Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Otyłość dotyka wielu ludzi a nawet dzieci. Co to jest otyłość ? nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Otyłość dotyka wielu ludzi a nawet dzieci. Co to jest otyłość ? nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby."— Zapis prezentacji:

1 Otyłość dotyka wielu ludzi a nawet dzieci

2 Co to jest otyłość ? nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała powyżej masy optymalnej. nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała powyżej masy optymalnej.

3 Konsekwencje zdrowotne otyłości i nadwagi : Konsekwencji zdrowotnych związanych z otyłością i nadwagą jest wiele, począwszy od większego ryzyka przedwczesnej śmierci a skończywszy na wielu dolegliwościach, które mogą mieć niepomyślny wpływ na jakość życia. Konsekwencji zdrowotnych związanych z otyłością i nadwagą jest wiele, począwszy od większego ryzyka przedwczesnej śmierci a skończywszy na wielu dolegliwościach, które mogą mieć niepomyślny wpływ na jakość życia.

4 Główne problemy zdrowotne związane z otyłością i nadwagą to: Cukrzyca typu 2 Cukrzyca typu 2 Choroby sercowo-naczyniowe na tle miażdżycy i nadciśnienie tętnicze Choroby sercowo-naczyniowe na tle miażdżycy i nadciśnienie tętnicze Choroby układu oddechowego (zespół bezdechu nocnego) Choroby układu oddechowego (zespół bezdechu nocnego) Niektóre nowotwory złośliwe Niektóre nowotwory złośliwe Choroby zwyrodnieniowe kości Choroby zwyrodnieniowe kości Problemy psychologiczne Problemy psychologiczne Spadek jakości życia Spadek jakości życia

5 Cukrzyca typu 2 Cukrzyca typu 2 (typ cukrzycy, który zwykle rozwija się w wieku dorosłym i jest związany z nadwagą) ma najsilniejsze powiązanie z otyłością i nadwagą, wśród wszystkich poważnych chorób. Ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 wzrasta wraz ze wzrostem BMI. Kobiety, które są otyłe, mają 12 razy większe prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2 niż kobiety mające prawidłową wagę ciała. Ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 wzrasta wraz z wartością BMI, szczególnie u osób z obecnością cukrzycy w rodzinie i maleje wraz z utratą wagi. Cukrzyca typu 2 (typ cukrzycy, który zwykle rozwija się w wieku dorosłym i jest związany z nadwagą) ma najsilniejsze powiązanie z otyłością i nadwagą, wśród wszystkich poważnych chorób. Ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 wzrasta wraz ze wzrostem BMI. Kobiety, które są otyłe, mają 12 razy większe prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2 niż kobiety mające prawidłową wagę ciała. Ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 wzrasta wraz z wartością BMI, szczególnie u osób z obecnością cukrzycy w rodzinie i maleje wraz z utratą wagi.

6 Choroby sercowo-naczyniowe na tle miażdżycy (CVD) i nadciśnienie tętnicze Do chorób sercowo-naczyniowych na tle miażdżycy (CVD) zalicza się wieńcową chorobę serca (CHD), zawał serca, miażdżycę tętnic obwodowych. Te choroby stanowią 1/3 przypadków śmierci u mężczyzn i kobiet w większości uprzemysłowionych krajów, a ich częstotliwość wzrasta również w krajach rozwijających się. U osób otyłych częściej występuje kilka sercowo- naczyniowych czynników ryzyka, włączając w to nadciśnienie i podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. U kobiet otyłość jest trzecim co do znaczenia, najbardziej potężnym czynnikiem predysponującym do wystąpienia CVD, po starszym wieku i nadciśnieniu. Ryzyko zawału serca dla otyłej kobiety jest około trzy razy wyższe niż dla szczupłej kobiety w tym samym wieku. Do chorób sercowo-naczyniowych na tle miażdżycy (CVD) zalicza się wieńcową chorobę serca (CHD), zawał serca, miażdżycę tętnic obwodowych. Te choroby stanowią 1/3 przypadków śmierci u mężczyzn i kobiet w większości uprzemysłowionych krajów, a ich częstotliwość wzrasta również w krajach rozwijających się. U osób otyłych częściej występuje kilka sercowo- naczyniowych czynników ryzyka, włączając w to nadciśnienie i podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. U kobiet otyłość jest trzecim co do znaczenia, najbardziej potężnym czynnikiem predysponującym do wystąpienia CVD, po starszym wieku i nadciśnieniu. Ryzyko zawału serca dla otyłej kobiety jest około trzy razy wyższe niż dla szczupłej kobiety w tym samym wieku.

