Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZMIANY KLIMATU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZMIANY KLIMATU."— Zapis prezentacji:

1 ZMIANY KLIMATU

2 Definicje klimatu Klimat jest charakterystycznym przebiegiem zjawisk pogodowych w okresie wieloletnim (cyklicznym). Klimat określany jest na podstawie wieloletnich obserwacji zjawisk, którym on towarzyszy. Ustala się go na podstawie przebiegu pogody - jej stanu oraz jej składników. Klimat Ziemi kształtują różne procesy, do których zaliczamy: - obieg wody - obieg ciepła - krążenie powietrza - układ lądów i oceanów - wysokość n.p.m. - działalność człowieka - obszar występowania

3 Klimat (z gr. klíma - strefa) – ogół zjawisk pogodowych na danym obszarze w okresie wieloletnim. Ustalany jest na podstawie wieloletnich obserwacji różnorodnych składników, najczęściej pomiarów temperatury, opadów atmosferycznych i wiatru. Standardowy okres to 30 lat. Klimat na Ziemi kształtują trzy podstawowe procesy klimatotwórcze: obieg ciepła, obieg wody i krążenie powietrza, oraz czynniki geograficzne: układ lądów i oceanów, wysokość n.p.m. Klimat jest jednym z czynników ekologicznych wpływających na występowanie i życie organizmów.

4 Klimat właśnie się zmienia
Klimat zmieniał się i będzie się zmieniać z przyczyn naturalnych. Jednakże ostatnie badania wykazują, że z powodu działalności człowieka zmiany te są znacznie większe. Czy zauważyłeś/zauważyłaś, że takie zjawiska klimatyczne jak susze, burze czy powodzie stają się u nas coraz częstsze, że zimy są cieplejsze niż kiedyś i coraz mniej jest śniegu a więcej deszczu? Czy nie dziwi Cię fakt, że lato jest coraz gorętsze, a wiosna z każdym rokiem przychodzi wcześniej? To wszystko to są właśnie oznaki przyspieszonych zmian klimatu – czyli tzw. globalnego ocieplenia.

5 Przyczyny zmian klimatu można podzielić na dwie grupy: zmiany wywołane czynnikami naturalnymi oraz zmiany spowodowane działalnością człowieka. Te drugie powoduje głównie dwutlenek węgla (CO2), który ulatnia się do atmosfery w wyniku spalania paliw kopalnych takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny. Zwiększone stężenie CO2 zatrzymuje ciepło na Ziemi, stając się przyczyną globalnego ocieplenia. Zmiany klimatyczne są obecnie jednym z największych zagrożeń ekologicznych na naszej planecie, mają szkodliwy wpływ zarówno na ekosystemy, bioróżnorodność, jak i na gospodarkę oraz życie człowieka.

6 Topnieje powłoka lodowa na biegunach
Skutki zmian klimatu Topnieje powłoka lodowa na biegunach Obszar morza pokryty lodem arktycznym na Biegunie Północnym zmniejszył się o 10%, a grubość lodu znajdującego się nad wodą zmniejszyła się o około 40%. Na drugiej półkuli pokrywa lodowa Antarktyki również podlega tym procesom.

7 Kurczą się lodowce Prawdopodobnie 75% lodowców w Alpach Szwajcarskich zniknie do 2050 roku. W Austrii i Szwajcarii społeczności lokalne podejmują desperackie próby okrywania lodowców specjalną folią, zabezpieczając je przed topnieniem. Lodowiec pokrywający Kilimandżaro prawdopodobnie stopi się do 2020 roku. Na Kilimandżaro, najwyższej górze Afryki, lodowiec stracił 80% swojej masy.

8 Podnosi się poziom mórz
Poziom mórz na przestrzeni ostatniego stulecia podniósł się o centymetrów i przewiduje się, że będzie on nadal wzrastał nawet o 88 centymetrów do 2100 roku. Spowoduje to zalanie nisko położonych wysp i obszarów przybrzeżnych. Woda morska przedostanie się na obszary położone nawet w głębi lądu, zanieczyszczając tereny uprawne i zasoby słodkiej wody.

9 Zmiany klimatu powodują ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak huragany, powodzie, susze i fale upałów W ostatniej dekadzie wydarzyło się trzy razy więcej klęsk żywiołowych związanych z pogodą – w większości powodzi i huraganów – aniżeli w poprzednim dziesięcioleciu.

