Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA Zboża zjadamy energię z nich mamy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA Zboża zjadamy energię z nich mamy"— Zapis prezentacji:

1 AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA Zboża zjadamy energię z nich mamy
Sprawozdanie z realizacji warsztatów dla dzieci w wieku 4-5lat, oddział III integracyjny MISIE w Przedszkolu Samorządowym nr 55 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku Realizowała i opracowała: Urszula Korbut

2 Warsztaty z cyklu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: „Zboża zjadamy energię z nich mamy” zostały przeprowadzone w Przedszkolu Samorządowym nr 55 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku w oddziale III integracyjnym dzieci 4 – 5 –letnich MISIE. Czas trwania warsztatów objął pięć miesięcy podczas których był realizowany zakres tematyczny warsztatów. Dzieci uczestniczyły w 11 zajęciach trwających ok min. (czas dostosowywano w zależności od poziomu uwagi uczestników). Zajęcia odbywały się średnio dwa razy w tygodniu /co dwa lub trzy tygodnie. Ich przebieg był modyfikowany z uwagi na wiek, umiejętności i potrzeby dzieci. Podczas trwania warsztatów prowadząca zapewniała, w celach poglądowych i ćwiczeniowych, naturalne środki dydaktyczne. Wykorzystane też zostały materiały zapewnione przez organizatora akcji. W miesiącu wrześniu 2013r rodzice dzieci z grupy III MISIE zostali poinformowani o przystąpieniu do programu AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA. Przed salą zostały wywieszone plakaty informujące o akcji. Chętnym rodzicom została udostępniona prezentacja pt. „Zboża zjadamy…” W dalszym etapie prezentacji został przedstawiony opis realizacji poszczególnych tematów akcji.

3 CO TO SĄ PRODUKTY ZBOŻOWE, JAKIE SĄ RODZAJE ZBÓŻ?
Data: r Temat: Piramida żywienia przedszkolaka Na potrzeby zajęcia przedszkolaki miały do dyspozycji dużą piramidę żywienia w formie magnetycznych puzzli. Zapoznały się z pojęciem „piramida żywienia” i jej poszczególnymi piętrami. Na podstawie informacji nauczyciela, o zasadach zbilansowanej diety, próbowały stworzyć jadłospis, który odpowiadałby tym wymaganiom. Zapoznały się także z bajką pt. „Podróż do wnętrza piramidy”, a następnie układały poszczególne piętra piramidy żywieniowej. Zabawa ruchowa „w podskakiwanie pięter” zakończyła spotkanie z piramidą żywienia.

4 CO TO SĄ PRODUKTY ZBOŻOWE, JAKIE SĄ RODZAJE ZBÓŻ?
Data: r Temat: Co to są produkty zbożowe Nauczyciel zapoznał dzieci z podstawą piramidy. Zadaniem dzieci było nazwanie poszczególnych produktów należących do pierwszego piętra piramidy żywienia. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak ważne są produkty zbożowe dla prawidłowego odżywiania. Dzieci miały możliwość manipulowania ziarnami zbóż, ryżu i kaszy. Zapoznały się także z procesem siania, wzrostu i zbiorów zboża na podstawie ilustracji i wierszy. Dzieci brały udział zabawach ruchowo – muzycznych: „Lata ptaszek” i „Podajemy worki z mąką” oraz „Przewożenie zboża do młyna”.

5 JAK POWSTAJE CHLEB, PŁATKI ŚNIADANIOWE I MAKARON?
Data: r Temat: Pieczywo Dzieci wysłuchały bajkę „Jak powstaje chleb”, wspomaganą ilustracjami. Nauczyciel zapoznał dzieci z różnymi rodzajami chleba, chętne osoby mogły spróbować i wybrać, który rodzaj chleba smakuje najbardziej. Dzieci określiły, który rodzaj chleba ma najwięcej wartości odżywczych. Następnie ulepiły z masy solnej różne rodzaje pieczywa oraz pomalowały swoje wytwory pracy. Zajęcia zakończyły się zabawą ruchową ze śpiewem „Czarny baranie”.

6 JAK POWSTAJE CHLEB, PŁATKI ŚNIADANIOWE I MAKARON?
Data: r Temat: Płatki Nauczyciel zaprezentował dzieciom różne rodzaje płatków, dzieci uczyły się nazw. Określiły z pomocą pytań nauczyciela, które z płatków są zdrowe i należy je jeść. Przedszkolaki miały możliwość badania różnego rodzaju płatków wielozmysłowo. Podczas zabawy „TAK/NIE” dzieci określały za pomocą umownych znaczków – buziek na patyczkach, które z pokazywanych i nazywanych płatków są zdrowe, a które nie mają wartości odżywczych.

