Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Portret Krzysztofa Koumba pędzla Ridolfo Ghirlandio.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Portret Krzysztofa Koumba pędzla Ridolfo Ghirlandio."— Zapis prezentacji:

1 Portret Krzysztofa Koumba pędzla Ridolfo Ghirlandio

2 Portret Krzysztofa Kolumba – ur. 25 maja 1446 roku w Genui PYTANIE: Ojcem Krzysztofa Kolumba był najprawdopodobniej genueński tkacz Domenico Colombo. A kim była jego matka?

3 PYTANIE: Istnieje wiele portretów odkrywcy – ale ani jeden z nich nie jest autentyczny. Co wiemy na temat wyglądu Krzysztofa Kolumba?

4 PYTANIE: Gdzie Krzysztof Kolumb poznał swoją żonę Felipę Moniz de Perestrello z Piacenza i w którym roku jego żona umiera?

5

6 Najbardziej wiarygodny wizerunek Santa Marii – drzeworyt wykonany w Bazylei w końcu XV wieku PYTANIE: Gdy mowa o odkryciu Ameryki, zazwyczaj pada nazwa statku: Santa Maria. Podaj nazwy dwóch pozostałych okrętów biorących udział w pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba.

7

8 Kolumb ląduje na wyspie San Salvador rycina Barbauldta wg obrazu Solimene`a PYTANIE: W swoim dzienniku Krzysztof Kolumb 11 października 1492 roku zanotował imię i nazwisko majtka, który jako pierwszy dostrzegł ziemię. Podaj te personalia.

9 Faksymile pisma Krzysztofa Kolumba

10 PYTANIE: Podaj nazwy nadane przez Kolumba, oraz nazwy współczesne trzech pierwszych wysp odkrytych w 1492 roku.

11 Jedna z hipotez głosi, że pierwszym lądem, do którego dotarł Kolumb – była wyspa Samanta Cay

12 Krzysztof Kolumb ląduje na wyspie Españoli, dzisiejszej Haiti PYTANIE: Z pierwszej wyprawy Krzysztof Kolumb przywiózł do Europy sześciu tubylców. W Barcelonie odbył się ich chrzest. Kim była matka chrzestna?

13 Powrót Kolumba na dwór hiszpański (malarstwo francuskie XIX w.)

14 Karawela Kolumba i odkryte przez niego wyspy (drzeworyt zdobiący List Krzysztofa Kolumba z 1492 r.) PYTANIE: Wymień najważniejsze zdobycze cywilizacji zawiezione z Europy do Ameryki i rośliny jadalne, które przejęliśmy z Nowego Świata.

15 Mapa Nowego Świata z roku 1519. Chorągiewkami zaznaczono posiadłości hiszpańskie.

16 Odkrycie Ameryki – grawiura z 1663 roku

17 PYTANIE: Co oznacza wyrażenie Jajko Kolumba?

18 Tak w końcu XVI wieku holenderski artysta Theodor De Bry wyobrażał sobie lądowanie Kolumba na wyspie Guanahani na Bahamach

19 Wyprawa Kolumba do Ameryki – rycina współczesna

20 Herb Krzysztofa Kolumba, jaki otrzymał od Ferdynanda i Izabeli po swej pierwszej podróży

21 Ulotki donoszące odkryciu Ameryki przez Kolumba

22 Jeden z oficjalnych grobów Krzysztofa Kolumba w Santo Domingo PYTANIE: Krzysztof Kolumb zmarł 20 maja 1506 roku. Gdzie pochowano go bezpośrednio po śmierci? Jaka była ostatnia wola odkrywcy – gdzie chciał, aby znajdował się jego grób?

23 Najsłynniejszy grób Krzysztofa Kolumba znajduje się w katedrze w Sewilli

24 PYTANIE: Prawdopodobna przyczyna śmierci Krzysztofa Kolumba to: a) Ostry atak astmy oskrzelowej b) Zespół Reitera c) Rak skóry d) Trucizna podana w winie

25 PYTANIE: W 1873 siedmiuset biskupów skierowało do papieża Piusa IX pewną prośbę związaną z Krzysztofem Kolumbem. Czego dotyczyła ta prośba?

26 SALVADOR DALI: Odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba 1958-59r.; olej, płótno; 410 x 284 cm Salvador Dali Museum, St. Petersburg, Floryda

27 PYTANIE: W jakim paśmie górskim, w jakim kraju znajduje się szczyt Cristóbal Colón 5775 m n.p.m.)

28 Bibliografia wykorzystanych książek i artykułów została opublikowana: http://www.bibliofilur.republika.pl/ album/Kolumb.htm Rybnik 2005 - Gabriela Bonk


Pobierz ppt "Portret Krzysztofa Koumba pędzla Ridolfo Ghirlandio."

Podobne prezentacje


Reklamy Google