7 Nowotwory złośliwe Chociaż związek pomiędzy otyłością a niektórymi nowotworami złośliwymi jest pośredni, to wiele badań naukowych wykazało zależność między nadwagą i częstotliwością pewnych nowotworów złośliwych, szczególnie hormonozależnych i nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego. W populacji kobiet otyłych zostało udokumentowane większe ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego piersi, macicy, jajnika i szyjki macicy, natomiast w populacji otyłych mężczyzn występuje większe ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty i raka jelita grubego. Najsilniejszy związek dotyczy raka jelita grubego, dla którego otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia prawie trzy razy zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Chociaż związek pomiędzy otyłością a niektórymi nowotworami złośliwymi jest pośredni, to wiele badań naukowych wykazało zależność między nadwagą i częstotliwością pewnych nowotworów złośliwych, szczególnie hormonozależnych i nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego. W populacji kobiet otyłych zostało udokumentowane większe ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego piersi, macicy, jajnika i szyjki macicy, natomiast w populacji otyłych mężczyzn występuje większe ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty i raka jelita grubego. Najsilniejszy związek dotyczy raka jelita grubego, dla którego otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia prawie trzy razy zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

8 Choroby zwyrodnieniowe kości Choroby zwyrodnieniowe obciążonych nadwagą stawów, takich jak stawy kolanowe, są bardzo powszechnym powikłaniem otyłości i nadwagi. Uważa się, że przyczyną tego stanu są mechaniczne uszkodzenia stawów wynikające z nadwagi. Ból w dolnej części pleców jest również powszechny u ludzi otyłych i jest jedną z głównych przyczyn związanej z otyłością absencji w pracy. Choroby zwyrodnieniowe obciążonych nadwagą stawów, takich jak stawy kolanowe, są bardzo powszechnym powikłaniem otyłości i nadwagi. Uważa się, że przyczyną tego stanu są mechaniczne uszkodzenia stawów wynikające z nadwagi. Ból w dolnej części pleców jest również powszechny u ludzi otyłych i jest jedną z głównych przyczyn związanej z otyłością absencji w pracy.

9 Aspekty psychologiczne Otyłość jest niekorzystnie postrzegana w wielu krajach europejskich. Dostrzegane są zarówno niepożądany wygląd ciała jak i domniemane wady charakteru. Nawet małe dzieci w wieku 6 lat postrzegają otyłe dzieci jako leniwe, brudne, głupie, brzydkie, kłamców i oszustów. Otyli ludzie muszą walczyć z dyskryminacją. Badanie z udziałem młodych kobiet z nadwagą pokazało, że zarabiają one mniej niż zdrowe kobiety, które nie są otyłe i nie cierpią na inne choroby przewlekłe. Przymusowe (kompulsywne) objadanie się także występuje ze zwiększoną częstością wśród otyłych. Otyłość jest niekorzystnie postrzegana w wielu krajach europejskich. Dostrzegane są zarówno niepożądany wygląd ciała jak i domniemane wady charakteru. Nawet małe dzieci w wieku 6 lat postrzegają otyłe dzieci jako leniwe, brudne, głupie, brzydkie, kłamców i oszustów. Otyli ludzie muszą walczyć z dyskryminacją. Badanie z udziałem młodych kobiet z nadwagą pokazało, że zarabiają one mniej niż zdrowe kobiety, które nie są otyłe i nie cierpią na inne choroby przewlekłe. Przymusowe (kompulsywne) objadanie się także występuje ze zwiększoną częstością wśród otyłych.

10 Co to jest BMI? BMI - wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index) to współczynnik masy ciała, który pomoże Ci określić, czy posiadasz właściwą wagę. BMI - wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index) to współczynnik masy ciała, który pomoże Ci określić, czy posiadasz właściwą wagę.

