Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Budowa, pielęgnacja, leczenie mgr Paulina Kalińska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Budowa, pielęgnacja, leczenie mgr Paulina Kalińska"— Zapis prezentacji:

1 Budowa, pielęgnacja, leczenie mgr Paulina Kalińska
Paznokieć Budowa, pielęgnacja, leczenie mgr Paulina Kalińska

2 Paznokieć - przezroczysta, lekko wypukła płytka o grubości ok
Paznokieć - przezroczysta, lekko wypukła płytka o grubości ok.0,5-0,7 mm, zbudowana z bezjądrowych keratynocytów. Pokrywa końcowe paliczki rąk i stóp, stanowiąc ochronę dla mocno ukrwionych i unerwionych zakończeń palców. Wzrost płytki wynosi przeciętnie milimetr na tydzień. Całkowita odnowa paznokcia trwa 4- 5 miesięcy.

3 Paznokieć podobnie jak włosy i gruczoły potowe i łojowe należy do przydatków skóry. Składa się (podobnie jak warstwa rogowa i włosy) ze zrogowaciałych keratynocytów. Różna struktura włosów, warstwy rogowej i paznokcia uwarunkowana jest różnym stopniem zrogowacenia i zawartości siarki.

4 Paznokieć to płytka rogowa przylegająca do tzw
Paznokieć to płytka rogowa przylegająca do tzw. łożyska paznokcia, które jest modyfikacją naskórka. Fałd skóry zwany macierzą paznokcia, który znajduje się w końcowej części palców dłoni i stóp, to najważniejsza część paznokcia, zbudowana z żywych komórek. Paznokieć powstaje w macierzy, a następnie przesuwając się wzdłuż łożyska, rogowacieje. Kiedy długość paznokcia przekroczy opuszkę palca, traci on kontakt z podłożem, staje się najtwardszą częścią paznokcia i zwany jest brzegiem wolnym.

5

6 Od czego zależy wzrost paznokcia?
Wzrost paznokcia zależy od ukrwienia. Paznokcie rosną dzięki podziałom komórek macierzy. Grubość paznokcia zależy od liczby tych komórek. Z wiekiem wzrost paznokcia jest coraz wolniejszy. Szybkość wzrostu jest różna i wynosi 0,5-1,2 mm tygodniowo i może różnie się kształtować nawet u jednej osoby. U rąk paznokcie rosną dwa razy krócej niż u nóg. Całkowity odrost paznokcia może trwać nawet 6 miesięcy.

7 Płytka paznokcia Widoczna część paznokcia pokrywająca koniec palca. Jest twarda, gładka i lekko wypukła, zbudowana głównie z keratyny. Bezpośrednio pod płytką znajduje się łożysko paznokcia, które podtrzymuje go, ale nie wpływa na jego wzrost. Blaszka rogowa paznokcia składa się z licznych warstw komórek zupełnie zrogowaciałych. Komórki te są bardzo silnie ze sobą zespolone i nie ulegają złuszczeniu.

8 Obłączek (laluna) Zwany inaczej łakątką, to zbielenie w kształcie półksiężyca w dolnej części płytki paznokciowej. Stanowi końcowy element macierzy i jest jedyną widoczną żywą częścią paznokcia. Pozostała część płytki składa się z martwych komórek. Kształt i wielkość obłączka są cechami indywidualnymi i mogą być nieco inne u każdego człowieka.

9 Wały paznokciowe: boczny i tylny
To skóra okalająca płytkę paznokciową. Wał nie kończy się przy płytce, lecz zachodzi pod spód i obejmuje wyrastający paznokieć, przez co wzmacnia i zabezpiecza jego brzegi

10 Obrąbek naskórkowy paznokcia
Cienkie pasemko bezbarwnego, złuszczającego się naskórka, które przylega do grzbietu płytki paznokciowej i osłania jego nasadę, tworząc zabezpieczenie. Chroni delikatną tkankę macierzy oraz częściowo obłączek, gdzie formuje się warstwa zrogowaciała. Stanowi barierę dla zanieczyszczeń i drobnoustrojów, które mogą naruszyć macierz i łożysko, a następnie spowodować infekcję.

