Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szczytno dawniej i dziś

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szczytno dawniej i dziś"— Zapis prezentacji:

1 Szczytno dawniej i dziś
Opracowali: Konrad Piwowarski, Dawid Rybiński, Maciej Kęszczyk, Dominika Bancerek, Aleksandra Bączek, Daria Karcz III sa

2 Cel prezentacji Celem naszej prezentacji jest przybliżenie historii wybranych zabytków naszego miasta i zapoznanie z jego architekturą i wykonaniem oraz popularyzacja naszego miasta.

3 Barokowy kościół ewangelicko-augsburski z 1718 r.

4 Barokowy kościół ewangelicko-augsburski z 1718 r
Barokowy kościół ewangelicko-augsburski z 1718 r. Wcześniej w tym miejscu był drewniany kościół katolicki z XV w. Kościół ewangelicki to budowla założona na planie wydłużonego prostokąta z wielobocznie zamkniętym prezbiterium i masywną, pięciokondygnacyjną wieżą. Barokowy ołtarz pochodzi z 1719 r., odnowiony w Ambona ufundowana była w 1719 przez Carla Fischera. Wolno stojąca chrzcielnica pochodzi z XVIII w. Obok kościoła plebania z początku XX w.

5 DAWNIEJ

6 Dawniej

7 DZIŚ

8

9

10 Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP

11 Kościół parafialny p.w. Wniebowziecia NMP, wybudowany w latach 1899-1923,
Zabytkowy kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie został wybudowany w stylu neogotyckim. Mieści się przy ulicy Konopnickiej. Jest to budowla halowa, trójnawowa. Wieża założona na planie kwadratu. Zniszczona w czasie pożaru w 1905 r. oraz w czasie pierwszej wojny światowej. Wyposażenie kościoła w stylu neogotyckim. Ołtarz główny pochodzi z początku XX w., jest autorstwa Augusta Lorkowskiego z Gietrzwałdu. Ołtarze boczne ufundowane przez ks. Walentego Tolsdorfa, wykonane w 1899 w Tyrolu. Obok kościoła plebania z 1916 r., zaprojektowana przez Augusta Wieganda.Proboszczem jest ksiądz Andrzej Preuss.

12 DAWNIEJ

13

14

15 DZIŚ

16

17

18 Ulica Rynkowa czyli dzisiejsza ulica Odrodzenia

19 Ulica Rynkowa to dzisiejsza ulica Odrodzenia, choć dawna nazwa lepiej odzwierciedlała jej rolę i charakter. Do dziś pozostaje głównym traktem komunikacyjnym miasta, krzyżując się z ulicą Warszawską - dawnym traktem warszawskim. Po prawej stronie rynkowej ulicy, idąc w kierunku tego historycznego skrzyżowania od strony ratusza, zachowały się kamienice mieszczańskie będące pozostałością dziewiętnastowiecznej zabudowy centrum. Dokumenty potwierdzają, iż jest to najstarszy rejon Szczytna. W XVI w. były tu dwie karczmy, które prawdopodobnie zapoczątkowały tę osadę. 

20 DAWNIEJ

21

22

23

24

25 DZIŚ

26

27

28

29

30 Zespół Szkół nr 2

31 Zespół Szkół nr 2 znajduje się w obiektach powstałego w 1926 roku Hindenburgschule. Zniszczony w czasie działań wojennych, został odbudowany w roku Od grudnia tegoż roku stal się siedzibą Liceum Pedagogicznego.Zespół Szkół Zawodowych nr2 w Szczytnie powstał 1 marca 1973 roku. Imię patrona Jędrzeja Śniadeckiego nadano szkole roku. Pierwszymi szkołami w Zespole były: Technikum Drogowe, Technikum Roszarnicze, Zasadnicza Szkoła Zawodowa (kierunki budowlane).Po przemianach ustrojowych pojawiło się zapotrzebowanie na kierunki związane z przetwórstwem żywności i sektorem usług. W związku z tym powstało technikum technologii żywienia oraz technikum technologii żywności. W 2003 roku w związku z wdrażaniem reformy edukacji Zespół Szkół Zawodowych nr 2 przekształcony został w Zespół Szkół nr 2.

32 DAWNIEJ

33

34 DZIŚ

35

36

37 Ratusz w Szczytnie

38 Monumentalny ratusz miejski zbudowano w latach 1936-1937
Monumentalny ratusz miejski zbudowano w latach Zaprojektowany przez architekta z Królewca - Kurta Fricka miał w ciągu następnych dziesięcioleci nie stracić nic z walorów nowoczesnej siedziby administracji miasta. Zbudowany z betonu i żelaza, na planie czworoboku, obejmującego pozostałosci starego zamku, z wewnętrznym dziedzińcem  i 46-metrową wieżą w południowo-wschodnim narożniku, nawiązuje do zamku obronnego. Zgodnie bowiem z oczekiwaniami ówczesnych władz miasta, architektura ratusza miała łączyć wymogi nowoczesności gmachu z historyczną tradycją miejsca, w którym go wzniesiono. Dziś ratusz jest siedzibą władz samorządowych Miasta Szczytno, Powiatu Szczytno i Gminy Szczytno.

39 DAWNIEJ

40

41

42 DZIŚ

43

44

45

46 Inne zabytki naszego miasta:

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58 DZIĘKUJMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Szczytno dawniej i dziś"

Podobne prezentacje


Reklamy Google