Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Urządź polowanie- bądź łowcą, nie ofiarą.. Urządź polowanie- bądź łowcą, nie ofiarą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Urządź polowanie- bądź łowcą, nie ofiarą.. Urządź polowanie- bądź łowcą, nie ofiarą."— Zapis prezentacji:

1

2 Urządź polowanie- bądź łowcą, nie ofiarą.

3 CHŁONIAKI – CO TO TAKIEGO?
CHŁONIAKI  to  choroby nowotworowe, które wywodzą się z układu chłonnego. Nie jest to choroba dziedziczna ani zakaźna. Wszystkie chłoniaki są nowotworami złośliwymi. Ryzyko zachorowania na chłoniaka wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy najczęściej osób po 60. roku życia. . Choroba w większości przypadków jest wykrywana dopiero w stadium zaawansowanym. Zaklasyfikowanie nowotworu do chłoniaków opiera się na dodatnim wyniku dla LCA (ang. leukocyte common antigen) w badaniu immunocytochemicznym. CHŁONIAKI ziarnicze nieziarnicze

4 Nacieki spojówki obojga oczu. Chłoniak MALT
Endoskopowy obraz chłoniaka MALT żołądka u pacjenta, u którego wystąpiło krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Obraz przypomina wrzód trawienny z przylegającym skrzepem Chłoniak skóry Nacieki spojówki obojga oczu. Chłoniak MALT

5 JAK ROZPOZNAĆ CHŁONIAKA?
Symptomy sygnalizujące obecność chłoniaka są niespecyficzne. Dodatkową trudnością w diagnozowaniu chłoniaków jest to, że mogą powstawać w narządach innych niż węzły chłonne - np. w układzie pokarmowym. Dają wówczas objawy przypominające inne schorzenia, np. wrzody żołądka w przypadku chłoniaka zlokalizowanego w żołądku. Dlatego też bardzo ważne jest, aby wszystkie niepokojące objawy, które utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, konsultować z lekarzem. Najczęściej występującym przejawem choroby jest znaczne powiększenie się jednego lub kilku węzłów chłonnych.

6 NAJCZĘSTSZE OBJAWY CHŁONIKAÓW
Powiększone węzły chłonne Podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny Osłabienie Znaczna utrata masy ciała i nieuzasadnione zmęczenie Uporczywe swędzenie skóry Obfite nocne poty Długo utrzymujący się kaszel i nudności

7 UKŁAD LIMFATYCZNY UKŁAD LIMFATYCZNY (CHŁONNY) CZŁOWIEKA
WĘZŁY CHŁONNE ZE ŚLEDZIONĄ I NACZYNIAMI LIMFATYCZNYMI TWORZĄ UKŁAD LIMFATYCZNY Węzły chłonne stanowią barierę ochronną ustroju - uważane są za filtry ochronne . Oczyszczają one chłonkę z krążących w niej szkodliwych obcych ciał i bakterii, które mogły się do niej dostać. Obwodowe węzły chłonne, zlokalizowane są pod powierzchnią skóry i wyczuwalne przy badaniu dłońmi. Można je wyczuć m.in. w okolicach uszu, po bokach szyi, w dołach pachowych, w pachwinach. Pozostałe węzły chłonne zlokalizowane są najczęściej wokół dużych naczyń krwionośnych m.in. w centralnej części klatki piersiowej, w okolicach tchawicy, oskrzeli i aorty, w okolicach wątroby, śledziony, w pobliżu jajników oraz pęcherza moczowego.  UKŁAD LIMFATYCZNY (CHŁONNY) CZŁOWIEKA

8 KLASYFIKACJA CHŁONIAKÓW (2008)
Wyróżniamy: - Chłoniaki nie-Hodgkina, (NHL) : a) Nowotwory z prekursorowych i obwodowych limfocytów B b) Nowotwory z prekursorowych i obwodowych limfocytów T/NK (rzadko występujące w polskiej populacji) - Chłoniaki Hodgkina, HL (kiedyś nazywane ziarnicą złośliwą) * Ponad 6 tyś. nowych przypadków NHL i HL w Polsce (najprawdopodobniej 90% analizowanych przypadków)

9 ROZPOZNANIE CHŁONIAKA MOŻLIWE JEST TYLKO NA PODSTAWIE BIOPSJI
ROZPOZNANIE CHŁONIAKA MOŻLIWE JEST TYLKO NA PODSTAWIE BIOPSJI* PODBANEGO MATERIAŁU, NAJCZEŚCIEJ CAŁY WĘZEŁ CHŁONNY. *BIOPSJA - rodzaj specjalnego zabiegu diagnostycznego, będącego inwazyjną metodą pobrania materiału biologicznego z przypuszczalnie zmienionych chorobowo tkanek, który następnie jest oceniany morfologicznie z użyciem mikroskopu świetlnego (badanie histopatologiczne).

10 ZAPOBIEGANIE CHŁONIAKOM
Ponieważ przyczyny powstawania choroby nie są jeszcze dostatecznie poznane, niemożliwe jest zachowanie odpowiednich środków prewencyjnych. Ciągłe dbanie o zdrowy tryb życia najlepiej zapobiega chorobie nowotworowej. PRZEZ CAŁE ŻYCIE: * stosuj prawidłową dietę, * często waż się, * regularnie ćwicz i zawsze miej czas na długi odpoczynek WSZYSTKIE TE SPOSOBY KORZYSTNIE WPŁYWAJĄ NA UKŁAD IMMUNOLOGICZNY.

