Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OPRACOWAŁ mgr Piotr Żyta PRZERZYNANIE Cięcie piłką do metalu. (PRZERZYNANIE) Cięcie (prawidłowo przerzynanie) odbywa się narzędziem wieloostrzowym zwanym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OPRACOWAŁ mgr Piotr Żyta PRZERZYNANIE Cięcie piłką do metalu. (PRZERZYNANIE) Cięcie (prawidłowo przerzynanie) odbywa się narzędziem wieloostrzowym zwanym."— Zapis prezentacji:

1

2 OPRACOWAŁ mgr Piotr Żyta

3 PRZERZYNANIE

4 Cięcie piłką do metalu. (PRZERZYNANIE) Cięcie (prawidłowo przerzynanie) odbywa się narzędziem wieloostrzowym zwanym piłką. Częścią roboczą piły jest brzeszczot, czyli cienka i wąska stalowa taśma z naciętymi wzdłuż krawędzi zębami. Brzeszczoty pił ręcznych wykonuje się ze stali węglowej, a pił maszynowych poza tym ze stali wolframowej i chromowej. Długość brzeszczotów pił ręcznych wynosi 250 – 400 mm, szerokość 10 – 25 mm i grubość 0,06 – 0,08 mm. Uzębienie brzeszczotów jednostronnych jest rozwierane, a dwustronnych falowane.

5 PRZERZYNANIE Brzeszczot zamocowuje się w przecięciach uchwytów piły za pomocą kołków stalowych lekko rozklepanych, a napręża się za pomocą nakrętki skrzydełkowej. Przy przerzynaniu należy naciskać na piłę tylko podczas ruchu roboczego ( tj. od siebie). Jeśli na początku przerzynania brzeszczot ślizga się po materiale, należy miejsce rzezu napiłować krawędzią pilnika. Piłować należy całą długością brzeszczotu. Im twardszy materiał obrabiany tym ząb brzeszczotu powinien być drobniejszy. Przedmioty przeznaczone do przerzynania mocuje się sztywno w imadle w taki sposób, aby cześć przeznaczona do odcięcia wystawała poza szczęki imadła. Rury natomiast mocować w odpowiednich przekładkach i obracać w czasie operacji.

6 BRZESZCZOT

7 PRZERZYNANIE DZIELIMY NA: RĘCZNEMECHANICZNE

8 PRZYKŁADY PRZERZYNANIA PIŁKĄ

9 SPOSOBY PRZERZYNANIA

10 ŚCINANIE I PRZECINANIE Narzędzia do ręcznego ścinania i przecinania nazywamy przecinakami, a do wycinania rowków i zagłębień wycinakami. Ścinanie ręczne metali stosuje się wtedy, gdy nie zależy nam na dokładności obróbki. Przecinaki i wycinaki wykonuje się ze stali węglowej narzędziowej. Przecinanie ręczne metali powinno odbywać się w imadle albo na kowadle. Przecinak zbudowany jest z części chwytowej i części roboczej, która to jest twardsza od części chwytowej i powinna być ostrzona według wzornika. Kąt natarcia ostrza jest zależny od twardości metalu obrabianego i wynosi: - dla stali 70 st. - dla żeliwa 60 st. - dla miedzi i mosiądzu 45 st. - dla aluminium i cynku 35 st.

11 PRZECINANIE

12

13 ŚCINANIE WĄSKICH PŁASZCZYZN MATERIAŁU

14 PIŁOWANIE Piłowanie jest operacją należącą do obróbki skrawaniem, mającą na celu zdjęcie z przedmiotu obrabianego naddatku materiału za pomocą narzędzia zwanego pilnikiem. Warstwa zdejmowanego materiału może wahać się od 0,05 do 1mm. Powstałe wióry w czasie piłowania są bardzo drobne i noszą nazwę opiłków. Na roboczej powierzchni pilnika są nacięte zęby nachylone w jedną stronę i rozstawione ukośnie lub falisto względem osi pilnika. W ręcznych pilnikach ślusarskich rozróżnia się część roboczą i część chwytową.

15 BUDOWA PILNIKA

16 Zęby na części roboczej wykonuje się przez maszynowe nacinanie przecinakiem, frezowanie lub przeciąganie. Zależnie od sposobu wykonania zęby mają różne kształty oraz inną geometrię ostrzy (rys. 8). Zęby nacięte przecinakiem mają kąt przyłożenia = 36, kąt ostrza = 70, kąt natarcia = 16, kąt skrawania = 106. Zęby wykonane innymi metodami mają następujące kąty: = 20 25, = 60 63, = (+2) (-10 ), = 80 90.

