Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HIPOTERAPIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HIPOTERAPIA."— Zapis prezentacji:

1 HIPOTERAPIA

2 Hipoterapia co to takiego ?
Hipoterapia to jedna z metod rehabilitacyjnych a terapeutą w tym przypadku jest koń.

3 Krótka historia Już w IV w. p.n.e. "ojciec medycyny" Hipokrates z Kos napisał obszerny traktat na temat wykorzystania konia w lecznictwie. Zachwalał on jazdę konną jako wysokowartościowa formę gimnastyki ciała i ducha, która jest w stanie skutecznie pobudzać funkcje organizmu i łagodzi różne schorzenia. Tak więc od dawna intuicja i obserwacja rodziły w człowieku nadzieje, że koń może być dla niego nie tylko źródłem siły, rozrywki, wzruszeń, ale i zdrowia. Aż do naszego stulecia nie ma mowy o powszechności tych poglądów - ówczesny, przeciętny człowiek nie dojrzał do tego wiedzą, a koń kawalerzystów, pocztylionów, rolników i torów wyścigowych miał nadto innych zajęć. Dopiero po II Wojnie Światowej rozkwitła nowoczesna rehabilitacja; w tym klimacie mogła wreszcie narodzić się hipoterapia. Pierwsze leczenie pacjentów jazdą konną pojawiło się w Skandynawii po wielkich epidemiach Polio (choroby Heinego - Medina). Obecnie każdy kraj rozwija potrzeby jeździectwa niepełnosprawnych inaczej. Przodują tu Szwedzi, Norwedzy i Niemcy. W Szwecji rozwiązano problem ustawowo - wszystkie kluby mają obowiązek przystosowania ośrodków i wyposażenia pod kątem osób niepełnosprawnych.     Norwegia również jest postrzegana jako kraj, który oficjalnie uznał hipoterapie za godną finansowania metodę usprawniania. W Niemczech hipoterapia jest bardzo uporządkowana, jest też najlepiej opracowana z naukowego punktu widzenia. Jest istotną częścią kompleksowego leczenia i prowadzona jest przez gruntownie przeszkolonych hipoterapeutów czyli rehabilitantów we współpracy z instruktorem jeździectwa i lekarzem. W Polsce dopiero zmiany gospodarczo-polityczne ostatniej dekady spowodowały wzrost ośrodków jeździeckich coraz częściej proponujących jazdę konną dla osób niepełnosprawnych. Prowadzący te działalność postępują najczęściej z dobrą wolą, wychodząc naprzeciw naturalnej nadziei na powrót do zdrowia oczekujących pomocy. Nie można się jednak izolować od świadomości, że intuicja i szlachetne intencje nie są w stanie zrównoważyć ryzyka wynikającego z braku specjalistycznej wiedzy i konkretnych umiejętności.

4 Schorzenia leczone w hipoterapii
Hipoterapia stosowana jest u niepełnosprawnych umysłowo, ruchowo, u osób z wadami wzroku i słuchu, z deficytami rozwojowymi .

5 Hipoterapia a poprawa stanu zdrowia
Znakomita większość dzieci korzystających z zabiegów hipoterapeutycznych po kilkutygodniowym okresie terapii osiąga stopniowe postępy w kodowaniu prawidłowego wzorca chodu, normalizację napięcia mięśniowego (niezbędną do nauki prawidłowego, czynnego ruchu), doskonalenie równowagi, koordynacji i orientacji w przestrzeni oraz poczucia rytmu, a także stymulację czucia powierzchniowego.

6 Hipoterapia w Fundacji Pociechom
W zależności od pory roku zajęcia hipoterapii prowadzone są przez 3-5 instruktorek z wieloletnim doświadczeniem, przez cały rok.  Nasi podopieczni do swojej dyspozycji mają kilka koni specjalnie przygotowanych do zajęć hipoterapii.  W chłodniejsze, zimowe dni zajęcia prowadzone są na krytej ujeżdżalni rozstawionej z myślą o komforcie i bezpieczeństwie naszych podopiecznych, każdy z nich bierze udział w cyklu 16 zajęć hipoterapii a corocznie obejmujemy zajęciami ok.200 osób niepełnosprawnych.


Pobierz ppt "HIPOTERAPIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google