Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdobycie biegunów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdobycie biegunów."— Zapis prezentacji:

1 Zdobycie biegunów

2 Biegun Północny Biegun Północny to najbardziej wysunięty na północ punkt na kuli ziemskiej. Nie ma tam lądu, a ocean pokryty jest czapą lodową.

3 Prawda czy kłamstwo ? Pierwszym człowiekiem, który twierdził, że dotarł do bieguna północnego, był amerykański lekarz i badacz polarny Frederick Albert Cook. Miał tego dokonać 22 kwietnia 1908 r. w towarzystwie dwóch Eskimosów (Ahwelaw i Etukishook), jednak nie był w stanie dostarczyć przekonujących dowodów swojej bytności na biegunie. Fredrick Albert Cook

4 Peary i jego zespół w pobliżu Bieguna Północnego, 6 kwietnia 1909 r.
Pierwsi na biegunie Pierwsza udokumentowana ekspedycja naukowa w to miejsce odbyła się 6 kwietnia 1909 r. Wojskowy inżynier Robert Edwin Peary, jego pracownik, czarnoskóry Amerykanin Matthew Henson oraz czterech Eskimosów (Ootah, Seegloo, Egingway i Ooqueah) wyruszyli by zdobyć biegun. Do niedawna uważano, że im się udało, jednak w roku 1996 została przeprowadzona dokładna analiza nowo odkrytych zapisków Perry’ego. Wykazała ona, iż ekipie badawczej do postawienia stopy na biegunie zabrakło 32 km. Peary i jego zespół w pobliżu Bieguna Północnego, 6 kwietnia 1909 r.

5 3 maja 1952 r. podpułkownik U. S. Air Force Joseph O
3 maja 1952 r. podpułkownik U.S. Air Force Joseph O. Fletcher oraz porucznik William P. Benedict wylądowali na geograficznym biegunie północnym. Natomiast 6 kwietnia 1992 r. Robert Schumann został najmłodszym zdobywcą bieguna, miał wtedy 10 lat. Pierwszym nawodnym statkiem, który dopłynął na biegun północny był radziecki lodołamacz – 1977 r. Pierwszym okrętem podwodnym, który wynurzył się, przebijając ok. 2,5 m pokrywę lodową, na powierzchnię był rosyjski okręt podwodny projektu Akuła – 25 sierpnia 1995 r. Pierwszym niepodważalnym wydarzeniem był przelot Roalda Amundsena oraz amerykańskiego sponsora Lincolna Ellswortha nad biegunem północnym. Lot odbył się sterowcem Norge, zaprojektowanym i pilotowanym przez Włocha - Umberto Nobile. Lot ze Svalbardu na Alaskę odbył się w 1926 r.

6 POLACY NA BIEGUNACH Marek Kamiński (ur. 24 marca 1964 r. w Gdańsku) – polski polarnik, podróżnik, przedsiębiorca. Razem z Janem Melą zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz: 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie biegun południowy.

7 Krajobraz bieguna południowego
Biegun Południowy Biegun Południowy to najbardziej wysunięty na południe punkt na kuli ziemskiej. Krajobraz bieguna południowego

8 Pierwsi na biegunie Roald Amundsen
Pierwszym człowiekiem, który zdobył biegun południowy był Roald Amundsen 14 grudnia 1911 r. Drugi Robert Falcon Scott dokonał tego 18 stycznia 1912 roku. Amundsen planował w 1910 roku wyprawę na biegun północny, ale gdy dowiedział się, że dotarł tam już Amerykanin Robert Peary, postanowił zdobyć drugi koniec globu. Swoją wyprawę rozpoczął w czerwcu 1910 roku. 14 grudnia 1911 r. Roald Amundsen jako pierwszy człowiek dotarł na biegun południowy. Roald Amundsen

9 Wyścig o zdobycie bieguna
Roald Amundsen urodził się 16 lipca 1872 roku w Borge w Norwegii. Studiował medycynę, ale już we wczesnej młodości interesowały go wyprawy polarne. Do wyścigu o zdobycie bieguna południowego Norweg Roald Amundsen stanął z Brytyjczykiem Robertem Scottem. Obaj założyli swoje bazy na wyspie Rosa. Już na starcie Amundsen miał przewagę nad swoim rywalem. Jego baza znajdowała się 60 mil bliżej bieguna, a ponadto Norweg wyruszył z niej na biegun dwa tygodnie przed Scottem – 19 października 1911 r. Dodatkowo poruszał się psimi zaprzęgami, a jego przeciwnik pieszo. Roald Amundsen uchodził za idealnego lidera grupy. Każdy z uczestników jego wyprawy miał poczucie, że pracuje na wspólny sukces. Przez resztę życia kontynuował podróże polarne. Roald Admundsen na biegunie południowym w 1911 r.

10 POLSKIE STACJE Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego – polska, całoroczna stacja naukowo-badawcza położona nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, uruchomiona 26 lutego 1977 r. Została nazwana na cześć Henryka Arctowskiego, badacza Antarktyki.

11 PREZENTACJĘ PRZYGOTOWAŁA : ALEKSADRA MAZURKIEWICZ I KARINA LENARD
KL. II C Źródło: Wikipedia Wolna Encyklopedia


Pobierz ppt "Zdobycie biegunów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google