10 W większym stopniu zacznie brakować pitnej wody
Około jedna piąta światowej populacji (ok. 1,1 miliarda ludzi), nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Jeżeli temperatury wzrosną, dodatkowo 2,4-3,1 miliarda ludzi na świecie będzie cierpieć z powodu niedostatku wody. Południowy Sudan Dzieci czerpią wodę z tej samej rzeki, w której inni robią pranie i wylewają nieczystości. Kamerun, Duala Dzieci bawią się i piorą w brudnej rzece, w pobliżu źródła czystej wody pitnej.

11 Wzrośnie poziom głodu na świecie
Wzrost temperatury o 2,5°C oznaczać będzie zagrożenie głodem dla kolejnych 50 milionów ludzi, poza tymi 850 milionami, które już dzisiaj cierpią z powodu chronicznego głodu.

12 Groźne choroby zakaźne będą się rozprzestrzeniać
Wyższe temperatury umożliwią owadom (np. komarom) przenoszenie takich chorób jak np. malaria w rejony, do których dotychczas nie docierały.

13 Zginą liczne gatunki roślin i zwierząt
Zmiany klimatu będą miały ogromny wpływ na całe ekosystemy, których granice znacznie się przesuną, w wyniku czego wiele gatunków nie będzie w stanie się do tego przystosować i zniknie z powierzchni Ziemi. Zmiany klimatu mogą doprowadzić do wyginięcia nawet jednej trzeciej gatunków na Ziemi do roku 2050! Szczególnie narażone są niedźwiedzie polarne, foki, morsy i pingwiny.

14 Za zmiany klimatu płacą najbiedniejsi
Zmiany klimatyczne dotyczą nie tylko mieszkańców krajów bogatych emitujących ogromne ilości dwutlenku węgla do atmosfery, lecz także społeczeństw krajów najbiedniejszych, które doświadczają skutków globalnego ocieplenia. Afryka jest kontynentem szczególnie narażonym na niekorzystne skutki zmian klimatu. Skutki te obejmują zjawiska takie jak: pustynnienie podnoszenie się poziomu morza ograniczenie dostępu do wody pitnej występowanie cyklonów erozja wybrzeży wylesienie degradacja obszarów leśnych utlenianie koralowców rozprzestrzenianie się malarii

15 Afryka Mapa fizyczna Mapa polityczna

16 W jaki sposób Ty możesz wpłynąć na zmiany klimatu?
Zmiany klimatu to problem globalny, jednak każdy z nas może przyczynić się do jego rozwiązania. Nawet drobne zmiany w naszym codziennym zachowaniu mogą pomóc ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, nie obniżając przy tym jakości naszego życia.

17 Złote zasady zmniejszające emisję dwutlenku węgla do atmosfery
1. Wymienię żarówkę w moim pokoju na energooszczędną. 2. Będę zakręcać kran podczas mycia zębów. 3. Robiąc herbatę, będę wstawiać tyle wody, ile potrzebuję do zalania kubka. 4. Po skończeniu pracy czy zabawy będę wyłączać komputer, grę, telewizor i inny sprzęt z gniazdka. 5. Wychodząc z pokoju, łazienki, toalety, klasy i innych pomieszczeń, w których nie ma innych osób, będę wyłączać światło. 6. Będę segregować śmieci i oszczędzać papier. 7. Obniżę temperaturę w moim pokoju o 1 C.

18 Złote zasady zmniejszające emisję dwutlenku węgla do atmosfery
8. Sprawdzę, czy w bagażniku samochodu rodzinnego nie zalegają jakieś niepotrzebne rzeczy – lżejszy samochód, mniej spalin. 9. Jeżdżąc do szkoły, będę korzystać z transportu publicznego, roweru lub będę podróżować samochodem z kolegą/koleżanką z klasy. 10. Zabiorę torbę na zakupy, nie będę brać jednorazówek. 11. Nie będę wyrzucać jedzenia. 12. Rzeczy w dobrym stanie, których już nie potrzebuję, oddam na szkolną aukcję lub potrzebującym. 13. Będę drukować dwustronnie. 14. Nie będę używać jednorazowych naczyń.

19

20 Prezentację przygotowała mgr Iwona Nowalińska nauczyciel bibliotekarz PSP nr 1 w Nowej Soli
Wykorzystano strony internetowe:


Pobierz ppt "ZMIANY KLIMATU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google