Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SESJA ROZRYWKOWA W VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SESJA ROZRYWKOWA W VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM"— Zapis prezentacji:

1 SESJA ROZRYWKOWA W VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM
2013 ROK JULIANA TUWIMA SESJA ROZRYWKOWA W VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM

2 Julian Tuwim

3 Lata przedwojenne Jeden z najwybitniejszych poetów Polski międzywojennej i lat powojennych. Twórca wszechstronny – autor wierszy dla dzieci, tekstów popularnych piosenek a także przejmujących liryków i poematów. W tym roku mija 60. rocznica śmierci poety

4 Do losu Miłość mi dałeś, młodość górną, Dar ładu i wysokie żądze.
I jeszcze, na uciechę durniom, Raczyłeś dać mi i pieniądze. Płonącą kroplą obłąkania W mózg szary mój wsączyłeś tęczę.

5 Portret tuwima Portret poety wykonany przez innego wielkiego twórcę Polski międzywojennej - Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego.

6 Łódź – miasto rodzinne Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi. I w tym mieście można dziś go zobaczyć, jak siedzi na swojej ławeczce.

7 Lubię: milczeć, deszcz, słowiki…

8 Gabriel Narutowicz Wybrany na prezydenta 9 XII 1922, zamordowany 16 XII tego roku. Julian Tuwim napisał wiersz Pogrzeb prezydenta Narutowicza , uczcił pamięć zamordowanego przez prawicowego szaleńca prezydenta Polski.

9 Pogrzeb prezydenta narutowicza
Krzyż mieliście na piersi, a brauning w kieszeni. Z Bogiem w sojuszu, a z mordercą w pakcie, Wy, w chichocie zastygli, bladzi, przestraszeni, Chodźcie, głupcy, do okien- i patrzcie! I patrzcie!(…) (…)niech widzi stolica Twarze wasze, zbrodniarze – i niech was przywita Strasznym krzykiem milczenia żałobna ulica.

10 Eksperymenty poetyckie Tuwima
Język pozbawiony znaczeń, logiki, słowa zestawione na zasadzie dźwiękowego podobieństwa – to eksperyment zmierzający do odnowienia języka poezji – frg. wiersza Słowisień W białodrzewiu jaśnie dźni słoneczno, Miodzi złoci białopałem żyśnie, Drzewia pełni pszczelą i pasieczną, A przez liście kraśnie pęk słowiśnie

11 Kwiaty polskie Poemat dygresyjny, napisany na obczyźnie, w którym, obok fabuły, znalazły się pełne pasji dygresje na temat Polski oraz marzenia o wolnej ojczyźnie.

12 Kwiaty polskie Chmury nad nami rozpal w łunę,
Uderz nam w serca złotym dzwonem, Otwórz nam Polskę, jak piorunem Otwierasz niebo zachmurzone

13 Kwiaty polskie Pysznych pokora niech uzbroi,
Pokornym gniewnej dumy przydaj, Poucz nas, że pod słońcem Twoim Nie masz Greczyna ani Żyda.

14 Do prostego człowieka To jeden z bardziej znanych wierszy J. Tuwima. Wzbudził skrajne reakcje wśród rządzących przedwojenną Polską, wzburzył zwłaszcza środowiska prawicowe. Dzisiaj młodzi ludzie chętnie sięgają po ten tekst, śpiewają go zespoły: Buldog, Akurat, rapuje Liberum Veto.

15 Tuwim – autor piosenek Julian Tuwim jest autorem tekstów piosenek popularnych i w latach międzywojennych, i obecnie. Najsłynniejsza z nich, choć znana raczej Waszym dziadkom, nosi tytuł Miłość ci wszystko wybaczy. Pierwszą jej wykonawczynią była najsłynniejsza piosenkarka XX lecia międzywojennego – Hanka Ordonówna. Dziś śpiewają ją także: Mela Koteluk, Hanna Banaszak i Jolanta Fraszyńska

16 Miłość CI wszystko wybaczy
Smutek zamieni ci w śmiech. Miłość tak pięknie tłumaczy Zdradę i kłamstwo, i grzech.

17 Lokomotywa Spóźniony słowik słoń trąbalski …
Juliana Tuwima wiersze dla dzieci zna chyba każdy Lokomotywa Spóźniony słowik słoń trąbalski …

18 lokomotywa Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa: tłusta oliwa. Stoi i sapie, dyszy i dmucha. Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha: Uff – jak gorąco! (…)

19 Spóźniony słowik Płacze pani Słowikowa w gniazdku na akacji,
Bo pan Słowik przed dziewiątą miał być na kolacji, Tak się godzin wyznaczonych zawsze pilnie trzyma, A już jest po jedenastej – i Słowika nie ma!

20 Mural inspirowany wierszem Tuwima pt. w aeroplanie

21 Ostry erotyk Składałem ci wizyty, Okrutnie niezdobytej, Nerwowo, gorączkowo, Bredziłem chorą mową, Wierszami cię męczyłem…

22 Złote myśli Sumienie to jest ten cichy głosik, który szepcze, że ktoś patrzy. Dziewczyna nigdy nie lata za chłopcem. Czy kto widział, żeby pułapka goniła mysz? Błogosławiony ten, kto nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego w słowa.

23 Pamiętaj Gdy coś ci wpadnie do oka, pamiętaj, że to odrobina kosmosu!


Pobierz ppt "SESJA ROZRYWKOWA W VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM"

Podobne prezentacje


Reklamy Google