Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Я люблю музыку Czyli muzyka rosyjska w pigułce….

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Я люблю музыку Czyli muzyka rosyjska w pigułce…."— Zapis prezentacji:

1 Я люблю музыку Czyli muzyka rosyjska w pigułce…

2 Historia muzyki rosyjskiej

3 Początkowo muzyka ludowa była przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycją ustną, więc jej szczegółowe zrekonstruowanie jest prawie niemożliwe a na pewno bardzo trudne. Pismo nutowe, od czasu jego powstania znane było jedynie w cerkwiach i tam właśnie dokonywano selekcji i utrwalano na piśmie tylko niektóre utwory, oczywiście te, które kościół uważał za wartościowe i jemu potrzebne. W tych czasach muzykę ludową kościół uważał nie tylko za ars vulgaris, ale wręcz za sztukę diabelską, odwodzącą ludzi od ascezy i kierującą ich ku sprawom świeckim. Dlatego o ile pierwsze słowiańskie pieśni religijne zapisywano już w XII wieku, to pierwsze zapisy muzyki ludowej pochodzą dopiero z XVIII wieku.

4 Pieśni cerkiewne są więc najstarszym źródłem poznania kultury rosyjskiej.
O czym dowiadujemy się z pieśni cerkiewnych?? o istnieniu muzyki wielogłosowej o pierwszych cechach muzykantów (zwanych igrcami-skomorochami) o melodyce, rytmice i harmonice

5 Известно русских музыкантов
Znani rosyjscy muzycy Известно русских музыкантов

6 Piotr Iljicz Czajkowski
Ur. 25 kwietnia 7 maja 1840 w Wotkińsku, zm. 25 października 6 listopada 1893 w Sankt Petersburgu.Rosyjski kompozytor. W latach ugruntowała się sława kompozytora, który jako dyrygent odbył tournée koncertowe po wielu krajach Europy. Na Uniwersytecie Cambridge otrzymał tytuł doktora h.c. Twórca najsłynniejszych baletów : ,,Jezioro łabędzie” i ,,Dziadek do orzechów”. Muzyka Czajkowskiego odznaczająca się doskonałością rzemiosła, łączy osiągnięcia zachodniej techniki kompozytorskiej z pierwiastkami narodowymi. Uprawiał przede wszystkim formy muzyki symfonicznej i operowej. Twórczość symfoniczna Czajkowskiego jest przykładem połączenia romantycznych założeń programowych z klasycystyczną jasnością formy Twórczość Czajkowskiego wywarła silny wpływ na dalszy rozwój muzyki rosyjskiej

7 Andriej Pawłowicz Pietrow
Ur. 2 września 1930 w Leningradzie, zm. 15 lutego 2006 w Sankt Petersburgu. Duże znaczenie w jego karierze miał film o Johannie Straussie Wielki Walc. To po jego obejrzeniu podjął decyzję zaistnienia jako kompozytor . Twórczość Andrieja Pietrowa obejmuje szerokie spektrum gatunków. Kompozytor tworzył zarówno muzykę filmową, muzykę do spektakli teatralnych, do pieśni i romansów, jak też opery, balety, symfonie i koncerty instrumentalne. Jest autorem wielu piosenek z gatunku pop.

8 Maksim Aleksandrowicz Wiengierow
Ur. 20 sierpnia 1974 w Nowosybirsku Rosyjski skrzypek, dyrygent i pedagog muzyczny, ambasador dobrej woli UNICEF. Nagrody: -Artysta roku – miesięcznik Grammophone -Nagroda Grammy -Nagroda Edisona – za najlepsze nagranie Duży wpływ na rozwój artystyczny Maksima Wiengierowa miały jego kontakty m.in. z Mścisławem Roztropowiczem, Danielem Barenboimem, Vagiem Papianem i debiuty z najsłynniejszymi orkiestrami świata, jak Concertgebouw w Amsterdamie, BBC Philharmonic i Chicago Symphony

9 Julija Olegowna Wołkowa
Jelena Siergiejewna Katina Od 2005 roku do grupy na stałe dołączył czteroosobowy band. Styl muzyczny zespołu to electronica, rock, pop-rock oraz dance. t.A.T.u. ma na swoim koncie 6 albumów studyjnych

10 Leonid Anatoljewicz Rudienko
Ur. 16 lipca 1986 w Moskwie. DJ pochodzący z Rosji. Popularność zdobył wydając w 2009 roku piosenkę "Everybody", która dotarła do dwudziestej czwartej pozycji UK Singles Chart.

11 Festiwale

12 Naszestwie (Нашествие -Inwazja )
Jeden z największych w krajach byłego ZSRR rock-festiwali pod otwartym niebem. Organizatorem festiwalu jest moskiewska stacja radiowa "Nasze Radio" (ros. Наше радио). Odbywa się corocznie w Rosji począwszy od 1999 roku.

13 Rock nad Wołgą Coroczny międzynarodowy festiwal rockowy odbywający się od 2009 roku w Dniu Rosji (12 czerwca) na polach kkołchozu „Krasnyj Pachar” 20 km od centrum miasta Samara w Rosji Jest to obecnie największy, jednodniowy coroczny festiwal rokowy w Europie Występują na nim głównie uznane grupy rosyjskie, jednak nie brakuje również zespołów z Europy Zachodniej, w tym tak kultowych jak Deep Purple (wystąpili w 2010 roku). W 2012 roku po raz pierwszy wystąpili artyści ze Stanów Zjednoczonych. Festiwal organizowany jest przy poparciu i wsparciu władz lokalnych oraz centralnych Rosji. Festiwal jest oficjalnie popierany przez Rosyjską Cerkirw Prawsławną.

14 Festiwal Piosenki Rosyjskiej
Festiwal muzyczny , organizowany od 2008 w Zielonej Górze. Nawiązuje do organizowanego w tym samym mieście w latach Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Zwycięzcy festiwalu nagradzani są, podobnie jak na Festiwalu Piosenki Radzieckiej, złotymi, srebrnymi i brązowymi samowarami.

15 Bibliografia: portalwiedzy.onet.pl encykloperidia.pwn.pl
wikipedia.org.pl muzykarosyjska.pl grafika google.pl

16 Przygotowały: Dominika Dańczyszyn Andżelika Świątkowska
Paulina Stolarek Paula Kolasińska z kl. II OD


Pobierz ppt "Я люблю музыку Czyli muzyka rosyjska w pigułce…."

Podobne prezentacje


Reklamy Google