Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

,,WSZYSTKO ZOSTAWIA ŚLAD...”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ",,WSZYSTKO ZOSTAWIA ŚLAD...”"— Zapis prezentacji:

1 ,,WSZYSTKO ZOSTAWIA ŚLAD...”
Locard

2 W kryminologii genetykę wykorzystuje się do :
identyfikacji człowieka, zwłok lub szczątków, przy dochodzeniu rodzicielstwa, pokrewieństwa, identyfikacji zaginionych dzieci, identyfikacji zamienionych noworodków.

3 Źródła DNA w kryminalistyce:
odciski palców (na szybie, kartce, nożu, od podejrzanego) ślina (szczoteczka do zębów, guma do żucia, kubek po herbacie, z jamy ustnej) wydzielina z nosa, pot (chusteczki higieniczne, ubranie)

4 plamy krwi (na ubraniu, meblach, narzędziach)
tkanki miękkie nasienie, wydzielinę pochwy

5 smugi pozostawione przez skórę
kości cebulki włosów

6 Poczynając od glonów, a kończąc na człowieku, każdy organizm żywy posiada unikalny kod genetyczny tzw. genom. Nie ma na świecie dwóch osobników o tym samym kodzie genetycznym. Wyjątek stanowią bliźnięta jednojajowe.

7 MODELE HELISY DNA :

8 Kryminalistyka już od dawna wykorzystywała plamy krwi jako dowód
Kryminalistyka już od dawna wykorzystywała plamy krwi jako dowód. Postępy w analizie DNA (kwasu deoksyrybonukleinowego), który jest spolimeryzowaną cząsteczką złożoną z czterech różnych jednostek (deoksyrybonukleotydów: A,T,G,C) niosących informację genetyczną zakodowaną w ich kolejności, pozwalają uzyskać wiele informacji, nawet z pojedyńczych śladów.

9 Jako pierwszy o unikalnym kodzie DNA każdego człowieka mówił Alec Jeffreys, brytyjski uczony. Jego odkrycie przyczyniło się do skazania przestępców w 1986r. Było to pierwsze użycie kodu DNA jako dowodu zbrodni wykorzystane w sprawie sądowej. By wykonać badanie DNA wystarczą śladowe ilości próbki, które mogą być bardzo zniszczone i bardzo stare.

10 Przy pomocy odpowiednich technik laboratoryjnych można niemal w nieskończoność powielać strukturę DNA oznaczoną w mikrośladzie biologicznym. Technika powielania DNA to PCR – reakcja łańcuchowa polimerazy, polegająca na sekwencji wielokrotnego podgrzewania i oziębiania próbki. PCR umożliwia syntezę milionów kopii każdej sekwencji genomowego DNA w mniej niż godzinę. POLIMERAZA

11 Urządzenie wykorzystywane do PCR to termocykler.

12 Śledczy zbierający i zabezpieczający ślady biologiczne na miejscu zdarzenia , muszą przestrzegać rygorystycznych reguł poruszania się i zbierania dowodów. Używają wyłącznie jednorazowych, sterylnych opakowań do przechowywania zabezpieczonych śladów, by nie doprowadzić do zanieczyszczenia próbki, chociażby własnymi śladami.

13 Autor : Karolina Szewczyk kl. III B
Źródła: Biologia Zakres Rozszerzony- Praca zbiorowa pod redakcją Ewy Bartnik i Waldemara Lewińskiego, Biologia Ogólna- Paul B. Weisz,


Pobierz ppt ",,WSZYSTKO ZOSTAWIA ŚLAD...”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google