Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OKO NAJWAŻNIEJSZY NARZĄD POZWALAJĄCY ODBIERAĆ ŚWIATŁO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OKO NAJWAŻNIEJSZY NARZĄD POZWALAJĄCY ODBIERAĆ ŚWIATŁO."— Zapis prezentacji:

1 OKO NAJWAŻNIEJSZY NARZĄD POZWALAJĄCY ODBIERAĆ ŚWIATŁO

2 Jak zbudowanie jest oko?

3 Oko ma kształt KULISTY. Leży w zagłębieniu czaszki zwanym OCZODOŁEM.

4 FUNKCJE POWIEKI, RZĘSY I BRWI: Chronią oko, oczyszczają i zwilżają jego powierzchnię. Mrugające powieki zwilżają powierzchnie oka łzami, które mają działanie bakteriobójcze. TWARDÓWKA: Mocna błona nadająca oku kształt. Jest koloru białego. Z przodu gałki ocznej jest przejrzysta i przykrywa tęczówkę oraz źrenicę. Ta część twardówki nazywa się rogówką. TĘCZÓWKA: Jest to mięsień, który zwęża lub rozszerza źrenicę pod wpływem promieni świetlnych. Ma różny kolor u ludzi.

5 SOCZEWKA I JEJ WŁAŚCIWOŚCI SOCZEWKA ZNAJDUJE SIĘ ZA TĘCZÓWKĄ. DZIĘKI JEJ PRACY W OKU POWSTAJE OBRAZ. ZAŁAMUJE ONA PROMIENIE ŚWIETLNE I KIERUJE JE NA SIATKÓWKĘ.

6 KOLEJNE ETAPY WIDZENIA

7 WADY WZROKU

8 KRÓTKOWZROCZNOŚĆ MA MIEJSCE WTEDY, GDY SOCZEWKA JEST ZBYT WYPUKŁA. TWORZY ONA OBRAZ PRZED SIATKÓWKĄ, A NIEOSTRY-NA NIEJ. CZŁOWIEK MAJĄCY TĘ WADĘ WIDZI NIEWYRAŹNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ DALEKO OD NIEGO.

9 DALEKOWZROCZNOŚĆ OBRAZ POWSTAJE ZA SIATKÓWKĄ. CZŁOWIEK Z TAKA WADĄ WZROKU WIDZI NIEWYRAŹNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W NIEWIELKIEJ ODLEGŁOŚCI OD NIEGO, LECZ BARDZO DOBRZE OBIEKTY UMIESZCZONE DALEKO.

10 ASTYGMATYZM WADA TA POWODUJE ZNIEKSZTAŁCENIE OBRAZU.

11 DALTONIZM WYSTĘPUJE ZAZWYCZAJ U MĘŻCZYZN. POWODUJE NIE ODRÓŻNIANIE KOLORÓW, DLATEGO TEŻ LLUDZIE CI NIE MOGĄ WYKONYWAĆ NIEKTÓRYCH ZAWODÓW.

12 OPRACOWAŁA I.KOŁODZIEJCZYK ZDJĘCIA: INTERNET


Pobierz ppt "OKO NAJWAŻNIEJSZY NARZĄD POZWALAJĄCY ODBIERAĆ ŚWIATŁO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google