11 Brzeg wolny Krawędź paznokcia wystająca poza opuszkę palca.

12 Funkcje paznokcia Chroni palce rąk i stóp przed urazami
Ułatwia palcom czynność chwytną Wspólnie z paliczkiem palca jest oparciem dla opuszki Zwiększa wrażenia dotykowe-palec pozbawiony paznokcia jest mniej wrażliwy na dotyk Służy do drapania w celu odczucia ulgi przy swędzeniu Pełni funkcję obronną w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia

13 Przy pielęgnacji, kosmetyczka powinna uważać, aby nie odsuwać lub nie przycinać zbyt mocno skórki, ponieważ może uszkodzić to delikatną macierz i spowodować wniknięcie drobnoustrojów.

14 Defekty i choroby płytki paznokciowej
Paznokcie, podobnie jak cały organizm są narażone na wiele chorób. Stany patologiczne organizmu mogą więc wpływać na zaburzenia wzrostu paznokcia oraz ich zniekształcenia. W różnych chorobach ogólnoustrojowych płytki paznokciowe mogą przybierać charakterystyczny dla danej choroby kształt i wygląd. Oprócz wtórnych zmian płytek odróżnia się zmiany pierwotne, które stanowią ważny problem kosmetyczny. Leczenie ich jest trudne, a często wręcz niemożliwe. Czasami trzeba nawet dokonać chirurgicznego usunięcia chorej płytki. Zmiany w obrębie paznokci są trudne do rozpoznania i identyfikacji, ponieważ obraz kliniczny w wielu przypadkach jest podobny. Zmiany w paznokciach mogą: mieć charakter wrodzony, towarzyszyć chorobom skóry, występować w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, być wywołane przez czynniki miejscowe pochodzenia urazowego, pasożytniczego, bakteryjnego, powstawać na skutek zaburzeń troficznych, w tym w wyniku niedoboru witamin.

15 Zmiany wtórne paznokci
Do zmian wtórnych zalicza się: drożdżycę, grzybicę, łuszczycę, zanokcicę, choroby wału paznokciowego, liszaj płaski. Drożdżyca -w przypadku drożdżycy zmiany rozpoczynają się od wału paznokciowego, w którym powstaje stan zapalny. Wał ten jest obrzęknięty, silnie zaczerwieniony, tworzy nawis nad płytką, przy uciśnięciu wydobywa się treść ropna. W następnym etapie zmiany obejmują płytki, które stają się szarobrunatne, bez połysku, przerośnięte i rozwarstwione. Leczenie: miejscowe stosowanie leków przeciwgrzybiczych, eliminacja czynników sprzyjających (np. nie należy moczyć rąk). Grzybica paznokci- w przypadku grzybicy paznokci zmiany rozpoczynają się od wolnego brzegu paznokcia. Płytka staje się szara lub zielonkawa, matowa, krucha, łamliwa, występuje nieregularne poprzeczne lub podłużne bruzdowanie płytki, aż do całkowitego jej spełznięcia. W cięższych przypadkach może dojść do gromadzenia się mas rogowych pod płytkami paznokciowymi. Początkowo są zajęte pojedyncze płytki paznokciowe, lecz zakażenie przenosi się łatwo na pozostałe. Leczenie: doustne stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych i zewnętrznie preparatów przeciwgrzybiczych w płynie, maści lub lakierze Bielactwo paznokci, tzw. „kwitnące paznokcie„.Bielactwo paznokci polega na występowaniu kropkowatych, linijnych lub nieregularnych odbarwień przesuwających się od nasady paznokcia ku jego wolnemu brzegowi. Zmiany te mogą dotyczyć jednego lub wielu paznokci. Przyczyna bielactwa paznokci nie jest znana. Choroba może występować bez wyraźniej przyczyny, mogą ją również wywoływać mikrourazy,zwłaszcza przy zbyt mocnym odsuwaniu lub wycinaniu skórek. Bielactwo wrodzone jest zjawiskiem bardzo rzadkim i nie ma nic wspólnego z bielactwem (vitiligo).Leczenie:usunięcie ewentualnych przyczyn Łuszczyca paznokci – jest na ogół jednym z objawów towarzyszących łuszczycy na skórze. Może też występować jedynie w obrębie paznokcia. Płytka paznokciowa staje się wówczas matowa, krucha, zgrubiała, czasami istnieją punkcikowe wgłębienia, jak na naparstku. Zmiany ustępują bardzo powoli i opornie. Leczenie: smarowanie płytek paznokciowych preparatami dziegciowymi i podawanie doustnie witaminy A. Stosuje się również maść salicylową oraz fototerapię. Zanokcica- jest to ostre ropne zapalenie tkanek okołopaznokciowych, powstające wskutek zakażenia, głównie przez ukłucie zanieczyszczonym przedmiotem. Choroba ma przebieg ostry, zmiany są bardzo bolesne. Wał paznokciowy jest żywo czerwony z ostrym stanem zapalnym, po przebiciu pojawia się wydzielina ropna.Leczenie: ogólnie stosuje się odpowiedni antybiotyk, zewnętrznie okłady z ichtiolu, sody, w ciężkich przypadkach następuje ingerencja chirurgiczna :nacięcie, sączkowanie lub chirurgiczne usunięcie płytki paznokciowej.

