Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FTP (file transfer protocol) jest protokołem WARSTWY APLIKACJI, który umożliwia transmisje i odbiór plików z odległego systemu oraz różnorakie operacje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FTP (file transfer protocol) jest protokołem WARSTWY APLIKACJI, który umożliwia transmisje i odbiór plików z odległego systemu oraz różnorakie operacje."— Zapis prezentacji:

1 FTP (file transfer protocol) jest protokołem WARSTWY APLIKACJI, który umożliwia transmisje i odbiór plików z odległego systemu oraz różnorakie operacje na tych plikach(np. Zmiana praw dostępu)

2 LINEX_C://RFC.txt http://www.rfc-base.org/txt/rfc-959.txt Protokół FTP działa na 2 portach serwera: port 21(command) do przekazywania poleceń. poRT 20 lub >1024(data) do transmisji danych w zależności od trybU. Przez co jest dość dziwny i sprawia problemy.

3 Tryby PRACY FTP 2 W FTP ISTNIEJĄ 2 TRYBY PRACY: AKTYWNYnajstarszy klientów FTPTryb AKTYWNY(najstarszy) jest obsługiwany przez klientów FTP. PASYWNYNOWSZY przeglądarki wwwTryb PASYWNY(NOWSZY) używany domyślnie przez przeglądarki www.

4 TryB AKTYWNY Ależ jak to działa? 21 N>1024 1.Klient łączy się do portu 21 SERWERA(KLIENTA port to N>1024) 2.Serwer oczywiście akceptuje 2.Serwer oczywiście akceptuje i mówi o tym klientowi 3.Klient daje cynk serwerowi by wysyłał 3.Klient daje cynk serwerowi by wysyłał mu dane na port N+1 4.Serwer mówi OK i nawiązuje połączenie 20 4.Serwer mówi OK i nawiązuje połączenie od siebie z portu 20 połączenie do port N+1 klienta, z którego się łączył.. FIREWALL KLIENTA z jego portem danych WSZYSTKO FAJnIE ALE FIREWALL KLIENTA JEST NIEZADOWOLONY.. W jego opinii KTOŚ Z ZEWNĄTRZ ŁĄCZY SIĘ z jego portem danych i niemyśląc długo.. najzwyklej to zblokuje..

5 TryB PASYWNY tutaj obydwa połączenia nawiązuje klient danych jest pod numerem powyżej 1024 W trybie pasywnym, w przeciwieństwie do aktywnego tutaj obydwa połączenia nawiązuje klient (nie tylko COMMAND jak w aktywnym), a także port danych jest pod numerem powyżej 1024. A firewall A firewall jest zadowolony.

6 LINEX_C://WADY_I_ZALETY.txt Zalety FTP: Szybkość przesyłuSzybkość przesyłu danych(szybsze niż w http) ProstotaProstota konfiguracji serwera KlientKlient zaimplementowany zazwyczaj w przeglądarce www WADY FTP: HasłaHasła wysyłane są jawnym tekstem OpóźnieniaOpóźnienia transferu spowodowane dużą ilością poleceń, które go inicjują firewallW trybie aktywnym po stronie klienta TRUDNO konfiguruje się firewall

7 LINEX_C://SERWERY.txt Serwery FTP na: LINUX ProFTPd, wu-ftpd, vsftpd Windows FileZilla, Serv-U FTP Serwer, War FTP Daemon UNIX Pure-FTPd Wszystkie podane serwery powyżej są darmowe.

8 LINEX_C://SERWERY.txt LINEX_C://KLIENCI.txt KLIENCI FTP na: LINUX Filezilla, bareFTP, cftp, bftpd Windows FileZilla, total commander, winscp Mac os x FileZilla, Cyberduck, FIREFTP Wszystkie podane serwery powyżej są darmowe.

9 Autorzy: Mateusz Bagiński Konrad Garczyński


Pobierz ppt "FTP (file transfer protocol) jest protokołem WARSTWY APLIKACJI, który umożliwia transmisje i odbiór plików z odległego systemu oraz różnorakie operacje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google