Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Paweł II 16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Swój pontyfikat rozpoczął słowami: „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Paweł II 16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Swój pontyfikat rozpoczął słowami: „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie."— Zapis prezentacji:

1 Jan Paweł II 16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Swój pontyfikat rozpoczął słowami: „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”

2 2 czerwca 1979 r. – I pielgrzymka do Polski
2 czerwca 1979 r. – I pielgrzymka do Polski. „Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja Jan Paweł II. Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Papież dawał świadectwo swojej wiary i wielkiego patriotyzmu. Jego wizyta w Ojczyźnie zaniepokoiła władze komunistyczne – ich rządy wydały się zagrożone…

3 Odbył 8 pielgrzymek do Polski, z których 3 przypadały na lata rządów komunistycznych (w tym jedna podczas stanu wojennego). Mówił do Polaków: „Ucałowałem ziemię Polską, z której wyrosłem”. „Będę odczuwał nadal wszystko to, co mogłoby Polsce zagrażać, szkodzić, przynosić jej ujmę…”.

4 Spotykał się z młodzieżą, przypominając jej o tym, co ważne w życiu
Spotykał się z młodzieżą, przypominając jej o tym, co ważne w życiu. „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie może nie walczyć. (…) Jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić…!”

5 Duchowe zasługi dla Ojczyzny i narodu polskiego: - przyczynił się do odnowy duchowej narodu, - ukazywał wiarę jako żywą więź z Chrystusem, - był najwyższym autorytetem moralnym i przywódcą duchowym, - uczył szacunku, tolerancji i zaufania do innych ludzi, - uwrażliwiał na los pokrzywdzonych i potrzebujących, - przypominał, że skromność jest wielką cnotą i szczęściem, - dowartościował ludzi młodych: ich wiarę, otwartość, radość.

6 Polityczne zasługi dla Ojczyzny i narodu polskiego: - wpływ na przemiany ustrojowe w Polsce, - przyczynienie się do obalenia komunizmu, - uniezależnienie się Polski od Związku Radzieckiego, - integracja z Unią Europejską, - przystąpienie Polski do NATO, - poprawa wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.

7 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 Jan Paweł II zmarł, a cały świat pogrążył się w żałobie.

8 13 maja 2005 r. Rozpoczął się proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 r
13 maja 2005 r. Rozpoczął się proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 r. papież Benedykt XVI ogłosił Jan Pawła II błogosławionym Kościoła rzymskokatolickiego.


Pobierz ppt "Jan Paweł II 16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Swój pontyfikat rozpoczął słowami: „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google