Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Akcja Zboża zjadamy, energię z nich mamy przeprowadzona została we wszystkich grupach wiekowych w naszym przedszkolu (10 grup – 4 grupy wiekowe ). Działania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Akcja Zboża zjadamy, energię z nich mamy przeprowadzona została we wszystkich grupach wiekowych w naszym przedszkolu (10 grup – 4 grupy wiekowe ). Działania."— Zapis prezentacji:

1

2 Akcja Zboża zjadamy, energię z nich mamy przeprowadzona została we wszystkich grupach wiekowych w naszym przedszkolu (10 grup – 4 grupy wiekowe ). Działania oparto o konspekty i materiały otrzymane od organizatora. Akcja została przeprowadzona w okresie od września do października 2013 roku. O przystąpieniu do akcji powiadomiliśmy rodziców wywieszając plakaty ze szczegółowymi informacjami. Zamieszczone tam zostały linki do strony internetowej przedszkola, strony przedszkola na facebook.pl na których zachęcaliśmy do: -obejrzenia przygotowanej prezentacji, -zapoznania się z proponowanymi przepisami, zasadami zdrowego żywienia przedszkolaka, -wypełnienia ankiety dot. wiedzy nt. zasad żywienia dzieci w wieku przedszkolnym. W jesiennej akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka zrealizowano cztery bloki tematyczne.

3 Tablica informacyjna dla rodziców.

4 TYDZIEŃ 1 - CO TO SĄ PRODUKTY ZBOŻOWE, JAKIE SĄ RODZAJE ZBÓŻ PRZYPOMNIENIE, CZYM JEST PIRAMIDA ŻYWIENIA PRZEDSZKOLAKA W pierwszym tygodniu młodsze przedszkolaki zapoznały się / starsze przypomniały sobie czym jest Piramida Żywienia Przedszkolaka. Pomogła przedszkolakom w tym bajka pt.Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – Podróż do wnętrza piramidy.

5 Ułożenie Piramidy Żywienia Przedszkolaka z pokolorowanych kuponów.

6 CO TO SĄ PRODUKTY ZBOŻOWE? Smyki dowiedziały się, że produkty zbożowe są cennym składnikiem codziennej diety dzieci i dorosłych. Przedszkolaki wysłuchały wierszyków ilustrujących drogę zbóż z pola do młyna.

7 Zapoznanie z różnymi rodzajami zbóż. Kolorowanie zbóż.

8 TYDZIEN 2 - JAK POWSTAJE CHLEB, PŁATKI ŚNIADANIOWE I MAKARON? W drugim tygodniu omówiono poszczególne produkty zbożowe. Przedszkolaki wysłuchały bajki pt.Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – Jako powstaje chleb?. Kolorowały również ilustracje do wysłuchanej bajki. PIECZYWO

9 Dzieci zapoznane zostały z historią chleba, zwyczajami z nim związanymi, z jego rodzajami oraz etapami powstawania. Następnie degustowały różne gatunki pieczywa.

10 … ale pyszne! Czytanie wiersza o chlebie.

11 Kolorowanie etapów powstawania chleba. … już znamy drogę od ziarenka do bochenka.

12 W styczniu br. dzieci z grup: Motylki, Misie, Pszczółki, Biedronki i Słoneczka odwiedziły Dom chleba w Radzionkowie. Obejrzały tam zgromadzone eksponaty oraz wszystko to, co służyło do wytwarzania i wypieku chleba, ciast i ciasteczek. Miały także możliwość odbycia krótkiej lekcji w klasie muzealnej. Najważniejszą atrakcją wycieczki były samodzielne warsztaty z ciastem, z którego dzieci formowały plecionki warkocze. Celem wycieczki było uzmysłowienie dzieciom poszanowanie i szacunek do chleba.

13 PŁATKI Dzieci poznały historię powstania płatków, w jaki sposób i z jakich rodzajów zbóż są wytwarzane. Przedszkolaki segregowały płatki na zdrowe, polecane i kolorowe ale niezdrowe.

14 Zabawa Tak - Nie

15 MAKARONY Kolejnym omówionym produktem zbożowym był makaron. Dzieci poznały historię powstania makaronu oraz sposób w jaki się go sporządza. Przedszkolaki dotykają, oglądają różne kształty i rodzaje makaronów oraz podaj przykłady ich wykorzystania.

