Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Swój pontyfikat rozpoczął słowami: Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Swój pontyfikat rozpoczął słowami: Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi."— Zapis prezentacji:

1 16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Swój pontyfikat rozpoczął słowami: Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jan Paweł II

2 2 czerwca 1979 r. – I pielgrzymka do Polski. Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja Jan Paweł II. Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Papież dawał świadectwo swojej wiary i wielkiego patriotyzmu. Jego wizyta w Ojczyźnie zaniepokoiła władze komunistyczne – ich rządy wydały się zagrożone…

3 Odbył 8 pielgrzymek do Polski, z których 3 przypadały na lata rządów komunistycznych (w tym jedna podczas stanu wojennego). Mówił do Polaków: Ucałowałem ziemię Polską, z której wyrosłem. Będę odczuwał nadal wszystko to, co mogłoby Polsce zagrażać, szkodzić, przynosić jej ujmę….

4 Spotykał się z młodzieżą, przypominając jej o tym, co ważne w życiu. Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie może nie walczyć. (…) Jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić…!

5 Duchowe zasługi dla Ojczyzny i narodu polskiego: - przyczynił się do odnowy duchowej narodu, - ukazywał wiarę jako żywą więź z Chrystusem, - był najwyższym autorytetem moralnym i przywódcą duchowym, - uczył szacunku, tolerancji i zaufania do innych ludzi, - uwrażliwiał na los pokrzywdzonych i potrzebujących, - przypominał, że skromność jest wielką cnotą i szczęściem, - dowartościował ludzi młodych: ich wiarę, otwartość, radość.

6 Polityczne zasługi dla Ojczyzny i narodu polskiego: - wpływ na przemiany ustrojowe w Polsce, - przyczynienie się do obalenia komunizmu, - uniezależnienie się Polski od Związku Radzieckiego, - integracja z Unią Europejską, - przystąpienie Polski do NATO, - poprawa wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.

7 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 Jan Paweł II zmarł, a cały świat pogrążył się w żałobie.

8 13 maja 2005 r. Rozpoczął się proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 r. papież Benedykt XVI ogłosił Jan Pawła II błogosławionym Kościoła rzymskokatolickiego.


Pobierz ppt "16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Swój pontyfikat rozpoczął słowami: Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google