Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

dotyka wielu ludzi a nawet dzieci

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "dotyka wielu ludzi a nawet dzieci"— Zapis prezentacji:

1 dotyka wielu ludzi a nawet dzieci
Otyłość dotyka wielu ludzi a nawet dzieci

2 Co to jest otyłość ? nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała powyżej masy optymalnej.

3 Konsekwencje zdrowotne otyłości i nadwagi :
Konsekwencji zdrowotnych związanych z otyłością i nadwagą jest wiele, począwszy od większego ryzyka przedwczesnej śmierci a skończywszy na wielu dolegliwościach, które mogą mieć niepomyślny wpływ na jakość życia.

4 Główne problemy zdrowotne związane z otyłością i nadwagą to:
Cukrzyca typu 2 Choroby sercowo-naczyniowe na tle miażdżycy i nadciśnienie tętnicze Choroby układu oddechowego (zespół bezdechu nocnego) Niektóre nowotwory złośliwe Choroby zwyrodnieniowe kości Problemy psychologiczne Spadek jakości życia

5 Cukrzyca typu 2 Cukrzyca typu 2 (typ cukrzycy, który zwykle rozwija się w wieku dorosłym i jest związany z nadwagą) ma najsilniejsze powiązanie z otyłością i nadwagą, wśród wszystkich poważnych chorób. Ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 wzrasta wraz ze wzrostem BMI. Kobiety, które są otyłe, mają 12 razy większe prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2 niż kobiety mające prawidłową wagę ciała. Ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 wzrasta wraz z wartością BMI, szczególnie u osób z obecnością cukrzycy w rodzinie i maleje wraz z utratą wagi.

6 Choroby sercowo-naczyniowe na tle miażdżycy (CVD) i nadciśnienie tętnicze
Do chorób sercowo-naczyniowych na tle miażdżycy (CVD) zalicza się wieńcową chorobę serca (CHD), zawał serca, miażdżycę tętnic obwodowych. Te choroby stanowią 1/3 przypadków śmierci u mężczyzn i kobiet w większości uprzemysłowionych krajów, a ich częstotliwość wzrasta również w krajach rozwijających się. U osób otyłych częściej występuje kilka sercowo-naczyniowych czynników ryzyka, włączając w to nadciśnienie i podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. U kobiet otyłość jest trzecim co do znaczenia, najbardziej potężnym czynnikiem predysponującym do wystąpienia CVD, po starszym wieku i nadciśnieniu. Ryzyko zawału serca dla otyłej kobiety jest około trzy razy wyższe niż dla szczupłej kobiety w tym samym wieku.

7 Nowotwory złośliwe Chociaż związek pomiędzy otyłością a niektórymi nowotworami złośliwymi jest pośredni, to wiele badań naukowych wykazało zależność między nadwagą i częstotliwością pewnych nowotworów złośliwych, szczególnie hormonozależnych i nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego. W populacji kobiet otyłych zostało udokumentowane większe ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego piersi, macicy, jajnika i szyjki macicy, natomiast w populacji otyłych mężczyzn występuje większe ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty i raka jelita grubego. Najsilniejszy związek dotyczy raka jelita grubego, dla którego otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia prawie trzy razy zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

8 Choroby zwyrodnieniowe kości
Choroby zwyrodnieniowe obciążonych nadwagą stawów, takich jak stawy kolanowe, są bardzo powszechnym powikłaniem otyłości i nadwagi. Uważa się, że przyczyną tego stanu są mechaniczne uszkodzenia stawów wynikające z nadwagi. Ból w dolnej części pleców jest również powszechny u ludzi otyłych i jest jedną z głównych przyczyn związanej z otyłością absencji w pracy.

9 Aspekty psychologiczne
Otyłość jest niekorzystnie postrzegana w wielu krajach europejskich. Dostrzegane są zarówno niepożądany wygląd ciała jak i „domniemane” wady charakteru. Nawet małe dzieci w wieku 6 lat postrzegają otyłe dzieci jako „leniwe, brudne, głupie, brzydkie, kłamców i oszustów”. Otyli ludzie muszą walczyć z dyskryminacją. Badanie z udziałem młodych kobiet z nadwagą pokazało, że zarabiają one mniej niż zdrowe kobiety, które nie są otyłe i nie cierpią na inne choroby przewlekłe. Przymusowe (kompulsywne) objadanie się także występuje ze zwiększoną częstością wśród otyłych.

10 Co to jest BMI?  BMI - wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index) to współczynnik masy ciała, który pomoże Ci określić, czy posiadasz właściwą wagę.

