Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najważniejszy narząd pozwalający odbierać światło

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najważniejszy narząd pozwalający odbierać światło"— Zapis prezentacji:

1 Najważniejszy narząd pozwalający odbierać światło
OKO Najważniejszy narząd pozwalający odbierać światło

2 Jak zbudowanie jest oko?

3 Oko ma kształt KULISTY. Leży w zagłębieniu czaszki zwanym OCZODOŁEM.

4 FUNKCJE POWIEKI, RZĘSY I BRWI: Chronią oko, oczyszczają i zwilżają jego powierzchnię. Mrugające powieki zwilżają powierzchnie oka łzami, które mają działanie bakteriobójcze. TWARDÓWKA: Mocna błona nadająca oku kształt. Jest koloru białego. Z przodu gałki ocznej jest przejrzysta i przykrywa tęczówkę oraz źrenicę. Ta część twardówki nazywa się rogówką. TĘCZÓWKA: Jest to mięsień, który zwęża lub rozszerza źrenicę pod wpływem promieni świetlnych. Ma różny kolor u ludzi.

5 SOCZEWKA I JEJ WŁAŚCIWOŚCI
SOCZEWKA ZNAJDUJE SIĘ ZA TĘCZÓWKĄ. DZIĘKI JEJ PRACY W OKU POWSTAJE OBRAZ. ZAŁAMUJE ONA PROMIENIE ŚWIETLNE I KIERUJE JE NA SIATKÓWKĘ.

6 KOLEJNE ETAPY WIDZENIA
ROGÓWKA (załamuje promienie świetlne) ŹRENICA (wpada do niej załamany na rogówce promień świetlny) TĘCZÓWKA (zwęża/rozszerza źrenicę pod wpływem promieni) SOCZEWKA (załamuje promienie i kieruje je na siatkówkę) SIATKÓWKA (pod wpływem światła w komórkach siatkówki powstają słabe impulsy elektryczne- impulsy nerwowe) IMPULSY NERWOWE (biegną wychodzącym z oka nerwem wzrokowym do mózgu) MÓZG (dokonuje analizy impulsów i rozpoznaje obserwowany przedmiot)

7 DALTONIZM JEST WADĄ ZWIĄZANĄ Z NIEROZPOZNAWANIEM BARW.
WADY WZROKU Wady wzroku często spowodowane sią zniekształceniem soczewki. Może być ona zbyt płaska, zbyt wypukła lub jej powierzchnia nie jest idealnie gładka. Wady korygowane są za pomocą odpowiednich okularów. WYRÓŻNIAMY WADY : KRÓTKOWZROCZNOŚĆ, DALEKOWZROCZNOŚĆ, ASTYGMATYZM. DALTONIZM JEST WADĄ ZWIĄZANĄ Z NIEROZPOZNAWANIEM BARW.

8 KRÓTKOWZROCZNOŚĆ MA MIEJSCE WTEDY, GDY SOCZEWKA JEST ZBYT WYPUKŁA. TWORZY ONA OBRAZ PRZED SIATKÓWKĄ, A NIEOSTRY-NA NIEJ. CZŁOWIEK MAJĄCY TĘ WADĘ WIDZI NIEWYRAŹNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ DALEKO OD NIEGO.

9 DALEKOWZROCZNOŚĆ OBRAZ POWSTAJE ZA SIATKÓWKĄ. CZŁOWIEK Z TAKA WADĄ WZROKU WIDZI NIEWYRAŹNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W NIEWIELKIEJ ODLEGŁOŚCI OD NIEGO, LECZ BARDZO DOBRZE OBIEKTY UMIESZCZONE DALEKO.

10 ASTYGMATYZM WADA TA POWODUJE ZNIEKSZTAŁCENIE OBRAZU.

11 DALTONIZM WYSTĘPUJE ZAZWYCZAJ U MĘŻCZYZN. POWODUJE NIE ODRÓŻNIANIE KOLORÓW, DLATEGO TEŻ LLUDZIE CI NIE MOGĄ WYKONYWAĆ NIEKTÓRYCH ZAWODÓW.

12 Opracowała I.Kołodziejczyk
Zdjęcia: internet


Pobierz ppt "Najważniejszy narząd pozwalający odbierać światło"

Podobne prezentacje


Reklamy Google