17 ZĘBY PILNIKA

18 RODZAJE NACIĘĆ PILNIKÓW

19 NACIĘCIA PILNIKÓW

20 PODZIAŁ PILNIKÓW

21 PILNIKI ŚLUSARSKIE

22 PODZIAŁ PILNIKÓW Używane w ślusarstwie pilniki dzieli się na: zdzieraki, równiaki, gładziki jedwabniki, różniące się gęstością nacięć i wysokością zębów. Zakres prac wykonywanych pilnikiem jest szeroki. Obejmuje on piłowanie powierzchni płaskich i krzywoliniowych, zarówno zewnętrz­nych, jak i wewnętrznych, oraz dopasowywanie elementów współpracujących. W procesie piłowania wyodrębnia się piłowanie zgrubne wykań­czające. Zależnie od rodzaju obróbki należy stosować pilniki o od­powiednim kształcie, wielkości i nacięciu. W zależności od kształtu przekroju poprzecznego rozróżnia się pilniki: płaskie, okrągłe, półokrągłe, kwadratowe, trójkątne, płaskie zbieżne, nożowe, owalne, soczewkowe mieczowe.

23 CZĘŚĆ ROBOCZA PILNIKA

24

25

26

27

28 TECHNIKA PIŁOWANIA

29

30 PIŁOWANIE PŁASZCZYZN

31 ROZKŁAD SIŁ PODCZAS OPERACJI PIŁOWANIA

32 ZASADY PIŁOWANIA

33 PIŁOWANIE W zależności od przeznaczenia pilniki można podzielić na przykład na:. ślusarskie, igiełkowe (tzw. iglaki), do piłowania mechanicznego czy ostrzenia pił. W pilnikach zęby mogą być nacinane, frezowane lub przeciągane. Pilniki do drewna lub niektórych tworzyw sztucznych tzw. tarniki mają zęby nacinane i są z reguły grubsze. Cechą charakterystyczną geometrii ostrza pilników jest zawsze ujemny kąt natarcia. Podczas wyboru pilnika należy kierować się: - rodzajem materiału obrabianego - grubością materiału do zebrania - wielkością obrabianej powierzchni - kształtem obrabianej powierzchni - dokładnością obróbki. Decydujący wpływ na wydajność piłowania ma właściwa postawa ślusarza, oraz prawidłowe zamocowanie materiału w imadle..Pilnik pracuje tylko przy ruchu do przodu, więc nie można wywierać nacisku na pilnik przy ruchu powrotnym. Praca pilnikiem w poprzek jest dopuszczalna tylko przy piłowaniu wykańczającym niewielkich powierzchni. Ze względu na twardą powierzchnię nie należy pilnikami rzucać, uderzać w twarde przedmioty, kłaść jedne na drugich, oraz unikać zanieczyszczania olejem lub środkami natłuszczającymi. Kinematyka piłowania płaszczyzn kształtowych wymaga dodatkowych ruchów pilnika wynikających z kształtu piłowanej płaszczyzny, natomiast podczas piłowania płaskiego pilnik powinien przylegać szczelnie do płaszczyzny. Podczas piłowania metali miękkich (ołów, aluminium ) nie stosujemy pilników gładzików. Przy bardzo gładkim piłowaniu powierzchnie gładzików można posypać proszkiem kredowym. Średni okres pracy pilnika podczas piłowania stali wynosi od 21 do 28 godzin, zaś podczas skrawania tylko tworzyw sztucznych okres ten jest o wiele dłuższy. Do czyszczenia pilnika można użyć: terpentyny, nafty, oraz szczotki drucianej..

34 ZASADY BEZPIECZNEJ PRACY PODCZAS PIŁOWANIA

35 SPOSÓB OSADZANIA PILNIKA W UCHWYCIE

36 PIŁOWANIE KSZTAŁTOWE

37

38 PIŁOWANIE POWIERZCHNI PŁASKICH

39

40

41

42 PIŁOWANIE FAZ (GRADOWANIE)

43 PILNIKI OBROTOWE


Pobierz ppt "OPRACOWAŁ mgr Piotr Żyta PRZERZYNANIE Cięcie piłką do metalu. (PRZERZYNANIE) Cięcie (prawidłowo przerzynanie) odbywa się narzędziem wieloostrzowym zwanym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google