Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cuda architektury Bryły złożone.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cuda architektury Bryły złożone."— Zapis prezentacji:

1 Cuda architektury Bryły złożone

2 Bryły ostrosłup sześcian stożek ścięty prostopadłościan stożek walec

3 Zamek w Malborku Zamek zbudowany jest z : prostopadłościanów,
czworościanów, graniastosłupów o podstawie trójkąta, sześcianów, stożków, walców. Zamek ten to krzyżacka budowla w stylu gotyckim. Jest to jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie. Powstał pod koniec XIII wieku. Początkowo był siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego. W 1997 roku zamek krzyżacki w Malborku został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się on w województwie pomorskim.

4 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Sejm zbudowany jest z: prostopadłościanu, walca, stożka, kolumn w kształcie walców. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się w Warszawie. Cały kompleks został zbudowany między 1925, a 1928 rokiem. Budynek sejmu i inne gmachy parlamentu są nad skarpą wiślaną w rejonie ulicy Wiejskiej, Górnośląskiej i Maszyńskiego. W III Rzeczypospolitej Sejm stanowi pierwszą izbę polskiego parlamentu. Nazwa ,,Sejm” w języku staropolskim oznacza zjazd ludności.

5 Pałac Kultury i Nauki Pałac Kultury zbudowany jest z:
Obiekt ten położony jest w centrum Warszawy, przy placu Defilad. Budowę jego rozpoczęto 2 maja1952r. a ukończono 22 lipca 1955r. Budowla ta jest dziełem radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, inspirowana jest chicagowskimi i moskiewskimi budowlami. Została zbudowana m.in. w stylu polskiego historyzmu. Pałac kultury i nauki wzniesiony został ,,jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, którego pomysłodawcą był Józef Stalin. Całkowita wysokość tej budowli wynosi 230,68m. W sylwestrową noc 2000 na szczycie Pałacu odsłonięty został drugi co do wielkości zegar w Europie. 2 lutego pałac został wpisany do rejestru zabytków. Pałac Kultury zbudowany jest z: prostopadłościanów, ostrosłupa, sześcianu.

6 Big Ben Big Ben zbudowany jest z : prostopadłościanów, sześcianu,
Big Ben jest to nazwa ważącego 14 ton dzwonu umieszczonego na szczycie 106 metrowej wieży. Uważany jest on za symbol nie tylko Londynu, ale także Wielkiej Brytanii. Dzwon ten zawisa na jednej z dwóch wież londyńskiego parlamentu. Zegar ten jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii. Wyposażony jest w cztery tarcze o średnicy 7,5 m każda oraz we wskazówki o długości 4,25 m. Wykonany jest on w stylu neo-gotyckim z kamienia ciosanego. Big Ben zbudowany jest z : prostopadłościanów, sześcianu, ostrosłupa, graniastosłupa o podstawie trapezu.

7 Empire State Building Empire State Building zbudowany jest z :
Jest wieżowcem w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli nie tylko miasta, ale także całego kraju. W całym kraju jest obecnie na 2 miejscu po względem wysokości po Sears Tower w Chicago. Jego oficjalna wysokość wynosi 381 metrów. Jednak jeśli liczyć również antenę znajdującą się na dachu wysokość ta wzrasta aż do 448,7 metrów. Ma 102 pietra oraz jedno piętro podziemne. Amerykańskie Towarzystwo Inżynierii Cywilnej zaliczyło go do 7 cudów współczesnego świata. Budowę Empire State Building rozpoczęto w 1930, a zakończono w 1931 roku. Empire State waży przeszło ton. Ma 73 windy i stopni na najwyższe piętro. Empire State Building zbudowany jest z : prostopadłościanów, walca, graniastosłupa o podstawie trapezu.