11 Jak obliczyć swoje BMI?    BMI - obliczamy dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu (podany w metrach). Np. dla osoby o wzroście 176cm i wadze 60kg BMI obliczamy następująco: Wzrost - 176cm = 1,76m Waga - 60kg BMI = 60 / (1,76*1,76) BMI = 19,37

12 Jak zinterpretować wynik?
Niedowaga <18,5 Waga w normie ,5 – 24,9 Nadwaga – 29,9 Otyłość stopnia I – 34,9 Otyłość stopnia II ,99 Otyłość stopnia III > 40

13 Co to jest WHR ?    WHR (Waist to Hip Ratio) - czyli Stosunek Obwodu Talii Do Obwodu Bioder jest stosowany do określenia rodzaju otyłości i rozmieszczenia tkanki tłuszczowej

14 Jak obliczyć WHR ? WHR = obwód talii (cm)/ obwód bioder (cm)

15 Interpretacja wyników WHR:
Dla kobiet WHR > 0,8 - świadczy o otyłości typu "jabłko" WHR < 0,8 - świadczy o otyłości typu "gruszka" Dla mężczyzn WHR > 1 - świadczy o otyłości typu "jabłko" WHR < 1 - świadczy o otyłości typu "gruszka"

16 Otyłość ogólnie dzielimy na dwa główne typy:
typu jabłkowego (otyłość brzuszna, wisceralna, androidalna)- spotykana częściej u mężczyzn i kobiet po menopauzie. Znacznie groźniejsza dla zdrowia, gdyż zwiększa się ryzyko wielu chorób, m.in. chorób układu krążenia, nadciśnienia i cukrzycy typu II, typu gruszkowego (otyłość pośladkowo-udowa, obwodowa, ginoidalna) spotykana częściej u kobiet, z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy bioder i ud, mniej ryzykowna jeśli chodzi o ryzyko chorób.

17 Różnice częstości występowania powyższych typów otyłości, w zależności od płci, wynikają z różnego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej uwarunkowanego czynnikami hormonalnymi i genetycznymi. Wskaźnik WHR nie jest adekwatny u kobiet w ciąży.

18 Przyczyny otyłości : Po pierwsze jemy zbyt dużo, nie dbając o właściwy dobór spożywanych pokarmów. Po drugie —  współczesne życie pozwala nam na coraz bardziej leniwe życie. Fotel w samochodzie, fotel w biurze, fotel przed telewizorem— to codzienny rozkład zajęć wielu z nas. Na skutki nie trzeba długo czekać. A  otyłość jest chorobą — nie leczona zaprowadzi nas prędzej czy później do lekarskich gabinetów i na szpitalne  łóżko.

19 Czym grozi otyłość? Nadmiar kilogramów nie jest problemem tylko estetycznym. Nadmiar tkanki tłuszczowej to choroba, grożąca w dodatku rozwojem innych chorób. Wyodrębniono dużą liczbę schorzeń, co do których nie ma wątpliwości, że są w dużej mierze konsekwencją otyłości.

20 Konsekwencje otyłości :
choroba zwyrodnieniowa stawów, bóle krzyża, cukrzyca typu 2, hiperlipidemia (podwyższony poziom cholesterolu i  trójglicerydów), choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia miesiączkowania, żylaki i zakrzepica żylna, obrzęki i cellulit, zespół bezdechu sennego.

21 leczenie farmakologiczne leczenie chirurgiczne. terapię behawioralną,
W zależności od stopnia otyłości oraz obecności chorób towarzyszących, metody leczenia obejmują : leczenie dietetyczne, leczenie farmakologiczne leczenie chirurgiczne. terapię behawioralną, zmianę stylu życia, zwiększenie aktywności fizycznej,

22 Kto jest odpowiedzialny za promowanie zdrowego stylu życia ?
Za promowanie zdrowego sposobu żywienia i zwiększonego poziomu aktywności fizycznej, tak aby przeciwdziałać nadwadze i otyłości, powinno włączyć się aktywnie wiele grup społecznych, takich jak rząd, samorządy lokalne, specjaliści opieki zdrowotnej, przemysł spożywczy, środki przekazu, konsumenci. Tylko ich wspólna odpowiedzialność może wypromować zdrowe sposoby żywienia (polegające na diecie niskotłuszczowej, bogatej w węglowodany złożone i zawierającej duże ilości świeżych owoców i warzyw). W warunkach wzrastającej urbanizacji i tendencji do siedzącego trybu życia wyraźnie potrzebny jest większy nacisk na poprawę możliwości korzystania ze środków i sprzętów służących uprawianiu aktywności fizycznej.

23 Źródła : http://pl.wikipedia.org

24 Prezentację na temat otyłości wykonała :
Dominika Misiak kl. II TŻiUG


Pobierz ppt "dotyka wielu ludzi a nawet dzieci"

Podobne prezentacje


Reklamy Google