16 Po przeczytanej bajce pt.Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – Kulinarna podróż do Włoch dzieci kolorowały ilustracje do bajki. Zabawa Jaki to makaron?

17 TYDZIEŃ 3 - KASZE, RYŻ I ROŚLINY STRĄCZKOWE KASZE Przedszkolaki poznały różne rodzaje kasz, przyglądały się im, dotykały, konsumowały. Dowiedziały się również, że kasze to największe źródło węglowodanów. Bajka o królu J. Brzechwa

18 Dzieci oglądają różne rodzaje kasz, doszukują się różnic w wyglądzie i dotyku. Zabawa Kurki dziobią ziarenka.

19 RYŻ Dzieci zostały zapoznane z historią ryżu, gdzie jest uprawiany i dlaczego nie rośnie w Polsce. Ryż jest również dobrym źródłem węglowodanów a dodatkowo produktem bezglutenowym.

20 Jak smakuje ryż? w różnych postaciach Po wysłuchaniu bajki pt. Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka - Skąd pochodzi ryż dzieci zabrały się do kolorowania.

21 ROŚLINY STRĄCZKOWE Przedszkolaki dowiedziały się, że rośliny strączkowe zajmują ostatnie piętro w Piramidzie Żywienia Przedszkolaka. Są uzupełnieniem diety a nie są jej podstawą tak jak produkty zbożowe. Zabawa – Odróżniamy roślin strączkowych od innych warzyw

22 Zapoznanie dzieci z wierszem pt. Groch.

23 Robimy mandale.

24 TYDZIEŃ 4 - ORZECHY, NASIONA I TŁUSZCZE – PRZEDOSTATNIE PIETRO PIRAMIDY CO TO SĄ TŁUSZCZE? Dzieci dowiedziały się co to są tłuszcze dobre i tłuszcze złe oraz z czego się je wytwarza.

25 OLEJE W jakich produktach są dobre tłuszcze? Po przeczytanej bajce pt. Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – Jak powstaje olej kolorowanie ilustracji.

26 Zgadywanka Z czego robi się oleje?

27 ORZECHY, MIGDAŁY I PESTKI – ZDROWE PRZEKĄSKI Omawiane produkty zajmują przedostatnie piętro Piramidy Żywienia Przedszkolaka. Maluszki poznały orzechy, które rosną w Polsce.

28 Dzieci dowiedziały się, że korzystniejsze dla zdrowia jest spożywanie garści mieszanki orzechów kilka razy w tygodniu niż paczki smacznych chipsów lub słodyczy. Słuchanie wiersza Jana BrzechwyOrzech.

29 Zabawa ruchowa Celny orzech.

30 ZAKOŃCZENIE AKCJI Sprawozdanie z przebiegu akcji Akademia Zdrowego Przedszkolaka – edycja jesienna zostanie umieszczone na stronie internetowej przedszkola w celu zaznajomienia rodziców z jej przebiegiem.

31 EWALUACJA Akacja Zboża zjadamy, energię z nich mamy dała możliwość naszym podopiecznym poprzez zabawę wzbogacić i uporządkować wiedzę z dziedziny prawidłowego odżywiania. Dzieci miały okazję zaznajomić się z wieloma produktami za pomocą wszystkich zmysłów. Uczestnicząc w czterotygodniowej akcji miały możliwość wyrobienia prawidłowych nawyków żywieniowych, wiedzą co jest zdrowe i wartościowe w codziennej diecie a czego należy unikać. Pomocne przy tym były materiały dostarczone przez organizatora pozwoliły one w interesujący i właściwy sposób przekazać wiedzę. Przedszkolaki poznały nowe bajki, wierszyki, piosenki i zabawy. Wszystkie zajęcia edukacyjne przeprowadzone w ramach akcji Zboża zjadamy, energię z nich mamy cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i zaangażowaniem rodziców. Koordynator: B. Wypasek K. Chęcińska


Pobierz ppt "Akcja Zboża zjadamy, energię z nich mamy przeprowadzona została we wszystkich grupach wiekowych w naszym przedszkolu (10 grup – 4 grupy wiekowe ). Działania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google