Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POTWORY BIBLIJNE I MITOLOGICZNE Wszystkie reprodukcje pobrane są z www.commons.wikimedia.org Hasła na podstawie: www.wikipedia.plwww.commons.wikimedia.orgwww.wikipedia.pl.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POTWORY BIBLIJNE I MITOLOGICZNE Wszystkie reprodukcje pobrane są z www.commons.wikimedia.org Hasła na podstawie: www.wikipedia.plwww.commons.wikimedia.orgwww.wikipedia.pl."— Zapis prezentacji:

1 POTWORY BIBLIJNE I MITOLOGICZNE Wszystkie reprodukcje pobrane są z www.commons.wikimedia.org Hasła na podstawie: www.wikipedia.plwww.commons.wikimedia.orgwww.wikipedia.pl Cytaty z Biblii: Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu w przekładzie języków oryginalnych, wydanie piąte, Wydawnictwo Pallottinum, Poznań 2002

2 Oto hipopotam – jak ciebie go stworzyłem, jak wół trawą się żywi. Oto jego siła w biodrach, a moc – w mięśniach brzucha. Ogonem wywija jak cedrem, ścięgna ud jego silnie powiązane, jego kości to rury z brązu, jego nogi jak sztaby żelaza. Hiob, 40, 15 – 19 Wiliam BLAKE BEHEMOT

3 W ów dzień Pan ukarze swym mieczem, twardym wielkim i mocnym, Lewiatana, węża płochliwego, Lewiatana, węża zwinnego; zabije tez potwora morskiego Izajasz 27,1 Wiliam BLAKE ZNISZCZENIE LEWIATANA

4 CARAVAGGIO GŁOWA MEDUZY Jedna z trzech sióstr Gorgon. Zamiast włosów miała węże, a jej spojrzenie zamieniało w kamień. Perseusz odciął głowę Meduzy podstępem – patrzył na jej odbicie w wypolerowanej tarczy.

5 MINOTAUR Malowidło na wazie Zrodzony w związku żony króla Krety, Minosa – Pasifae – oraz byka zesłanego przez Posejdona. Minos nie złożył zwierzęcia w ofierze i w zemście Posejdon sprawił, że Pasifae zapłonęła miłością do byka. Minotaur mieszkał w zbudowanym przez Dedala labiryncie. Potwór został zabity przez Tezeusza, który wydostał się z labiryntu przy pomocy nici Ariadny.

6 CENTAUR Płaskorzeźba na sarkofagu Były to stworzenia dzikie i nieokrzesane z wyjątkiem Chirona, który był mistrzem wielu herosów. Herkules przypadkowo ranił Chirona.

7 Nimfa zamieszkująca morza, zwykle przedstawiana razem z innym potworem, Charybdą. Występuję w Odysei. Odysowi udało się przepłynąć obok niej, ale stracił część załogi. SCYLLA

8 CERBER Cerber strzegł wejścia do Hadesu. Orfeusz obłaskawił go grą na lirze.

9 CYCLOPE REDON Cyklopi zajmowali się pasterstwem i budową murów (Akropol). Polifem został oślepiony przez Odysa. Ojciec cyklopa, Posejdon, w zemście skazał Odysa na dziesięcioletnią tułaczkę po morzu.


Pobierz ppt "POTWORY BIBLIJNE I MITOLOGICZNE Wszystkie reprodukcje pobrane są z www.commons.wikimedia.org Hasła na podstawie: www.wikipedia.plwww.commons.wikimedia.orgwww.wikipedia.pl."

Podobne prezentacje


Reklamy Google