Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„BEZPIECZNY WYPOCZYNEK” - porady dla rodziców

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„BEZPIECZNY WYPOCZYNEK” - porady dla rodziców"— Zapis prezentacji:

1 „BEZPIECZNY WYPOCZYNEK” - porady dla rodziców
Przed wyjazdem dziecka na letni wypoczynek należy dokładnie: - sprawdzić, kto jest jego organizatorem (jaka organizacja czy instytucja) i czy posiada zaświadczenie o zgłoszeniu wypoczynku do kuratorium oświaty, dowiedzieć się, gdzie odbywa się wypoczynek (dokładny adres), - poznać czas jego trwania, sprawdzić, termin wyjazdu i powrotu oraz miejsce i czas odbioru dziecka. dowiedzieć się, w jaki sposób organizator zapewnia opiekę medyczną, zapytać, czy opiekunowie posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, sprawdzić, czy na czas przejazdu zapewniona jest właściwa opieka nad dziećmi: - zakaz przewożenia po troje dzieci na siedzeniu podwójnym, - zakaz przewożenia dzieci poniżej 12 lat na przednich siedzeniach.

2 „BEZPIECZNY WYPOCZYNEK” - porady dla rodziców
Przed wyjazdem dzieci na wypoczynek opiekunowie/rodzice powinni przy wyborze organizatora wypoczynku zwrócić także uwagę na to, czy: - firma przewozowa: - posiada zezwolenie na wykonywanie krajowego przewozu osób, - posiada tabor zastępczy na wypadek awarii, - pojazd wyznaczony do przewozu ma aktualne badania techniczne, autobus ma na wyposażeniu 2 gaśnice, umieszczone w miejscu łatwo dostępnym, apteczkę, trójkąt odblaskowy, przewóz wykonuje własnym taborem czy zatrudnia podwykonawcę, który musi spełniać warunki wymagane od firmy, z którą zawarta jest umowa o przewóz. Organizator wyjazdu lub opiekunowie dzieci na kilka dni przed planowanym wyjazdem powinni zawiadomić najbliższą jednostkę policji o terminie i czasie wyjazdu autokaru. Policjanci sprawdzą dokumenty autobusu i kierowcy oraz zbadają stan trzeźwości kierującego.

3 „BEZPIECZNY WYPOCZYNEK” - porady dla rodziców
Ponadto dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży wskazane jest: posiadać kontakt do kierownika wypoczynku oraz do ośrodka (w razie niemożności skontaktowania się z kierownikiem), - poznać szczegółowo warunki, w jakich będzie przebywać dziecko (domki, namioty, ośrodek, stołówka, wyposażenie pokoi, miejsca rekreakcji i zabaw, świetlice), znać szczegółowy program pobytu, ze szczegółnym uwzględnieniem liczby godzin zajęć specjalistycznych, wycieczek lub innych atrakcji, otrzymać od organizatora listę rzeczy (zgodnie ze specyfiką wypoczynku), które dziecko powinno zabrać ze sobą, - zapoznać się z obowiązującym regulaminem uczestnika wypoczynku (godzina pobudki oraz ciszy nocnej, kwestia kieszonkowego, przechowywania pieniędzy i wartościowych przedmiotów, przewidziane upomnienia i kary), ustalić kwestię posiadania i korzystania w trakcie wypoczynku przez dziecko z telefonu komórkowego.

4 „BEZPIECZNY WYPOCZYNEK” - porady dla rodziców
Ponadto dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży wskazane jest: sprawdzić, czy dziecko jest dodatkowo ubezpieczone od nieszczęśliwego wypadku, ustalić z organizatorem kwestie odwiedzin dziecka, w wypadku pozostawania dziecka w trakcie leczenia - ustalić z organizatorem kwestie przyjmowania przez dziecko leków (czy dziecko przyjmuje je samo czy opiekun mu w tym pomaga - jeśli tak, musi wiedzieć, jakie dawki i w jakich odstępach czasowych dziecko ma je przyjmować – informacja od lekarza prowadzącego), poinformować organizatora o wszelkich nietypowych zachowaniach dziecka (moczenie w nocy, lunatykowanie, uczulenia żywieniowe, itp.), które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo dziecka lub powstawanie sytuacji niekomfortowych dla dziecka i innych uczestników.

5 „BEZPIECZNY WYPOCZYNEK” - porady dla rodziców
Co rodzic powinien powiedzieć dziecku przed wyjazdem: podać telefon kontaktowy do domu i innych bliskich osób (wskazane więcej niż jeden kontakt), podać numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży , przekazać wszystkie informacje ustalone z organizatorem, takie jak miejsce wypoczynku, termin, zasady odwiedzin, organizacji wypoczynku, itp., wyjaśnić, żeby bezwzględnie informowało bezpośrednio zarówno opiekuna jak i rodzica o wszelkich sytuacjach zagrożenia (np. obcy ludzie, oddalanie się poza miejsce wypoczynku, zakupy z nieznanego źródła, itp.), szczególnie małe dzieci należy uczulić na konieczność bezwzględnego stosowania się do zasad funkcjonowania na placówce (oddalanie się od miejsca pobytu, przebywanie nad wodą).

