Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Planety Michał Szymala.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Planety Michał Szymala."— Zapis prezentacji:

1 planety Michał Szymala

2 Merkury Najmniejsza i najbliższa Słońcu planeta Układu Słonecznego. Krąży on średnio w odległości zaledwie 58 mln km od Słońca. W ciągu dnia średnia temperatura wynosi 350 C, a czasami dochodzi do 430 C nocą natomiast spada i wynosi około –170 C. okrąża on Słońce w ciągu 88 dni. Niema on żadnych księżyców, Nazwa Merkurego pochodzi od rzymskiego boga handlu – był on bardzo szybki i rychliwy.

3 Wenus Nazwa planety wzięła się od rzymskiej bogini miłości, Wenus. Z uwagi na fakt, iż na nocnym niebie widoczna jest ona tylko przez pewien czas (ok. 3 godziny) przed wschodem Słońca i zachodem słońca. Najwyższa temperatura powierzchniowa+480 C. Okres obiegu wokół Słońca-224,701 dnia Wenus nie posiada księżyców. Odległość od Słońca 108,10 mln. Km.

4 Ziemia Biosfera ziemska wpłynęła na atmosferę, hydrosferę, litosferę i inne czynniki abiotyczne planety, umożliwiając rozwój organizmów aerobowych oraz powstanie ozonosfery. Rozwój życia na lądzie umożliwiła powłoka ozonowa, zmniejszająca natężenie promieniowania ultrafioletowego oraz magnetosfera, odbijająca cząstki wiatru słonecznego. obiega Słońce w ciągu 365,2564 dni. Odległość od słońca km

5 Mars Mars ma dwa księżyce, Fobosa i Deimosa, które są małe i mają nieregularny kształt. Mogą one być przechwyconymi planetoidami, podobnymi do planetoidy trojańskiej 5261 Eureka, krążącej na orbicie planety. Odległość od Słońca 227,9 mln. km. Okres obiegu wokół Słońca 686,738 dnia, temperatura na powierzchni wacha się od – 93 C do 27 C Nazwa planety pochodzi od rzymskiego imienia boga wojny - Marsa

6 Jowisz Średni promień Jowisza wynosi ok km i jest jedenaście razy większy od promienia Ziemi. Odległość od Słońca wynosi 778,4 mln. Km. Okres obiegu wokół Słońca 11 lat 315 dni. Temperatura na powierzchni ok C Długość dnia 9,93 h Jowisz ma 67 księżyców o określonych orbitach, z czego 14 nie ma jeszcze nazw.

7 Saturn Gazowy olbrzym, szósta planeta Układu Słonecznego pod względem oddalenia od Słońca, druga po Jowiszu pod względem masy i wielkości. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie, składające się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych, We wnętrzu Saturna panują ciśnienie i temperatura, których nie udało się dotąd uzyskać w laboratoriach na Ziem. Rok trwa na nim 29,46 lat ziemskich. Saturn posiada 31 księżyców. Odległość Saturna od Słońca wynosi 1,4 mld. km.

8 Uran Uran to w mitologii greckiej bóg nieba. Podobnie jak inne planety-olbrzymy, Uran posiada system pierścieni, magnetosferę i liczne księżyce, ma ich 27 Okres obiegu wokół Słońca 84,018 roku Odległość od Słońca 2871 mln. Km. Temperatura na powierzchni od – 271 C do -213C Atmosfera Uranu składa się głównie z wodoru i helu

9 Neptun Posiada 13 odkrytych księżyców, spośród których największy jest Tryton. Nazwa tej planety pochodzi od rzymskiego boga Neptuna. Średnia odległość od Słońca km. Średnia temperatura powierzchni -222°C Okres obiegu wokół Słońca 164,78 lat.

10 Koniec Dziękuję za uwagę

11 Źródła:


Pobierz ppt "Planety Michał Szymala."

Podobne prezentacje


Reklamy Google