Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Własności wielokątów WIELOKĄTY To są wielokąty To nie są wielokąty.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Własności wielokątów WIELOKĄTY To są wielokąty To nie są wielokąty."— Zapis prezentacji:

1

2 Własności wielokątów

3 WIELOKĄTY To są wielokąty To nie są wielokąty

4 ZAGADKI 1. Czy trójkąt prostokątny może być równoramienny? 2. Czy trójkąt równoramienny może być prostokątny? 3. Czy trójkąt rozwartokątny może być równoboczny? 4. Ile przekątnych ma trójkąt? 5. Czy kwadrat jest równoległobokiem a może trapezem? 6. Czy każdy równoległobok jest trapezem? 7. Czy każdy trapez jest równoległobokiem? 8. Czy prostokąt jest trapezem? 9. Czy kwadrat jest prostokątem? 10.Czy każdy prostokąt jest kwadratem?

5 Czworokąty Czworokąt może być klasyfikowany w zależności od tego, czy ma: równe kąty, kąty proste, przekątne przecinające się pod kątem prostym, przekątne przecinające się w połowie, równe i/lub równoległe boki, osie symetrii.

6 Równoległobok W równoległoboku przeciwległe boki są równei równoległe. Przekątne równoległoboku przecinają się w połowie. Równoległobok ma dwie pary kątów o jednakowych miarach.

7 Romb Romb jest równoległobokiemo czterech równych bokach. Przekątne rombu przecinają się w połowie pod kątem prostym. Romb ma dwie pary kątów o jednakowych miarach i dwie osie symetrii.

8 Prostokąt Prostokąt ma przeciwległe boki równej długości Prostokąt ma dwie przekątne równej długości, które dzielą się na pół i ma dwie osie symetrii. i cztery kąty proste.

9 Kwadrat Kwadrat ma cztery równe boki i cztery kąty proste. Ma przekątne równej długości, które przecinają się pod kątem prostym i dzielą się na pól. Ma cztery osie symetrii.

10 Trapez Trapez ma jedną parę boków równoległych. Czy trapez ma osie symetrii? podstawa górna podstawa dolna

11 Trapez równoramienny W trapezie równoramiennym dwa przeciwne nierównoległe boki są tej samej długości. Nazywamy je ramionami. Przekątne w równoramiennym trapezie są tej samej długości. Ma on jedną oś symetrii. ramię

12 Trapez prostokątny W trapezie prostokątnym jeden z nierównoległych boków jest prostopadły do obu podstaw. Trapez prostokątny ma dwa kąty proste. Nie ma osi symetrii.

13 Latawiec Latawiec ma dwie pary przystających boków równej długości i jeden kąt wewnętrzny większy niż 180°. Jego przekątne przecinają się pod kątem prostym. Latawiec ma jedną oś symetrii.

14 Deltoid Deltoid ma dwie pary przyległych boków o tej samej długości. Jest przykładem latawca, który ma wszystkie kąty wypukłe. Przekątne deltoidu przecinają się pod kątem prostym i jedna z nich dzieli drugą na pół. Deltoidy mają tylko jedną oś symetrii.

15 RODZINA RODZINA CZWOROKĄTÓW TRAPEZY RÓWNOLEGŁOBOKI ROMBY PROSTOKĄTY KWADRATY LATAWCE DELTOIDY

16 Prawda czy fałsz Wszystkie czworokąty to równoległoboki. Wszystkie prostokąty to kwadraty. Niektóre prostokąty to kwadraty. Niektóre równoległoboki to deltoidy. Wszystkie deltoidy to czworokąty. Wszystkie deltoidy to kwadraty. Niektóre romby to kwadraty. Niektóre czworokąty to trapezy. Wszystkie kwadraty to prostokąty.

17 ? deltoid Jego przekątne przecinają się pod kątem prostym. Posiada jedną oś symetrii. Żaden z jego wewnętrznych kątów nie ma więcej niż 180°. Posiada dwie pary przystających boków równej długości. Jest to czworokąt. Jaka to figura? Czy potrafisz nazwać figurę wiedząc, jakie ma własności ?

18 ? Jaka to figura? trapez równoramienny Czy potrafisz nazwać figurę wiedząc, jakie ma własności ? Jego przekątne są równej długości. Ma jedną pionową oś symetrii. Para przeciwległych, nierównoległych boków jest tej samej długości. Ma jedną parę równoległych boków. Jest to czworokąt.


Pobierz ppt "Własności wielokątów WIELOKĄTY To są wielokąty To nie są wielokąty."

Podobne prezentacje


Reklamy Google