8 Kopuła na Skale Kopuła na Skale zbudowana jest z : prostopadłościanu,
Budowla na jerozolimskim wzgórzu świątynnym, uważana za jedno z najwspanialszych dzieł islamskiej architektury. Budowla ta jest czasami zwana meczetem Omara, mimo że nie jest typowym meczetem, ale czymś w rodzaju pomnika i osłony dla świętej skały. Została zbudowana po śmierci kalifa Omara za rządów kalifa Abd al-Malika (ukończono ją w 691 roku). Wznosi się na środku prawie kwadratowej platformy o wysokości 3 m, na którą wchodzi się z czterech stron po ośmiu schodach. Podczas chrześcijańskiego panowania w Jerozolimie ( i ) Kopuła na Skale służyła jako kościół. Razem z meczetem Al-Aksa tworzy ona jedno z trzech najświętszych miejsc islamu, ustępując jedynie Mekce i Medynie. Kopuła na Skale zbudowana jest z : prostopadłościanu, walca, kolumn w kształcie walców, półkuli.

9 Krzywa Wieża Krzywa Wieża zbudowana jest z : walców,
Krzywa Wieża w Pizie - jedna z najbardziej znanych budowli świata, odwiedzana rocznie przez ok. 10 milionów turystów; symbol miasta Pizy. W istocie jest dzwonnicą katedralną i należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim. Wkrótce po rozpoczęciu budowy w 1174 wieża zaczęła odchylać się od pionu. W XIX wieku zaczęto podejmować pierwsze próby powstrzymania przechylania się wieży, co przyniosło jednak przeciwny skutek. Wieża jest zbudowana z białego marmuru, liczy osiem kondygnacji. Obecnie wieża ma wysokość około 55 m, odchyliła się zaś od pionu o około 5 m (średnio o 1 mm rocznie). Krzywa Wieża zbudowana jest z : walców, kolumn w kształcie walców.

10 Tadż Mahal Tadż Mahal zbudowany jest z:
Jest to indyjskie mauzoleum wzniesione przez Saha Dżehana z dynastii Mongołów. Kompleks budowlany Tadż Mahal składa się z głównej świątyni z wielką kopułą charakterystyczną dla sztuki islamu i olbrzymią bramą symbolizującą wrota do Raju. Obiekt ten bywa czasami nazywany ,,świątynią miłości”. Budowa trwał dwadzieścia dwa lata, od 1632r. do 1654r. Tadż Mahal został wzniesiony w Agrze, mieście nad rzeką Jamuna w indyjskim stanie Uttar Pradesh. Obiekt ten jest przykładem szczytowych osiągnięć architektonicznych Indii w epoce Mongołów. 7 lipca 2007r. Tadż Mahal został ogłoszony jako jeden z siedmiu nowych cudów świata. Tadż Mahal zbudowany jest z: prostopadłościanu o podstawie wielokąta, kopuły przypominającej kulę, kolumn w kształcie stożków ściętych

11 Hagia Sophia Hagia Sophia zbudowana jest z:
Na początku był to kościół zbudowany w Stambule (dawny Konstantynopol). Po zajęciu go przez Turków w 1453 zamieniony został na meczet. Obecnie jest to teraz muzeum. Jego budowa trwała od 23 lutego 532r. do 27 grudnia 537r. Nazwa Hagia Sophia to dosłownie znaczy ,,Święta Mądrość” i odnosi się do Mądrości Bożej, jednego z atrybutów Boga. Obiekt ten zbudowany jest w stylu architektury bizantyjskiej. Wypełnia go mnóstwo, różnych mozaik. W 558 roku kopuła kościoła zapadła się podczas trzęsienia ziemi, następnie zaś kościół wielokrotnie płonął, jednak za każdym razem szybko go remontowano. Hagia Sophia zbudowana jest z: kolumn w kształcie walców zakończonych stożkami, prostopadłościanów, kopuły przypominającej kulę.

12 Prezentację przygotowali:
Zosia Czyżewska Konrad Wyszkowski Kinga Karaszewska


Pobierz ppt "Cuda architektury Bryły złożone."

Podobne prezentacje


Reklamy Google