11 PRZYCZYNY CHŁONIAKA Dotychczas nie wyodrębniono czynników warunkujących powstawanie chłoniaków. Większość ludzi zaczyna chorować nagle. Przyczyna choroby Hodgkina jest nieznana. Pewien typ tej choroby, chłoniak Burlcitta, jest związany z zakażeniem wirusem Epstein-Barra, należącym do grupy wirusów opryszczki i występującym najczęściej w Afryce. Inne typy chłoniaków towarzyszą infekcjom wirusowym z grupy wirusów HIV. Od kiedy we wczesnych latach 80. wykryto chorobę AIDS, częstość występowania chłoniaków nieziarniczych wzrosła o 65%, a ziarnicy złośliwej spadła. Ryzyko zachorowania na chłoniaki nieziarnicze wzrasta u ludzi, którzy mają osłabiony układ immunologiczny przez napromieniowania, chemoterapię.

12 LECZENIE CHŁONIAKA Leczenie chłoniaków polega na radioterapii i chemoterapii Sposób leczenia zależy od typu chłoniaka, objawów klinicznych, wieku i stanu zdrowia chorego. W nowotworach z przerzutami leczenie musi być kompleksowe i obejmować zarówno chemo­erapię, jak i radioterapię. Całkowite wyleczenie pacjentów sięga wtedy 40%. Nową strategią terapeutyczną byłaby możliwość niszczenia samych komórek nowotworowych bez naruszania funkcjonowania innych struktur organizmu człowieka. Jeszcze inne metody polegają na specyficznym uwrażliwieniu nowotworu na radioterapię. W niektórych przypadkach przeszczep szpiku umoż­liwia podawanie leków cytostatycznych w wyższych dawkach niż normalnie. Pacjenci z chłoniakami muszą zgłaszać się do lekarza na częste badania kontrolne, ponieważ szczególnie w pierwszych 2, 3 latach grożą im nawroty choroby.

13 CHŁONIAK - OPIEKA DOMOWA
Lekarz może zalecić dodatkowe leki przeciwbiegunkowe, ale sam chory powinien próbować walczyć z tymi dolegliwościami. Ważna jest odpowiednia dieta: lekkostrawne posiłki, unikanie produktów mlecznych i słodyczy, smażonego i tłustego mięsa. spożywanie dużej ilości przed i po posiłku. Chory powinie ubierać się lekko, nie przegrzewać, dbać o higienę ciała i unikać kontaktu z ludźmi chorymi.

14 * Zachorowalność na chłoniaki rośnie w tempie 4-4,5 proc. rocznie.
STATYSTYKI * Zachorowalność na chłoniaki rośnie w tempie 4-4,5 proc. rocznie. * Obniża się średnia wieku chorych. Jeszcze kilkanaście lat temu wynosiła ona 65 lat; dziś nie sięga 60. i coraz częściej chorują 30-latkowie. Wzrost zachorowalności dotyczy zwłaszcza chłoniaków o tzw. niskiej i średniej złośliwości. * Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia zachorowalność na chłoniaki wynosi 16 osób na ludności. W Polsce notuje się ok nowych przypadków choroby rocznie. * Najczęściej występujacymi chłoniakami są rozlane z dużych komórek B (30%, przypadków rocznie) oraz grudkowe (22%, przypadków rocznie) * Międzynarodowa Klasyfikacja Nowotworów Dziecięcych International Classification of Childhood Cancer umieszcza chłoniaka na drugim miejscu.

15 15 WRZEŚNIA TO MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WALKI Z CHŁONIAKIEM.

16 QUIZ

17 1. Kiedy obchodzony jest światowy dzień walki z chłoniakiem?
a)15 października b)18 sierpnia c) 15 września 2. Na którym miejscu Międzynarodowa Klasyfikacja Nowotworów Dziecięcych umieszcza chłoniaka? a) na I b) na II c) na V 3. W jakim tempie rośnie zachorowalność na chłoniaka? a) 4,5-5% miesięcznie b) 5,5-6,4% rocznie c)4-4,5% rocznie Objawy chłoniaka to: a) Obfite nocne poty, osłabienie b) Wysoka temperatura bez przyczyny, ślinotok c) Wysypka na plecach, nudność 5. Czy przyczyny chłoniaka są znane? a) Tak b) Nie 6. Chłoniak to choroba nowotworowa układu: a)Limfatycznego b)Kostnego c)Oddechowego 7. Co tworzy układ limfatyczny? a)Tętnice i węzły chłonne b)Żyły i układ oddechowy c)Węzły chłonne ze śledzioną i naczyniami limfatycznymi 8. Na podstawie jakiego badania jest możliwe rozpoznanie chłoniaka? a)Biopsji b)Rezonansu magnetycznego c)Morfologii krwi 9.Zachorowalność na chłoniaka: a)Wzrasta wraz z wiekiem b)Dotyczy osób po 60. roku życia c)Odpowiedzi a i b są prawidłowe

18 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ

19 ZESPÓŁ: OPIEKUN: Amanda Krzyśko Dagmara Zubek Karolina Mermer
Rafał Zulewski Ewelina Rudiak OPIEKUN: mgr Agata Krowicka

20

21


Pobierz ppt "Urządź polowanie- bądź łowcą, nie ofiarą.. Urządź polowanie- bądź łowcą, nie ofiarą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google