7 JAK POWSTAJE CHLEB, PŁATKI ŚNIADANIOWE I MAKARON?
Data: r Temat: Makaron Przedszkolaki miały możliwość oglądania różnych rodzajów makaronów, ich kształty i kolory. Dowiedziały się w jaki sposób robi się makaron i z jakich produktów. Następnie same zagniotły ciasto na makaron i rozwałkowały go i pokroiły. Pozostawiły ciasto do wyschnięcia, a po kilku dniach z zapałem pałaszowały go razem z jogurtem i dżemami. Dzieci wysłuchały także bajki „Kulinarna podróż do Włoch”. Na koniec zajęć przedszkolaki nawlekały makarony na nitki i tworzyły bransoletki oraz korale.

8 KASZE, RYŻ I ROŚLINY STRĄCZKOWE
Data: r Temat: Kasze Nauczyciel udostępnił dzieciom różne rodzaje kasz w formie surowej. Dzieci poznawały je za pomocą dotyku, zapamiętywały ich nazwy. Dowiedziały się także o istotnej roli kasz w diecie człowieka i ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wysłuchały „Bajki o królu” Jana Brzechwy oraz brały udział w zabawach ruchowych: „Kurki dziobią ziarenka” oraz „Kipi kasza”. A podczas obiadu miały możliwość spróbowania kaszy gryczanej.

9 KASZE, RYŻ I ROŚLINY STRĄCZKOWE
Data: r Temat: Ryż Przedszkolaki oglądały i dotykały różne rodzaje ryżu – biały (różne odmiany) i brązowy. Zanurzały ręce w ryżu, szukając i badając dotykiem ukryte w nim przedmioty. Próbowały też chwytać pałeczkami małe ziarenka ryżu. W czasie zabawy ruchowej pt. „Przewozimy ryż” musiały poruszać się między przeszkodami z woreczkiem ryżu na głowie lub plecach. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały bajki pt. : „Skąd pochodzi ryż”.

10 KASZE, RYŻ I ROŚLINY STRĄCZKOWE
Data: r Temat: Rośliny strączkowe Dzieci z grupy III Misie z zainteresowaniem odkrywały bogactwo odmian roślin strączkowych, badały ich kształty i kolorystykę. Próbowały też rozróżniać i nazywać wyłącznie za pomocą dotyku (z zawiązanymi oczami) rodzaj badanego produktu. Nauczyły się wiersza „Groch” wykorzystując plansze z literami. Podczas kolejnej zabawy przedszkolaki musiały przebyć tor przeszkód w taki sposób, aby nie nadepnąć na leżące na materiale fasolki. Przedszkolaki sprawnie omijały wszystkie „przeszkody”. Zadanie, z którym doskonale poradziły sobie przedszkolaki było odnalezienie ukrytego grochu wśród ziarenek ryżu.

11 ORZECHY, NASIONA I TŁUSZCZE
Data: r Temat: Co to są tłuszcze? Dlaczego trzeba jeść ryby? – oto wybrane stwierdzenia przedszkolaków” Natalka: „Bo są zdrowe” Ania: „Bo mózg wtedy myśli” Norbert: „Bo są smaczne” . Nauczyciel zapoznał dzieci, w których produktach można odnaleźć tłuszcz i gdzie można spotkać ten właściwy, dobry dla zdrowia. Zabawa logopedyczna na podstawie wiersza pt. „Rybka” nie sprawiła dzieciom najmniejszego kłopotu, lecz najfajniejsza zabawa była podczas tworzenia „pyszczka rybki”. Zabawa „Smarowanie chleba masłem” polegała na ślizganiu się po podłodze poprzez odpychanie się od podłoża rękoma.

12 ORZECHY, NASIONA I TŁUSZCZE
Data: r Temat: Oleje Nauczyciel zaprezentował dzieciom dwie plansze z napisami: TAK/NIE. Zadaniem dzieci było dobranie obrazków do odpowiednich plansz. Dzieci segregowały obrazki z pokarmami z uwagi na zawartość dobrych i szkodliwych tłuszczy. Następnie dzieci wysłuchały przygód „Zwierzątek ze Zdrowego Zakątka” pt. „Jak powstaje olej”. W czasie następnej zabawy zadaniem przedszkolaków było wskazanie właściwych produktów, z których powstaje olej (w ten sposób okazało się, że dzieci zapamiętały wiele informacji z opowiadania o zwierzętach). Wysłuchały także wiersza pt. „Słonecznik i słoneczko”

13 ORZECHY, NASIONA I TŁUSZCZE
Data: r Temat: Orzechy, Migdały i pestki – zdrowe przekąski Na początku zajęcia nauczyciel zapoznał dzieci z wierszem Jana Brzechwy pt. „Orzech”. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia i posmakowania różnych rodzajów orzechów. W czasie zabawy „Celny orzech” miały za zadanie wrzucenie orzecha włoskiego do koszyczka z odpowiedniej odległości. Następnie dzieci urządziły przyjęcie orzechowe, podczas którego dzieci serwowały orzechy i nasiona. Padło stwierdzenie, że takiego rodzaju jedzenie jest lepsze niż tort. Przedszkolaki brały udział w inscenizacji ruchowej wiersza pt. : „Słoneczniki”.


Pobierz ppt "AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA Zboża zjadamy energię z nich mamy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google