tak. Bez pracy to możesz wygrać w toto lotka, choć i tu musisz przecież kupić los (skreślić numery już może za ciebie maszyna). Każdy z odnoszących sukcesy przedsiębiorców ci powie, że trzeba pracować na sukces. Trzeba DZIAŁAĆ! Coś robić i najlepiej jeszcze robić to z głową. Przestań wiec narzekać i zacznij działać! I co z tego, ze zajmie ci to trochę czasu, może więcej niż myślisz? Czas i tak mija, a Ty konsekwentnie pracując nad swoją firmą czy też jakimś projektem/przedsięwzięciem budujesz podstawy do lepszej przyszłości. Co z tego, że wymaga to wysiłku, niejednokrotnie wyrzeczeń, samodyscypliny, że będziesz czasami zmęczony? Chyba lepiej pomęczyć się teraz nad własnym sukcesem niż potem męczyć się bez niego, prawda? Ból dyscypliny jest mniejszy niż ból żalu. PRACA, PRACA, PRACA

25 "Bardzo wierzę w szczęście i odkrywam, że im więcej pracuję, uczę się tym więcej szczęście mi sprzyja. Thomas Jefferson Nie ma windy do sukcesu. Musisz wejść po schodach Pamiętaj! Tylko kura jest w stanie wysiedzieć sukces! Pamiętaj


Pobierz ppt "Prezentację zebrał i opracował, korzystając również z innych opracowań : Józef Telecki - Prezes Zarządu Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Branży Spożywczej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google