16 Zmiany pierwotne paznokcia
Do zmian pierwotnych płytki paznokciowej zalicza się: bielactwo, bruzdowanie, łamliwość płytki paznokciowej, oddzielanie się płytki paznokciowej, przerost płytki paznokciowej, zaklęśnięcie płytki paznokciowej, zanik płytki paznokciowej, zmiany zabarwienia paznokci, zmiany paznokci wywołane przez kosmetyki i niewłaściwą pielęgnację. Bruzdowanie paznokcia-wyróżnia się bruzdowanie: podłużne paznokci - jest to objaw normalny, nasilający się z wiekiem; znaczne nasilenie tej zmiany może występować przy zaburzeniach ukrwienia, w gośćcu przewlekłym, niekiedy w przebiegu liszaja płaskiego; poprzeczne płytki paznokciowej - występuje w postaci bruzd przesuwających się od macierzy ku wolnemu brzegowi; dolegliwość ta występuje zwykle po ciężkich chorobach zakaźnych, chorobach wyniszczających zwłaszcza z wysoką gorączką; może również towarzyszyć chorobom skóry, zwłaszcza wypryskowi lub łuszczycy. Pojedyncza głęboka bruzda może być wynikiem silnego urazu w obrębie macierzy. Leczenie: usunięcie ewentualnych przyczyn.

17 Łamliwość paznokci-Łamliwość płytki paznokciowej może się objawiać pękaniem wzdłuż bruzd podłużnych i nierówności, wyszczerbieniem wolnego brzegu lub rozwarstwieniem się wolnego brzegu płytki. Zmniejsza się również twardość paznokci. Ścienienie, pobruzdowanie płytek paznokciowych może być związane z zaburzeniami troficznymi. Do powstania łamliwości może się przyczyniać kontakt z zasadami, benzyną, żywicami, używanie lakierów i zmywaczy acetonowych lub częste moczenie i suszenie rąk. Leczenie:utrzymywanie rąk w stanie suchym, obcinanie paznokci na krótko, używanie wszelkiego rodzaju odżywek do paznokci. Znakomite efekty daje systematyczne wcieranie kremów odżywczych i zmiękczających, stosowanie lakierów leczniczych utwardzających. Do usuwania lakieru zaleca się zmywacze bezacetonowe z zawartością witamin i tłuszczów. Poprawę wyglądu może spowodować doustne stosowanie żelatyny (7 g dziennie przez 4 miesiące) oraz polerowanie płytek wolnego brzegu paznokcia specjalnymi pilnikami (wzmacniają i wygładzają płytkę, zapobiegając wnikaniu szkodliwych substancji).