11 Jak obliczyć swoje BMI? Jak obliczyć swoje BMI? BMI - obliczamy dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu (podany w metrach). Np. dla osoby o wzroście 176cm i wadze 60kg BMI obliczamy następująco: Wzrost - 176cm = 1,76m Waga - 60kg BMI = 60 / (1,76*1,76) BMI = 19,37 BMI - obliczamy dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu (podany w metrach). Np. dla osoby o wzroście 176cm i wadze 60kg BMI obliczamy następująco: Wzrost - 176cm = 1,76m Waga - 60kg BMI = 60 / (1,76*1,76) BMI = 19,37

12 Jak zinterpretować wynik? Niedowaga <18,5 Niedowaga <18,5 Waga w normie 18,5 – 24,9 Waga w normie 18,5 – 24,9 Nadwaga 25 – 29,9 Nadwaga 25 – 29,9 Otyłość stopnia I 30 – 34,9 Otyłość stopnia I 30 – 34,9 Otyłość stopnia II 35 - 39,99 Otyłość stopnia II 35 - 39,99 Otyłość stopnia III > 40 Otyłość stopnia III > 40

13 Co to jest WHR ? WHR (Waist to Hip Ratio) - czyli Stosunek Obwodu Talii Do Obwodu Bioder jest stosowany do określenia rodzaju otyłości i rozmieszczenia tkanki tłuszczowej WHR (Waist to Hip Ratio) - czyli Stosunek Obwodu Talii Do Obwodu Bioder jest stosowany do określenia rodzaju otyłości i rozmieszczenia tkanki tłuszczowej

14 Jak obliczyć WHR ? WHR = obwód talii (cm)/ obwód bioder (cm) WHR = obwód talii (cm)/ obwód bioder (cm)

15 Interpretacja wyników WHR: Dla kobiet Dla kobiet WHR > 0,8 - świadczy o otyłości typu "jabłko" WHR > 0,8 - świadczy o otyłości typu "jabłko" WHR < 0,8 - świadczy o otyłości typu "gruszka" WHR < 0,8 - świadczy o otyłości typu "gruszka" Dla mężczyzn Dla mężczyzn WHR > 1 - świadczy o otyłości typu "jabłko" WHR > 1 - świadczy o otyłości typu "jabłko" WHR < 1 - świadczy o otyłości typu "gruszka" WHR < 1 - świadczy o otyłości typu "gruszka"

16 Otyłość ogólnie dzielimy na dwa główne typy: typu jabłkowego (otyłość brzuszna, wisceralna, androidalna)- spotykana częściej u mężczyzn i kobiet po menopauzie. Znacznie groźniejsza dla zdrowia, gdyż zwiększa się ryzyko wielu chorób, m.in. chorób układu krążenia, nadciśnienia i cukrzycy typu II, typu jabłkowego (otyłość brzuszna, wisceralna, androidalna)- spotykana częściej u mężczyzn i kobiet po menopauzie. Znacznie groźniejsza dla zdrowia, gdyż zwiększa się ryzyko wielu chorób, m.in. chorób układu krążenia, nadciśnienia i cukrzycy typu II, typu gruszkowego (otyłość pośladkowo-udowa, obwodowa, ginoidalna) spotykana częściej u kobiet, z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy bioder i ud, mniej ryzykowna jeśli chodzi o ryzyko chorób. typu gruszkowego (otyłość pośladkowo-udowa, obwodowa, ginoidalna) spotykana częściej u kobiet, z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy bioder i ud, mniej ryzykowna jeśli chodzi o ryzyko chorób.

17 Różnice częstości występowania powyższych typów otyłości, w zależności od płci, wynikają z różnego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej uwarunkowanego czynnikami hormonalnymi i genetycznymi. Wskaźnik WHR nie jest adekwatny u kobiet w ciąży. Różnice częstości występowania powyższych typów otyłości, w zależności od płci, wynikają z różnego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej uwarunkowanego czynnikami hormonalnymi i genetycznymi. Wskaźnik WHR nie jest adekwatny u kobiet w ciąży.

18 Przyczyny otyłości : Po pierwsze jemy zbyt dużo, nie dbając o właściwy dobór spożywanych pokarmów. Po pierwsze jemy zbyt dużo, nie dbając o właściwy dobór spożywanych pokarmów. Po drugie współczesne życie pozwala nam na coraz bardziej leniwe życie. Fotel w samochodzie, fotel w biurze, fotel przed telewizorem to codzienny rozkład zajęć wielu z nas. Na skutki nie trzeba długo czekać. A otyłość jest chorobą nie leczona zaprowadzi nas prędzej czy później do lekarskich gabinetów i na szpitalne łóżko. Po drugie współczesne życie pozwala nam na coraz bardziej leniwe życie. Fotel w samochodzie, fotel w biurze, fotel przed telewizorem to codzienny rozkład zajęć wielu z nas. Na skutki nie trzeba długo czekać. A otyłość jest chorobą nie leczona zaprowadzi nas prędzej czy później do lekarskich gabinetów i na szpitalne łóżko.

