Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prof. nadzw. dr Edward Wiktor Radecki Kierownik Zakładu Problemów Społecznych WSIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prof. nadzw. dr Edward Wiktor Radecki Kierownik Zakładu Problemów Społecznych WSIE."— Zapis prezentacji:

1 Prof. nadzw. dr Edward Wiktor Radecki Kierownik Zakładu Problemów Społecznych WSIE

2 2 Odmienności kulturowe w praktyce politycznej i gospodarczej Wzmocnienie skuteczności wspólnego działania ludzi dział na podobnych zasadach, jak: - reguła poznawania polisensorycznego; - zasada tworzenie pola elektro-magnetycznego.

3 3

4 4 Jedną z cech odróżniających ludzi jest ich kultura - narody, plemiona, nizinna a góralska (Szkoci i nasi górale). A przecież kultura jest komunikacją, a komunikacja emanacją kultury!

5 5 Komunikacja z ludźmi, to konfrontacja - z językiem, - zasadami moralnymi i kulturowymi, -normami, -historią -oraz obyczajami.

6 6 Etnocentryzm i jego konsekwencje: (wszystko inne: złe, głupie, niezrozumiałe, szkodliwe itp. Vide: zniszczenie kultury Majów, Germanie - Słowianie, Zachód- kraje muzułmańskie, chłop żywemu nie przepuści...,.

7 7

8 8 Relatywizm kulturowy skutecznym wyjściem- może jedynym?

9 9 Mówi on, że zrozumieć zachowania innych można jedynie wtedy, gdy rozpatruje się je w kontekście ich kultury i historii. Wszelkie oceny muszą być budowane w odniesieniu do tła kulturowego, w którym powstały!

10 10 Żadna z cech kulturowych, moralnych, politycznych czy obyczajowych nie jest zła czy niemoralna. Są tylko inne, różne od naszych.

11 11 Obcy- to kategoria inności, pozwalająca nam wytłumaczyć trudności w akceptacji, zrozumieniu, zbliżeniu.

12 12 Ale czy obcy dla siebie to też: -biedni i bogaci, -oficerowie i żołnierze niższej rangi, -wykształceni i mniej wykształceni, -Cyganie i Polacy, - dzieci i dorośli, - kobiety i mężczyźni?

13 13 Nasze własne doświadczenia kulturowe i historyczne wpływają na relacje z innymi: (Niemcy –Polacy, Rosjanie – Polacy, Niemcy –Anglicy, górale – cepry, Niemcy – Francuzi. Polacy – Czesi (Zaolzie), Polacy- Litwini (Muzeum polskiego knuta)

14 14 Komunikacja międzykulturowa utrudniona jest przez nieprzewidywalność reakcji innego ???

15 15 Nieudane próby generalizacji bodźców i reakcji. (przykłady)

16 16 Szkodliwe skutki kategoryzacji i partykularyzacji (dzielenia, strukturyzowania i rangowania ).

17 17 Komunikacja bezrefleksyjna jest jak latanie na automatycznym pilocie w trudnych, nieprzewidywalnych warunkach.

18 18 Antidotum na takie błędy jest Komunikacja refleksyjna – choć trudna, bo wymaga sporej wiedzy, intensywnego myślenia, pamięci i taktu.

19 19 Kontakt z obcymi wywołuje dwa rodzaje niepewności: - niepewność postaw, uczuć, poglądów, wartości i zachowań; - niepewność i możliwość niewłaściwej interpretacji i oceny reakcji (naszej i obcego).

20 20 Jedna z niewielu ponadkulturowych norm głosi: Jeśli ty zrobisz coś dla mnie, ja zrobię coś dla ciebie. I odwrotnie. Ale też: Jeśli ty mi coś zrobisz, spodziewaj się tego samego z mojej strony!

21 21 Przyczyny lęku w interakcji z innymi blokerem komunikacyjnym. -boimy się o wizerunek własny, o naszą samoocenę ( denerwuje nas na przykład własna nieporadność komunikacyjno - językowa); - obawiamy się negatywnych konsekwencji kontaktów z obcymi. Może On zechce nas wykorzystać czy zdominować? - obawiamy się negatywnych ocen obcego (jak wypadniemy w jego oczach); - lęk przed negatywną oceną tych kontaktów w oczach członków naszej grupy (kondominium rosyjsko-niemieckie)

22 22 Co minimalizuje te przeszkody?

23 23 Wysoka częstotliwość i powtarzalność kontaktów międzykulturowych !!!!


Pobierz ppt "Prof. nadzw. dr Edward Wiktor Radecki Kierownik Zakładu Problemów Społecznych WSIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google