Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYNALAZKI XIX WIEKU. Tabela wybranych wynalazków ROKWYNALAZEKWYNALAZCA 1802Kuchenka gazowaZachaus Winzler 1804SzybowiecSir George Cayley 1810KonserwyPeter.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYNALAZKI XIX WIEKU. Tabela wybranych wynalazków ROKWYNALAZEKWYNALAZCA 1802Kuchenka gazowaZachaus Winzler 1804SzybowiecSir George Cayley 1810KonserwyPeter."— Zapis prezentacji:

1 WYNALAZKI XIX WIEKU

2 Tabela wybranych wynalazków ROKWYNALAZEKWYNALAZCA 1802Kuchenka gazowaZachaus Winzler 1804SzybowiecSir George Cayley 1810KonserwyPeter Durand 1816StetoskopRene Laënnec 1816GaśnicaGeorge Manby 1821Silnik ElektrycznyMichael Faraday 1830KosiarkaEdmund Budding 1839RowerKirkpatrick Macmillan 1844Alfabet Morse'aSamuel Morse

3 Kuchenka Gazowa Kuchenka gazowa – rodzaj kuchenki wykorzystującej gaz ziemny lub mieszaninę propan- butan (LPG). Najczęstsza konfiguracja tego typu kuchenki wyposażana jest w 4 palniki do gotowania i piekarnik. Obecnie coraz częściej w kuchenkach gazowych stosuje się piekarniki elektryczne oraz elektryczne zapalniki. W miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej używa się kuchenki gazowe zasilane gazem LPG (mieszanina propanu i butanu) z butli. Stosowane są modele przenośne kuchenek gazowych zasilane z butli gazowej napełnionej mieszaniną propan-butan, podobnie jak stacjonarne kuchenki w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. Wyposażone najczęściej w jeden lub dwa palniki.

4 Szybowiec Szybowiec to statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna) nieposiadający własnego napędu, czyli silnika.

5 Konserwy Konserwa - potoczne określenie produktu żywnościowego w puszce, słoju lub plastikowym pojemniku charakteryzującego się wydłużonym okresem przydatności do spożycia. Trwałość produktów zapewnia proces sterylizacji oraz szczelność opakowania chroniąca przed dostępem powietrza i zanieczyszczeń. Do niektórych produktów dodawane są także chemiczne środki konserwujące np. azotan sodu lub potasu w przetworach mięsnych. Produkty konserwowane w puszkach wprowadził francuski browarnik Nicolas Appert, z Anglikiem, Peterem Durandem. Jego pomysł kupiła firma Donkin, Hall and Gamble. W 1810 założyła ona zakłady puszkujące żywność i od 1831 puszkowaną żywność można było zakupić w londyńskich sklepach.

6 Stetoskop Stetoskop - inna nazwa to fonendoskop – przyrząd diagnostyczny stosowany w medycynie, służący do osłuchiwania pacjenta, głównie jego klatki piersiowej, serca i jamy brzusznej.

7 Gaśnica Gaśnica to urządzenie (najczęściej przenośne) służące do gaszenia pożarów. Mniejsze gaśnice stosuje się w samochodach, większe w obiektach publicznych i przemysłowych. Istnieją także agregaty gaśnicze złożone z jednej lub większej liczby dużych gaśnic zaopatrzonych we wspólną dyszę i umieszczonych na dwukołowym podwoziu. Gaśnice zgodnie z przepisami, muszą być pomalowane na kolor czerwony.

8 Silnik Elektryczny Silnik elektryczny – maszyna elektryczna, w której energia elektryczna zamieniana jest na energię mechaniczną.

9 Kosiarka Kosiarka – maszyna rolnicza służąca do koszenia traw i roślin zielonych. Kosiarka SpalinowaKosiarka Pokosowa

10 Rower Rower – jedno- lub wielośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni poruszających się nim osób za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami. Pierwotnie nosił nazwę welocyped oraz bicykl i podobnie nazywany jest w większości nowożytnych języków europejskich. Obecna polska nazwa pochodzi od brytyjskiej firmy Rover, która dawniej produkowała rowery.

11 Alfabet Morsea Kod Morse'a – stworzony w 1840 przez Samuela Morse'a i Alfreda Vaila sposób reprezentacji alfabetu, cyfr i znaków specjalnych za pomocą dźwięków, błysków światła, impulsów elektrycznych lub znaków popularnie zwanych kreską i kropką.

12 ŹRÓDŁO Tekst: Wikipedia Grafika: Wikipedia

13 KONIEC! Autorki: Ola Solińska, Jagoda Czaja KLASA VI a


Pobierz ppt "WYNALAZKI XIX WIEKU. Tabela wybranych wynalazków ROKWYNALAZEKWYNALAZCA 1802Kuchenka gazowaZachaus Winzler 1804SzybowiecSir George Cayley 1810KonserwyPeter."

Podobne prezentacje


Reklamy Google