19 Czym grozi otyłość? Nadmiar kilogramów nie jest problemem tylko estetycznym. Nadmiar tkanki tłuszczowej to choroba, grożąca w dodatku rozwojem innych chorób. Wyodrębniono dużą liczbę schorzeń, co do których nie ma wątpliwości, że są w dużej mierze konsekwencją otyłości. Nadmiar kilogramów nie jest problemem tylko estetycznym. Nadmiar tkanki tłuszczowej to choroba, grożąca w dodatku rozwojem innych chorób. Wyodrębniono dużą liczbę schorzeń, co do których nie ma wątpliwości, że są w dużej mierze konsekwencją otyłości.

20 Konsekwencje otyłości : choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, bóle krzyża, bóle krzyża, cukrzyca typu 2, cukrzyca typu 2, hiperlipidemia (podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów), hiperlipidemia (podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów), choroba wieńcowa, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia miesiączkowania, żylaki i zakrzepica żylna, żylaki i zakrzepica żylna, obrzęki i cellulit, obrzęki i cellulit, zespół bezdechu sennego. zespół bezdechu sennego.

21 W zależności od stopnia otyłości oraz obecności chorób towarzyszących, metody leczenia obejmują : leczenie dietetyczne, leczenie dietetyczne, leczenie farmakologiczne leczenie farmakologiczne leczenie chirurgiczne. leczenie chirurgiczne. terapię behawioralną, terapię behawioralną, zmianę stylu życia, zmianę stylu życia, zwiększenie aktywności fizycznej, zwiększenie aktywności fizycznej,

22 Kto jest odpowiedzialny za promowanie zdrowego stylu życia ? Za promowanie zdrowego sposobu żywienia i zwiększonego poziomu aktywności fizycznej, tak aby przeciwdziałać nadwadze i otyłości, powinno włączyć się aktywnie wiele grup społecznych, takich jak rząd, samorządy lokalne, specjaliści opieki zdrowotnej, przemysł spożywczy, środki przekazu, konsumenci. Tylko ich wspólna odpowiedzialność może wypromować zdrowe sposoby żywienia (polegające na diecie niskotłuszczowej, bogatej w węglowodany złożone i zawierającej duże ilości świeżych owoców i warzyw). W warunkach wzrastającej urbanizacji i tendencji do siedzącego trybu życia wyraźnie potrzebny jest większy nacisk na poprawę możliwości korzystania ze środków i sprzętów służących uprawianiu aktywności fizycznej. Za promowanie zdrowego sposobu żywienia i zwiększonego poziomu aktywności fizycznej, tak aby przeciwdziałać nadwadze i otyłości, powinno włączyć się aktywnie wiele grup społecznych, takich jak rząd, samorządy lokalne, specjaliści opieki zdrowotnej, przemysł spożywczy, środki przekazu, konsumenci. Tylko ich wspólna odpowiedzialność może wypromować zdrowe sposoby żywienia (polegające na diecie niskotłuszczowej, bogatej w węglowodany złożone i zawierającej duże ilości świeżych owoców i warzyw). W warunkach wzrastającej urbanizacji i tendencji do siedzącego trybu życia wyraźnie potrzebny jest większy nacisk na poprawę możliwości korzystania ze środków i sprzętów służących uprawianiu aktywności fizycznej.

23 Źródła : http://pl.wikipedia.org http://pl.wikipedia.org http://pl.wikipedia.org http://www.odzywianie.info.pl/kalkulatory- zywieniowe/kalkulator-whr http://www.odzywianie.info.pl/kalkulatory- zywieniowe/kalkulator-whr http://www.odzywianie.info.pl/kalkulatory- zywieniowe/kalkulator-whr http://www.odzywianie.info.pl/kalkulatory- zywieniowe/kalkulator-whr http://www.odchudzanie.szpital.olsztyn.pl http://www.odchudzanie.szpital.olsztyn.pl http://www.odchudzanie.szpital.olsztyn.pl

24 Prezentację na temat otyłości wykonała : Dominika Misiak kl. II TŻiUG


Pobierz ppt "Otyłość dotyka wielu ludzi a nawet dzieci. Co to jest otyłość ? nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby."

Podobne prezentacje


Reklamy Google