18 Oddzielanie się płytki paznokciowej rozpoczyna się na wolnym brzegu paznokcia. Na skutek rozwłóknienia części łożyskowej paznokcia dochodzi do oddzielenia się części zewnętrznej od części łożyskowej. Samo oddzielanie się płytki następuje powoli. Przyczyny tej dolegliwości bywają różne, np. łuszczyca, zakażenie bakteryjne lub grzybicze, niekiedy choroby ogólnoustrojowe, najczęściej urazy, które mogą być wiązane np. z pracą zawodową. Niekorzystny wpływ ma częste moczenie rąk, jak również niektóre składniki lakierów do paznokci. Zaklęśnięcie płytki paznokciowej polega na talerzykowatym wgłębieniu płytki, które może pojawić się na jednym lub kilku paznokciach. Zmiany te występują najczęściej w niedokrwistości, choć nie są zależne jedynie od niedoboru żelaza. Mogą występować w przebiegu czerwienicy. W nielicznych przypadkach stwierdza się dziedziczenie zmian. Leczenie: przyczynowe. W przypadkach, w których trudno ustalić stosuje się: preparaty żelaza, wyciąg z wątroby, witaminy z grupy B. Niektórzy lekarze twierdzą, iż dobre rezultaty uzyskuje się w wyniku stosowania witaminy C. Zanik płytki paznokciowej –Defekt ten polega na ścienieniu i skróceniu płytki paznokciowej. W zupełnie skrajnych przypadkach płytka zanika całkowicie. Często objaw ten bywa wrodzony i jest wynikiem zaburzeń w rozwoju życia płodowego. Może być również stanem chorobowym nabytym na skutek stanu zapalnego i zakażenia, najczęściej ropnego w obrębie macierzy paznokcia. Na zanik płytki paznokciowej mogą wpływać również zaburzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego i inne choroby ogólnoustrojowe. Zmiany zabarwienia paznokci -mogą być związane ze stykaniem się z różnymi związkami chemicznymi lub przyjmowaniem leków, mogą też wystąpić przy stosowaniu środków do pielęgnacji paznokci. Zabarwienie brunatne lub czarne może pochodzić od lapisu, bądź nadmanganianu potasu, natomiast zabarwienie zielonkawe jest zazwyczaj spowodowane zakażeniem bakteriami beztlenowymi. Czasami spotyka się uczulenia kontaktowe po zabiegu przedłużania paznokci. Zespół żółtych paznokci, w którym zmianie barwy towarzyszy zgrubienie i zahamowanie wzrostu płytki paznokciowej, jest związany z zastojem w obrębie naczyń chłonnych. Leczenie: polega na usunięciu przyczyny.

19 Sygnały ostrzegawcze na paznokciach
Zmiany kształtu paznokciach : szerszy niż dłuższy : dziedziczne choroby serca bardzo krótki: dziedziczne obciążenia dróg moczowych krótki i płaski: osłabienie funkcji jajników – długi, wąski, wyskłepiony : problemy z nerkami paznokieć w kształcie szkiełka od zegarka : zaburzenia w funkcjonowaniu płuc paznokieć łyżeczkowaty : rana macierzy paznokcia nadmiernie wyskłepiony na zewnątrz : zaburzenia funkcjonowaniu serca , wątroby , płuc Zmiany barwy paznokcia : bardzo blady : niedobór żelaza siny : zaburzenia pracy serca białawy : słabość układu immunologicznego żółtawy : zaburzenia wątroby / żółci czarny : osłabienie nerek stały , biały odcisk : blokady w kręgosłupie Zmiany półksiężyca : paznokieć bez półksiężyca : osłabienie ukł. nerwowego , serca , nerek zbyt duży : zaburzenia rytmu serca nienormalnie powiększony : zaburzenia funkcji nerek Inne zmiany w paznokciu : białe plamki : nadmiar mocznika podłużne rowki na wielu paznokciach : zaburzenia przewodu pokarmowego liczne rowki podłużne : osteoporoza, degradacyjne schorzenia stawów bruzdy poprzeczne : stan zapalny macierzy paznokcia , działanie chemikaliów , wyniszczające choroby paznokieć wgnieciony : reumatyzm białe , poprzeczne pasma i zgrubienie paznokcia : zatrucie ( zbyt wiele toksyn w organizmie).

20 Zmiany paznokci wywołane przez kosmetyki i niewłaściwą pielęgnację
Niekiedy do preparatów pielęgnacyjnych, w celu uzyskania większej ich trwałości, jest stosowana formalina i żywice syntetyczne. Oba te składniki mogą powodować rozszczepienie się płytki paznokciowej wskutek wnikania do niej. Sztuczne paznokcie nie dopuszczają do wymiany wodnej z otoczeniem, są również przyczyną rozszczepiania paznokci. Lakiery o zabarwieniu różowym mogą nadawać płytce żółte zabarwienie. Zabarwienie to ustępuje wraz ze wzrostem płytki. Lakiery do paznokci rzadko powodują odczyny alergiczne w otoczeniu paznokcia, znacznie częściej w miejscach odległych, np. na twarzy i szyi. Usuwanie skórek zarówno mechaniczne, jak i chemiczne może być przyczyną mikrourazów i wywołać zaburzenia we wzroście paznokcia. Niestaranna dezynfekcja narzędzi w czasie wykonywania manicure łatwo może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego lub drożdżakami, zwłaszcza w obrębie wału paznokciowego, W przypadku skaleczenia zainfekowanymi narzędziami następuje przenoszenie ogólnoustrojowych chorób zakaźnych.

