Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracował: mgr Piotr Żyta

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracował: mgr Piotr Żyta"— Zapis prezentacji:

1 Opracował: mgr Piotr Żyta
NITOWANIE W PIGUŁCE Opracował: mgr Piotr Żyta

2 Nitowanie Wykonywanie nierozłącznych połączeń dwóch lub więcej części przedmiotów za pomocą nitów. Nitowanie ma na celu wykonanie trwałego, mocnego i szczelnego połączenia (blachy zbiorników i kotłów, belek mostowych, wiązarów dachowych, niektórych części maszyn itp.) lub połączeń przegubowych (połączenia dźwigniowe, części narzędzi itp.). Nitowanie może być wykonywane na zimno (stosowane przy nitach o średnicy do 10 mm, niekiedy do 20 mm) lub na gorąco (przy nitach o średnicy powyżej 10 mm), ręcznie bądź mechanicznie.

3 Rozróżnia się następujące połączenia nitowane:
połączenia stałe (przenoszące siły) w konstrukcjach stalowych budynków, w budowie żurawi i mostów stałe i szczelne połączenia w budowie kotłów połączenia czepne pokryć blaszanych w budowie pojazdów

4 Według wykonania sworznia nitu rozróżnia się:
nity pełne z pełnym sworzniem, nity drążone i nity rurowe z pustym sworzniem, nitokołki, nity “ślepe” (jednostronnie zamykane).

5 Kształty i wymiary nitów
a) nity z łbem kulistym PN-70/M-82952

6 b) nity z łbem płaskim PN-70/M-82954

7 c) nity z łbem soczewkowym zwykłym (rys
c) nity z łbem soczewkowym zwykłym (rys. po lewej), PN-70/M i niskim (rys. po prawej), PN-70/M-82956,

8 d) nity z łbem grzybkowym PN-70/M-82958

9 e) nity z łbem trapezowym PN-70/M-82959

10 f) nity rurkowe z łbem płaskim (rys
f) nity rurkowe z łbem płaskim (rys. po lewej), PN-80/M-82972, i odwijanym (rys. po prawej), PN-80/M-82973

11 g) nity drążone z łbem płaskim (rys
g) nity drążone z łbem płaskim (rys. po lewej), PN-80/M-82974, i grzybkowym (rys. po prawej), PN-80/M-82975

12 Narzędzia do procesu nitowania
- zagławiacz – służy do kształtowania łba nita - dociągacz – służy do dociągnięcia nita - narzędzia podstawowe np. młotek itp. - nitownice

13 Nitownice ręczne Są przeznaczone do wykonywania połączeń nitowych konstrukcji przestrzennych, takich jak stalaże, osłony, obudowy itp.

14 Zdj. nitownicy ręcznej

15 Nitownice pneumatyczne
Są lekkie i zarówno wytrzymałe. Zostały stworzone do nitowania nitów zrywalnych wykonanych ze dowolnych rodzajów materiałów, albo - jak w przypadku zaciągarki pneumatycznej - nitonakrętek. Nitownice pneumatyczne posiadają pojemnik na odpadki powstające podczas procesu nitowania. Niewielka masa własna nitownic pneumatycznych, w stosunku do możliwości narzędzi, zapewnia należyty komfort użytkowania w warunkach ciągłej pracy.

16 Nitownica pneumatyczna

17 Zalety nitownic pneumatycznych:
- medium - sprężone powietrze - skala określająca skok - szybki powrót drążka poprzecznego - miękki, ergonomiczny uchwyt zapewniający komfort pracy - mocny i precyzyjny silnik o efektywnej pracy w obu kierunkach - obrotowe przyłącze zapobiega zaginaniu się przewodu zasilającego - zawór bezpieczeństwa automatycznie uwalniający ciśnienie, jeśli jego wartość przekroczy 7,6 bar

18 Połączenia nitowe Istotę połączenia nitowego można przedstawić najprościej na przykładzie łączonych blach lub blach z kształtownikami. W celu połączenia dwu blach nakłada się je na siebie i wierci otwory. W otwory te wkłada się kolejno nity. Pod łeb nitu podstawia się wspornik, a na trzpień zakłada się zakuwnik i uderzając w niego formuje się zakuwkę zamykając w ten sposób nit. Zamykanie nitu przedstawione jest na rys. Pewną odmianą zamykania nitu jest sposób stosowany w nitowaniu drobnych konstrukcji, który polega na nawierceniu trzpienia i rozwal­cowaniu go.

19 NITOWANIE Nit jako część łącząca składa się przed zanitowaniem z łba i trzonu, po zanitowaniu ­z łba szyjki i zakuwki. Na nity stosuje się na ogół materiał tego samego rodzaju jak łączone części, np. części stalowe łączy się nitami stalowymi, a w przypadku łączenia różnych materiałów - taki jak materiał o większej odkształcalności. Materiał stosowany na nity powinien być plastyczny, ażeby łatwo tworzyła się zakuwka, bez obawy pęknięcia przy uderzeniach. Materiały najczęściej stosowane na nity to stal: St2N, St3N, St4N, miedź, mosiądz, alumi­nium. Niektóre właściwości stali do wyrobu nitów

20 NITOWANIE Nity zamyka się na zimno lub na gorąco. Na zimno zamyka się nity do łączenia cienkich blach. Są to nity o średnicach d„ < 9 mm. Średnica otworu pod takie nity jest większa ad śred­nicy trzonu nitu od 0,2 do 0,5 mm. Luz większy odpowiada większej średnicy trzonu: Nity o średnicach trzonu d„ > 9 mm zamyka się na gorąco. Średnica otworu nitowego jest większa od średnicy trzonu d„ 0 1 mm, dla ułatwienia włożenia weń rozgrzanego nitu: Należy tu dodać, że zamykanie nitów może odbywać się uderzeniowo, młotkiem ręcznym lub mechanicznym (pneumatycznym lub elektrycznym), lub naciskowo, za pomocą nitownic (mechanicznych, hydraulicznych, pneumatycznych lub elektrycznych).

21 Właściwości połączenia nitowego
Wprawdzie połączenie nitowe jest przynajmniej częściowo połączeniem ciernym, to obliczenia wytrzymałościowe połączeń nitowych dokonuje się zakładając, że to nit lub ich grupa przenosi całe obciążenie. Nity najczęściej pracują na rozciąganie lub ścinanie i te warunki konstruktor musi uwzględnić projektując połączenie nitowe.

22 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Opracował: mgr Piotr Żyta"

Podobne prezentacje


Reklamy Google