Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święta Bożego narodzenie w USA i Wielkiej Brytanii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święta Bożego narodzenie w USA i Wielkiej Brytanii"— Zapis prezentacji:

1 Święta Bożego narodzenie w USA i Wielkiej Brytanii

2 Boże Narodzenie w USA

3 Stany Zjednoczone to zlepek różnych kultur i tradycji
Stany Zjednoczone to zlepek różnych kultur i tradycji. Święta Bożego Narodzenia(Christmas) bywają więc obchodzone na wiele bardzo różnych sposobów, choć obecnie są już zdominowane przez komercję. 

4 Dni świąteczne w USA Przygotowania przedświąteczne zaczynają się już następnego dnia po przypadającym w ostatni czwartek listopada Święcie Dziękczynienia (Thanksgiving). W tak zwany Czarny Piątek w Stanach Zjednoczonych oficjalnie rozpoczyna się okres świątecznych zakupów. Wiele sklepów oferuje wtedy specjalne obniżki dla porannych ptaszków, np. szczególnie korzystne wyprzedaże zdarzają się od godziny 3 nad ranem do 12 w południe. W USA nie ma bowiem Bożego Narodzenia bez góry pięknie opakowanych prezentów pod choinką.

5 Prezenty na Boże Narodzenie w USA Prezenty daje się nie tylko rodzinie i przyjaciołom, ale również sąsiadom, koleżankom i kolegom z pracy. Często są jest to pudełko własnoręcznie upieczonych ciasteczek. Taki homemade (domowej roboty) uważany jest za szczególnie ceniony podarunek, podobnie zresztą jak inne prezenty wykonane własnoręcznie. Mikołaj (Santa Claus) przylatuje w nocy z 24 na 25 grudnia (chociaż oczywiście już na kilka tygodni wcześniej można sobie zrobić z nim zdjęcie w centrach handlowych). Przybywa saniami zaprzężonymi w renifery, z których najbardziej znanym jest Rudolf Czerwononosy. Gdy dzieci i dorośli domownicy smacznie śpią, Mikołaj wślizguje się do domu przez komin. Wkłada mniejsze prezenty do skarpet nad kominkiem, a większe kładzie pod choinką. Zupełnie inaczej niż w Polsce, zjada też przygotowane dla niego ciasteczka, popijając je szklanką mleka. Wraca do swoich latających sań, aby odwiedzić wszystkie czekające na niego dzieci.

6 Świąteczne menu w USA W USA dzień Bożego Narodzenia jest rodzinnym świętem. Czas ten spędza się w gronie krewnych i przyjaciół. Ludzie wszelkimi sposobami starają się wtedy być z rodziną i podróżują w tym celu często z jednego końca kraju na drugi. Poranek rozpoczyna się od rozpakowania prezentów, na rozmowach, graniu w różne gry, śpiewaniu kolęd. Najbardziej uroczystym punktem jest świąteczny obiad. Na stole królują zazwyczaj: pieczona szynka lub indyk z farszem, sos borówkowy, mashed potatoes (coś w rodzaju puree ziemniaczanego) lub słodkie ziemniaki, zapiekanka z zielonej fasolki, kolby kukurydzy, sałatka ziemniaczana, pieczone warzywa. 

7

8

9

10

11 Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii

12 Tradycyjnie w pierwszy dzień Bożego Narodzenia królowa wygłasza orędzie do swoich poddanych.

13 W Dniu Bożego Narodzenia (Christmas Day) na dzieci czeka mnóstwo prezentów w skarpetach oraz pod choinką (Christmas tree). Wśród dań świątecznych w Wielkiej Brytanii na stołach można spotkać m.in. pieczonego indyka (roast turkey), ziemniaki (potatoes), brukselki (Brussels sprouts) i świąteczny pudding (Christmas pudding) z suszonymi owocami, w którym czasami dzieci mogą znaleźć ukryte monety albo drobne zabawki,

14 Anglicy bardzo radośnie, wręcz entuzjastycznie świętują Boże Narodzenie, które nazywają Christmas. Przygotowują się do nich już kilka tygodni wcześniej, ale, uwaga – nie obchodzą Wigilii (pod tym względem podobnie wyglądają święta w Australii). Święta rozpoczynają się 25 grudnia. Świąteczne przygotowania rozpoczynają się już w połowie listopada. Na Trafalgar Square można podziwiać gigantyczną choinkę gdzie wraz z występującymi chórami z różnych stron świata śpiewa się kolędy. Przepięknie wyglądają wszystkie główne ulice miast udekorowane świątecznymi ozdobami.

15

16 Najpopularniejsza kolęda śpiewana w tym dniu przez Anglików nosi tytuł „Good King Wencelas”. Prezenty zostawia w czerwonej skarpecie Mikołaj(Father Christmas albo Santa Claus). W nocy składa on we wszystkich angielskich domach wizytę i zostawia w skarpetach prezenty, które dzieci znajdują zaraz po przebudzeniu. Wcześniej dzieci piszą listy do Mikołaja – podobnie jak to ma miejsce w Polsce. Na kilka dni przed świętami dzieci organizują kolędowanie, czyli chodzą od drzwi do drzwi i śpiewają kolędy, w zamian za niewielkie datki.

17 Świąteczny posiłek spożywany jest w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjne angielskie dania świąteczne: pieczony indyk nadziewany kasztanami, zupa żółwiowa. Christmas pudding – rodzaj deseru, do którego wrzuca się srebrną monetę. Temu, kto ją znajdzie w swojej porcji, nadchodzący rok przyniesie bogactwo, zdrowie i szczęście.

18 Drugi dzień świąt zwany jest tradycyjnie Boxing Day i wbrew pierwszemu skojarzeniu nie chodzi tu o walki (choć często w tym dniu odbywa się wiele imprez sportowych), ale o podarki - boxes, wręczane dziś najczęściej mleczarzom i gazeciarzom w postaci napiwków.

19 Crackers – wybuchowe niespodzianki
Po zjedzeniu puddingu nadchodzi czas na wystrzelenie crackersów. Ten zwyczaj ma pochodzenie czysto komercyjne. Wymyślił je w 1850 r. Tom Smith, obserwując wznoszące się w górę iskierki ognia i trzaskające kawałki drewna. Wpadł na pomysł, by utrwalić to zjawisko w zabawce – ku uciesze dzieci. Crackers to długie na kilkanaście centymetrów rolki tektury zawinięte w ozdobny papier. Ciągnięte za końce przez dwie osoby strzelają ukrytym w środku kapiszonem. Po rozpadnięciu się na dwie części wypada na stół drobny prezent (jego wartość zależy od ceny krakersów lub hojności gospodarzy), kartka z jakimś żartem nie najwyższego lotu i papierowa korona, którą obowiązkowo należy włożyć na głowę.

20


Pobierz ppt "Święta Bożego narodzenie w USA i Wielkiej Brytanii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google