6 „BEZPIECZNY WYPOCZYNEK” - porady dla rodziców
Co rodzic powinien powiedzieć dziecku przed wyjazdem: uświadomić dziecku, że zaraz po przyjeździe powinno odbyć się spotkanie organizacyjne, a jeśli go nie będzie, dziecko samo powinno się ubiegać o potrzebne mu informacje, uświadomić dziecku, że nie powinno się bać lub wstydzić poinformowania opiekuna o wszelkich dolegliwościach zdrowotnych lub niekomfortowych sytuacjach, jakie mają miejsce podczas wypoczynku. Organizatorzy wypoczynku mają obowiązek udzielenia rodzicom wszelkich informacji o warunkach wypoczynku, o programie pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą i kwalifikacjach zatrudnionych wychowawców.  Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej oraz właściwej opieki wychowawczej spoczywa na organizatorze.

7 „BEZPIECZNY WYPOCZYNEK” - porady dla dzieci
Nad wodą Korzystaj z kąpieli w miejscach dozwolonych, tylko pod opieką dorosłych i ratownika! Nie wskakuj do nieznanych zbiorników wodnych, gdyż może zakończć się to poważnym urazem ciała. Przebywając nad wodą, jesteś częściej narażony na ukąszenia komarów. Komary identyfikują człowieka m.in. po zapachu potu. Dzięki tej wiedzy w pewnym sensie możemy również ochronić się, zmieniając jego woń. Zapach potu można zmienić poprzez jedzenie np. czosnku. Jednak najprostszą i najtańszą metodą uniknięcia ukąszenia jest... higiena ciała. Użądlenie to rana zadana przez pszczoły, osy i szerszenie oraz trzmiele. Pomocne w zmniejszeniu ryzyka użądlenia przez owady jest: unikanie chodzenia boso, noszenie odpowiedniej odzieży, rezygnacja z zapachowych, przyciągających owady kosmetyków, uważne spożywanie „na świeżym powietrzu” potraw, szczególnie słodkich.

8 „BEZPIECZNY WYPOCZYNEK” - porady dla dzieci
W lesie Uważaj na kleszcze! Zakładaj na wycieczkę do lasu odzież osłaniającą ciało - spodnie z długimi nogawkami, bluzę z długim rękawem, buty zakrywające stopy i skarpetki. Zakładanie ubrania w jasnych kolorach może ułatwić zbieranie kleszczy jeszcze przed przyczepieniem się do skóry. Ważne jest dokładne i regularne oglądanie okolic ciała, szczególnie nie chronionych ubraniem, po każdym pobycie (nawet krótkim) na terenach zalesionych. Jeśli na swoim ciele znajdziesz intruza, jakim jest kleszcz, należy go jak najszybciej usunąć. Lepiej samemu nie podejmować próby usunięcia pasożyta, tylko jak najszybciej zgłosić się do wychowawcy czy opiekuna. Nie zaśmiecaj lasu! Nie pal ogniska w lesie! Nie łam gałęzi. Nie płosz zwierząt - las to ich dom. Nie hałasuj - jesteś tu gościem. Nie niszcz przyrody! Jeszcze tu wrócisz.

9 „BEZPIECZNY WYPOCZYNEK” - porady dla dzieci
Chroń się przed nadmiarem promieni słonecznych! Używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Gdy przebywasz na słońcu, noś zawsze nakrycie głowy. W godzinach od jedenastej przed południem do drugiej po południu promienie słoneczne są najsilniejsze, dlatego czas ten najlepiej spędzić w cieniu. Pij zawsze wodę niegazowaną i świeże soki owocowe, zwłaszcza w upalne dni. Unikaj napojów gazowanych i barwionych. W upalne dni wraz z potem następuje wzmożona utrata wody, a w dodatku wraz z nią wydzielane są witaminy i składniki mineralne. Napoje słodzone i gazowane nie ugaszą pragnienia i nie nawodnią odpowiednio organizmu, mają wiele sztucznych składników i… kalorii. Jedz owoce i warzywa Warzywa, owoce i soki dostarczają do organizmu składniki mineralne, witaminy i błonnik, tak ważne w codziennym życiu, a różnorodna dieta jest niezbędna dla naszego organizmu.

10 „BEZPIECZNY WYPOCZYNEK” - porady dla dzieci
KOLONISTA POWINIEN: utrzymywać ciało w należytej czystości, myć często ręce ciepłą wodą i mydłem, zwłaszcza po wyjściu z toalety i przed jedzeniem. Na dłoniach znajduje się najwięcej chorobotwórczych zarazków! dbać  o czystość i estetykę ubrania,  korzystać we właściwy sposób z urządzeń sanitarno - higienicznych i sportowych, nie palić tytoniu, nie pić alkoholu, stosować się do wskazań wychowawcy w zakresie przepisów bhp, dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób, przestrzegać przepisów dotyczących bezpieczeństwa na drogach oraz przepisów przeciwpożarowych. PAMIĘTAJ   Nie przyjmuj od obcych słodyczy, napojów. Bezwzględnie informuj zarówno opiekuna jak i rodzica o wszelkich sytuacjach zagrożenia (np. obcy ludzie, oddalanie się poza miejsce wypoczynku, zakupy z nieznanego źródła, itp.).


Pobierz ppt "„BEZPIECZNY WYPOCZYNEK” - porady dla rodziców"

Podobne prezentacje


Reklamy Google