21 Manicure tradycyjny Wyposażenie potrzebne do wykonania manicure:
stolik z podpórką na rękę, lampka oświetleniowa, miseczka do moczenia rąk, serwetki - obowiązkowa zmiana dla każdej klientki, zestaw narzędzi: pilniki, cążki lub nożyczki do paznokci, cążki do wycinania skórek, podważacz do skórek lub drewniana łopatka do podważania naskórka, Narzędzia do manicure muszą być wyjałowione przed każdym zabiegiem. Aseptyka jest konieczna ze względu na występowanie wielu zagrożeń chorobami zakaźnymi (AIDS,WZW) wata, lignina, środki opatrunkowe: gaza, plaster opatrunkowy, bandaż, środki do dezynfekcji skaleczeń (3-procentowa woda utleniona), środki do odkażania narzędzi: lizoformina, aldesan baza pod lakier, lakier właściwy ,utwardzacz, oliwka do pielęgnacji skórek

22 Odcień skóry jest ważnym elementem warunkującym wybór koloru lakieru
Odcień skóry jest ważnym elementem warunkującym wybór koloru lakieru. Jeśli klientka nie życzy sobie malowania paznokci, poleruje się je specjalnym pilnikiem, tzw. polerką. Polerka powoduje wygładzenie paznokcia i pozwala na uzyskanie połysku. W przypadku suchej, spierzchniętej skóry poleca się manicure z użyciem gorącej oliwki. W skład tego zabiegu wchodzą te same czynności co przy manicurze tradycyjnym, z tym, że zamiast wody do zmiękczania skórek używa się ciepłego kremu kojącego lub ciepłej oliwki. Krem lub oliwkę podgrzewa się w specjalnym podgrzewaczu, który chroni przed przegrzaniem.

23 jak korygować kształt paznokci?
Paznokcie owalne najlepiej wyglądają w kształcie wydłużonego migdała (wysmuklają dłonie). Lakier nakłada się równomiernie na całą płytkę paznokciową. Paznokcie kwadratowe występują na silnych i dość krótkich, grubych palcach. Takim paznokciom nadaje się kształt prostokąta o lekko zaokrąglonym czubku, który powinien wystawać poza opuszek palca. Lakieruje się środek płytki, co powoduje jej optyczne wydłużenie. Trudno jest zmienić kształt paznokci okrągłych. Jedyna korekta to odpowiednie opiłowanie i polakierowanie płytki paznokciowej. Nakłada się szeroki pas lakieru na środek (od nasady), nigdy na boki; nie używa się lakierów perłowych ani I opalizujących.

24 Kolejnośc czynności przy wykonywaniu zabiegu manicure
Zmycie lakieru zmywaczem bezacetonowym Skrócenie paznokci-paznokcie opiłowuje się od boków do środka, nadawany kształt musi być dostosowany do wyglądu palców Zmiękczenie skórek w kąpieli mydlanej lub odpowiednim preparatem Bardzo ostrożne podważenie naskórka okalającego paznokieć Wycięcie cążkami naskórka wokół paznokcia (można również użyć frezarki z odpowiednim frezem) Masaż dłoni Przygotowanie paznokcia pod lakier- odtłuszczamy, nakładamy lakier podkładowy (baza) Lakier nakłada się się pędzelkiem od miejsca wzrostu paznokcia ku jego szczytowi Po upływnie kilku minut od nałożenia lakieru z właściwym kolorem, kładzie się lakier nawierzchniowy, który utwardza lakier i wzmacnia połysk

25 Klasyczny manicure francuski
Wymaga wielu czynności : specjalnym środkiem dezynfekuje się ręce i paznokcie następnie opiłowujemy paznokcie nadając im odpowiedni kształt po opiłowaniu polerujemy płytkę paznokciową przez 5 min. moczymy ręce w podgrzanym specjalnym kremie lub kąpieli wodno- mydlanej odsuwamy skórki, które uprzednio zostały wymoczone przed pomalowaniem paznokcie dezynfekuje się i odtłuszcza każdy paznokieć pokrywa bazą białą emalią lub specjalnym flamastrem obrysowuje się wolny brzeg paznokcia po wyschnięciu pokrywa się paznokieć przezroczystym , lekko różowym lakierem

