Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Matematyka w życiu Codziennym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Matematyka w życiu Codziennym."— Zapis prezentacji:

1 Matematyka w życiu Codziennym

2 Spis treści: Gdzie możemy znaleźć matematykę?
Gdzie możemy ją wykorzystać? Matematyka gołym okiem

3 Gdzie możemy znaleźć matematykę?
Odpowiedź jest bardzo prosta-wszędzie !

4 Już od dziecka towarzyszy nam matematyka
Już od dziecka towarzyszy nam matematyka. Najlepszym przykładem jest pytanie o nasz wiek. Każdy z nas odpowiadał za poprzez pokazanie swojego wieku za pomocą palców u dłoni. Są to pierwsze kroki wkraczania w świat liczb. Na co dzień spotykamy się z matematyką w szkole . Tam ją poznajemy oraz poszerzamy naszą wiedzę.

5 Gdzie możemy ją wykorzystać?
Chociażby w pieczeniu ciasta. Piekąc ciasto potrzebujemy paru składników o określonej gramaturze. Wykorzystujemy do tego wiedzę o jednostkach masy. Jednostki Masy: 1 gram 1 dekagram = 10 g; 1 kilogram = 100 dag = 1000 g 1 tona = 1000 kg Innym przykładem jest zakup owoców, warzyw czy też mięsa. Gdy prosimy o dany towar podajemy jego wagę.

6 t=s/v Jadąc do pracy pokonujemy pewną drogę.
Dzięki licznikowi w samochodzie możemy odczytać prędkość z jaką jedziemy. Zatem po oznaczeniu drogi literką S i prędkości literką V możemy obliczyć czas przejechania zaznaczonej trasy. Korzystając ze wzoru: t=s/v

7 Jedną dobę możemy rozbić na godziny, minuty i sekundy:
Codziennie budząc się rano spoglądamy na zegar by sprawdzić, która godzina. Jak wiemy rok składa się z 365dni. Możemy go podzielić na miesiące, tygodnie, a nawet dni. Nawet wtedy wykonujemy pewne działania. Doba ma 24h, a więc przechodzimy do jednostek czasu. Jedną dobę możemy rozbić na godziny, minuty i sekundy: 1 doba (dzień)=24 h=1440 min=86400 s Z tego wynika, że: 1h=60min 1min=60s

8 Matematyka gołym okiem
Spoglądając na rysunek piłki od razu zauważamy, że jest to figura geometryczna -koło. Możemy obliczyć jej obwód, promień oraz średnicę.

9 Jadąc na wakacje także spotykamy się z bryłami
Jadąc na wakacje także spotykamy się z bryłami. To właśnie ich kształty przybierają budowle. Na przykład w piramidzie dostrzegamy trójkąty, dzięki którym możemy obliczyć wysokość, krawędź, pole czy objętość piramidy. Patrząc na zdjęcie obok widzimy trójkąt oraz prostokąty, a nawet koło. Figury geometryczne występują wszędzie. Ułatwia nam to dostrzeganie matematyki, a co za tym idzie – różne obliczenia.

10 Dziękuję za uwagę ! koniec

11 Źródła: ekst/ jednostki_masy_dlugos ci_powierzchni_i_objet osci google/grafika-zdjęcia Justyna Bonk kl. 2e


Pobierz ppt "Matematyka w życiu Codziennym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google