Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biuro Koordynacji Gospodarczej Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr WIKOB.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biuro Koordynacji Gospodarczej Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr WIKOB."— Zapis prezentacji:

1 Biuro Koordynacji Gospodarczej Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr WIKOB

2 Podstawowe różnice? Dlaczego warto zrobić krok w kierunku Niemiec? Jakie warunki muszę spełnić, by podjąć naukę? Dualny System Kształcenia Zawodowego w Niemczech Weź przyszłość w Swoje ręce!

3 Obszar działania Izby Przemysłowo- Handlowej Cottbus

4 Euroregion Szprewa Nysa Bóbr

5 W Polsce jesteś Uczniem i teorię szkolną uzupełniasz praktyką Po szkole zawodowej lub technikum masz więcej wiedzy teoretycznej niż Twój niemiecki rówieśnik z tej samej branży! System Polski System Niemiecki W Niemczech Pracownikiem na stanowisku Ucznia, a naukę praktyczną uzupełniasz teorią szkolną. (Masz wszelkie prawa pracownicze i ubezpieczenia) Twój niemiecki rówieśnik z tej samej branży ma więcej umiejątności praktycznych, bo więcej był w firmie, niż w ławce przed tablicą.

6 W Polsce w trakcie nauki utrzymują Cię przede wszystkim Rodzice. System PolskiSystem Niemiecki W Niemczech możesz dzięki wypłacie, zasiłkowi z Urzędu Pracy (i ewentualnej pomocy Rodziców) utrzymać się sam!

7 W Polsce, jeśli praktykę uczniowską masz w firmie, to bardzo rzadko po skończeniu szkoły dostaniesz w niej pracę. System PolskiSystem Niemiecki W Niemczech Firmy szukają Uczniów, żeby kształcić sobie przyszłych pracowników. Jeśli jesteś w firmie dobrym Uczeniem, to raczej dotaniesz tam pracę po zdaniu egzaminu czeladniczego.

8 Najbardziej poszukiwani są Uczniowie w zawodach: Budownictwo lądowe- budowa ulic, kanalizacji itp. Branża elektryczna np. Elektronik, elektryk przemysłowy, mechatronik Branża samochodowa- sprzedaż Branża hotelarska i restauracyjna w specjalności kucharze, hotelarze i restauratorzy Branża metalowa w specjalności mechanik przemysłowy, specjalista Branża logistyczna i magazynowa, specjaliści w spedycji i technice magazynowej Branża przemysłu chemicznego- specjaliści chemicy Branża biurowa- specjalista w zarządzaniu biurem i komunikacji... i wiele innych do uzgodnienia

9 Zakłady w Niemczech szukają takich Uczniów, jak Ty, bo liczy się: umiejętność pracy w zespole, uprzejmość, przyjazna otwartość, umiejętność unikania i rozwiązywania konfliktów, tolerancja, niezawodność, chęć do pracy/nauki, wytrwałość w realizacji celów, zdolność koncentracji uwagi, zdolność przyjmowania krytyki i samokrytycyzm.

10 Zakłady w Niemczech szukają Uczniów takich, jak Ty, bo liczą że: masz 18 lat i ukończoną w Polsce szkołę zawodową, technikum lub liceum (średnia ocen ponad 3,5 i przynajmniej dobry z niemieckiego), jesteś otwarty na język niemiecki i masz swobodę porozumiewania się w tym języku (poziom egzaminu B1), masz wybrany zawód (lub dodatkowo inne zawody alternatywne), Masz dobrze przygotowane swoje dokumenty rekrutacyjne i rozmowę kwalifikacyjną, umiesz i chcesz się uczyć, jesteś dojrzały i odpowiedzialny..

11 Zanim przyjedziesz złóż wnioski o zwrot kosztów: kursu językowego w miejscu Twego zamieszkania w Polsce, podróży na rozmowę kwalifikacyjną, podróży w celu podjęcia praktyki wstępnej, podróży powrotnej po zakończeniu praktyki wstępnej, podróży w celu rozpoczęcia kształcenia zawodowego. Potem złożysz wniosek o zasiłek na utrzymanie w czasie całego kształcenia zawodowego. Dyrektywa rządu niemieckiego MOBI PRO EU

12 Izba Przemysłowo-Handlowa w Cottbus pomoże Ci (po polsku!): znaleźć zakład, w którym będziesz się uczyć/pracować i podpisać z nim odpowiednią umowę, znaleźć lokum, gdzie zamieszkasz na czas nauki, zameldować się, ubezpieczyć, założyć konto bankowe i dopełnić wszelkich innych formalności urzędowych, złożyć wnioski o zasiłek na czas nauki, który razem z Twoją wypłatą pozwoli Ci na samodzielne utrzymanie się w Niemczech, ALE nie staniesz się natychmiast bogatym człowiekiem (!) złożyć wnioski o sfinansowanie kontynuacji nauki j. niemieckiego w Niemczech.

13 Jak będzie wyglądała Twoja nauka w Niemczech? ok. 36 tygodni w roku będziesz pracować w swojej firmie (w tym przysługuje Ci 26 dni roboczych urlopu w terminie do uzgodnienia z szefem!), ok. 13 tygodni w roku spędzisz w szkole (obowiązkowo!), W zależności od zawodu całość trwa od 2 lat do 3,5 roku, po ok. 1,5 roku zdajesz egzamin połówkowy, jeśli dobrze na nim wypadniesz, masz dobrą opinię szefa i dobre wyniki w szkole, możesz przystąpić do egzaminu końcowego o maksymalnie 1 rok wcześniej

14 Osoba kontaktowa: mgr Tomasz Sandecki Dział Międzynarodowy/Innowacji Biuro Koordynacji Gospodarczej (WIKOB) Izba Przemysłowo - Handlowa Cottbus 03046 Cottbus | Goethestraße 1 Telefon: +49 355 365-1323 | Faks: +49 355 36526-1323 e-mail: sandecki@cottbus.ihk.de | Internet: www.cottbus.ihk.desandecki@cottbus.ihk.dewww.cottbus.ihk.de Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013.


Pobierz ppt "Biuro Koordynacji Gospodarczej Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr WIKOB."

Podobne prezentacje


Reklamy Google