26 MASAŻ KOŃCZYNY GÓRNEJ DEFINICJA MASAŻU
Masaż- jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki ustroju, wykonywany nieuzbrojoną ręką masażysty, w odpowiednim czasie, kierunku, z odpowiednią siłą, zawsze z przebiegiem mięśni, naczyń krwionośnych i limfatycznych. WPŁYW MASAŻU NA UKŁAD KRWIONOŚNY Powoduje opróżnienie naczyń żylnych, Zwiększa dopływ krwi tętniczej do masowanego odcinka, Przyspiesza krążenie krwi, Usprawnia pracę prawej połowy serca Następuje miejscowe przekrwienie czynne, Pod wpływem masażu zwiększa się ciśnienie krwi (wibracja, oklepywanie ) albo obniżą (głaskanie)

27 PRZECIWSKAZANIA DO MASAŻU KOŃCZYNY GÓRNEJ
wszystkie ostre bakteryjne zapalenia tkanek i narządów wymagające interwencji chirurgicznej, wszystkie zakażenia ogólne przebiegające z wysoką temperaturą, ostre stany zapalne, choroby nowotworowe, krwawienia i krwotoki oraz groźba ich wystąpienia. niepełny zrost kostny Rany otwarte ból podczas ruchu stany zapalne stawów ostre stany pourazowe choroby zakaźne gorączka ciąża miesiączka

28 Zabieg parafinowy na dłonie
WSKAZANIA DO ZASTOSOWANIA PARAFINY przykurcze stawów; blizn zrosty pooperacyjne urazy wiązadeł i torebek stawowych (nie wcześniej niż 2 tygodnie po urazie) niektóre porażenie nerwów obwodowych schorzenia stawów o różnej etiologii zmiany zwyrodnieniowe i zniekształcające w stawach (bez odwapnień); jako przygotowanie do ćwiczeń skóra spierzchnięta, szorstka i zniszczona „likwidacji „blizn jako przygotowanie do masażu rozluźnienie mięśni w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych stawów i tkanek miękkich

29 Działanie parafiny: wygładza powierzchnię skóry rozszerzenie naczyń skórnych i podskórnych wzrost ukrwienia w warstwie brodawkowej skóry podwyższenie temperatury skóry (od 1 do 2C) poprawa funkcjonalności skóry w obszarze maseczki zwiększone wydzielanie potu lepsze wchłanianie substancji czynnych warstwa rogowa pęcznieje, pory otwierają się

30 Kąpiel parafinowa dłoni(Iub stóp)-czas zabiegu od 20 do 25 min
Kąpiel parafinowa dłoni(Iub stóp)-czas zabiegu od 20 do 25 min. Temperatura parafiny ok.50 C Kolejność wykonywania zabiegu: Prosimy klientkę o zdjęcie biżuterii i dokładne umycie rąk Przemywamy własne dłonie i klientki specjalnym środkiem dezynfekcyjnym do rąk, potem robimy peeling rąk Zmywamy peeling i wmasujemy lotion nawilżający (etap ten można połączyć z masażem lub zastosować ampułkę pielęgnacyjną) Trzymając za nadgarstek zanurzamy dłoń klientki w parafinie(dłoń powinna leżeć płasko, palce lekko złączone).Zanurzamy rękę w parafinie i wyjmujemy ją. Czekamy ok.. minuty i ponownie zanurzamy. Czynność powtarzamy od 4 do 5 razy. Po zabiegu naciągamy na dłoń plastikową torebkę ochronną a następnie wkładamy ocieplającą rękawicę frotte. Najpierw zajmujemy się jedną a następnie druga ręką Po minutach zdejmujemy rękawicę ocieplającą. Ruchem masującym delikatnie ściągamy schłodzoną parafię razem z torebką ochronną, zaczynając od przegubu dłoni. Uwagi; ręce za każdym razem tylko zanurzamy w parafinie, nigdy nie pozostawiamy ich w kąpieli - bezpośrednio do parafiny nie można wlewać żadnych ampułek, lotionów itp.(zużyta po zabiegu parafina pozostaje w torebce i nie może być użyta ponownie). W przypadku klientów z alergią, ranami, grzybicą nie należy przeprowadzać zabiegu bez uprzedniej konsultacji z lekarzem


Pobierz ppt "Budowa, pielęgnacja, leczenie mgr Paulina Kalińska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google