Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gdzie możemy znaleźć matematykę? Gdzie możemy ją wykorzystać? Matematyka gołym okiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gdzie możemy znaleźć matematykę? Gdzie możemy ją wykorzystać? Matematyka gołym okiem."— Zapis prezentacji:

1

2 Gdzie możemy znaleźć matematykę? Gdzie możemy ją wykorzystać? Matematyka gołym okiem

3 Odpowiedź jest bardzo prosta-wszędzie !

4 Na co dzień spotykamy się z matematyką w szkole. Tam ją poznajemy oraz poszerzamy naszą wiedzę. Już od dziecka towarzyszy nam matematyka. Najlepszym przykładem jest pytanie o nasz wiek. Każdy z nas odpowiadał za poprzez pokazanie swojego wieku za pomocą palców u dłoni. Są to pierwsze kroki wkraczania w świat liczb.

5 Chociażby w pieczeniu ciasta. Piekąc ciasto potrzebujemy paru składników o określonej gramaturze. Wykorzystujemy do tego wiedzę o jednostkach masy. Jednostki Masy: 1 gram 1 dekagram = 10 g; 1 kilogram = 100 dag = 1000 g 1 tona = 1000 kg Innym przykładem jest zakup owoców, warzyw czy też mięsa. Gdy prosimy o dany towar podajemy jego wagę.

6 Jadąc do pracy pokonujemy pewną drogę. Dzięki licznikowi w samochodzie możemy odczytać prędkość z jaką jedziemy. Zatem po oznaczeniu drogi literką S i prędkości literką V możemy obliczyć czas przejechania zaznaczonej trasy. Korzystając ze wzoru: t=s/v

7 Codziennie budząc się rano spoglądamy na zegar by sprawdzić, która godzina. Jak wiemy rok składa się z 365dni. Możemy go podzielić na miesiące, tygodnie, a nawet dni. Nawet wtedy wykonujemy pewne działania. Doba ma 24h, a więc przechodzimy do jednostek czasu. Jedną dobę możemy rozbić na godziny, minuty i sekundy: 1 doba (dzień)=24 h=1440 min=86400 s Z tego wynika, że: 1h=60min 1min=60s

8 Spoglądając na rysunek piłki od razu zauważamy, że jest to figura geometryczna -koło. Możemy obliczyć jej obwód, promień oraz średnicę.

9 Jadąc na wakacje także spotykamy się z bryłami. To właśnie ich kształty przybierają budowle. Na przykład w piramidzie dostrzegamy trójkąty, dzięki którym możemy obliczyć wysokość, krawędź, pole czy objętość piramidy. Patrząc na zdjęcie obok widzimy trójkąt oraz prostokąty, a nawet koło. Figury geometryczne występują wszędzie. Ułatwia nam to dostrzeganie matematyki, a co za tym idzie – różne obliczenia.

10 Dziękuję za uwagę !

11 Justyna Bonk kl. 2e http://www.sciaga.pl/t ekst/69867-70- jednostki_masy_dlugos ci_powierzchni_i_objet osci http://www.sciaga.pl/t ekst/69867-70- jednostki_masy_dlugos ci_powierzchni_i_objet osci google/grafika-zdjęcia


Pobierz ppt "Gdzie możemy znaleźć matematykę? Gdzie możemy ją wykorzystać? Matematyka gołym okiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google