Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tajemnice podwodnego świata zwierząt

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tajemnice podwodnego świata zwierząt"— Zapis prezentacji:

1 Tajemnice podwodnego świata zwierząt
Ciekawostki Z Serii NAJ…

2 WARUNKI ŻYCIA W WODZIE 1 Ciekawostka :
ilości tlenu w wodzie: w warstwie powierzchniowej oraz tam, gdzie rosną rośliny, tlenu jest dużo, w głębszych warstwach jest go mniej Ciekawostka : W wodzie zimnej rozpuszcza się więcej tlenu niż w ciepłej gęstości wody: drobne organizmy mogą biernie unosić się w wodzie, większe, aby się poruszać, mają inne przystosowania umożliwiające życie w tym środowisku np. Płetwy Ważne dla życia w oceanach i morzach jest światło słoneczne. Dociera ono tylko do głębokości metrów. Niżej panuje mrok. Ryby głębinowe mają przeważnie kulisty kształt ciała i bardzo duże oczy.

3 Z Serii NAJ…WIĘKSZE PŁETWAL BŁĘKITNY 2 Ciekawostka:
Podczas wydechu płetwal błękitny wyrzuca fontannę wody sięgającą 15 metrów. Wieloryby mogą zanurzać się do głębokości 0,5 km. Pod wodą wytrzymują nawet 2 godziny. Płetwale wydają dźwięki słyszane przez inne osobniki tego gatunku z odległości 850 kilometrów Język płetwala błękitnego osiąga wagę 4 ton, a serce 500 kg. Największe wieloryby potrafią płynąć z prędkością dochodzącą do 40 km/h. Ciekawostka: Ciąża trwa około 11 miesięcy, noworodek ma ok. 7 m długości i waży 2 700 kg i przybiera na wadze przez pierwsze 9 miesięcy swego życia z prędkością 4 kg na godzinę. Płetwal błękitny osiąga do 33 metrów długości i do 190 ton wagi

4 Z Serii NAJ…GROŹNIEJSZE
3 WĄŻ WODNY CIEKAWOSTKA Jedna kropla jadu może zabić 200 ludzi Występowanie: gorące strefy Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku, głównie w pobliżu raf, mielizn lub lądu. Istnieją dwa gatunki słodkowodne oraz jeden żyjący na pełnym morzu. Przystosowanie do życia w wodzie: węże wodne posiadają spłaszczony tułów, wiosłowaty ogon, przesunięte ku górze nozdrza mogą być zamykane podczas nurkowania.

5 Z Serii NAJ…SZYBSZE 4 Miecznik CIEKAWOSTKA: Włóczniki są bardzo dobrymi pływakami. Na krótkich odcinkach osiągają prędkość 100 km/h. Duża, drapieżna ryba o torpedowatym kształcie ciała. Górna szczęka przekształcona w długi wyrostek w kształcie miecza stanowiący 1/3 długości ciała ryby. Płetwa ogonowa rozwidlona w kształcie półksiężyca. Brak płetw brzusznych, a u dorosłych osobników również zębów i łusek. Największe włóczniki osiągają ponad 4 m długości przy ciężarze ponad 500 kg. Na skutek intensywnych połowów średnie rozmiary tych ryb znacznie się zmniejszyły.

6 Z Serii NAJ…Głębiej ŻABNICA 5
Ciało silnie spłaszczone grzbietobrzusznie. Głowa szeroka, z bardzo dużym otworem gębowym zaopatrzonym w ostre, ruchome zęby. Dolna szczęka znacznie wysunięta. Przekształcone, krótkie płetwy piersiowe umożliwiają pełzanie po dnie. Długość ciała przeciętnie ok. 1 m, maksymalnie 2 m. Masa ciała przeciętnie ok. 40 kg, maksymalnie 57,7 kg. WYSTĘPOWANIE: Wybrzeże Europy i północno-zachodniej Afryki. Spotykana na głębokościach od 20–1000 m. Według Greenpeace gatunek jest zagrożony z powodu przełowienia, a połowy żabnicy wyrządzają poważne szkody w przyrodzie CIEKAWOSTKA: Tarło odbywają na głębokości do 2 km p.p.m. Ikra unosi się ku powierzchni wody. Larwy po wykluciu opadają na dno i kierują się w stronę płytkiej wody.

7 Z Serii POSTRACH OCEANU
6 Rekin TYGRYSI Rekiny tygrysie pływają wolno, co w połączeniu z umaszczeniem czyni je trudnym do wykrycia przez ich potencjalne ofiary. Szczególnie dobrze kamuflują się w ciemniejszej wodzie. Pomimo swojego powolnego zachowania ryby te są jednymi z najwytrwalszych pływaków wśród rekinów. Zbliża się powoli i bardzo szybko nabiera prędkości, przez co ofiara nie ma szans na ucieczkę. Rekiny Tygrysie to Bardzo groźne drapieżniki Musimy być cicho Chyba się gdzieś tu czają CIEKAWOSTKA: Chociaż ataki rekinów to stosunkowo rzadkie zjawisko, to jednak rekiny tygrysie odpowiedzialne są za duży odsetek śmiertelnych ataków, przez co uważane są za jeden z najniebezpieczniejszych gatunków rekinów.

8 Z Serii NAJ…Ładniejsze
7 AMBYSTOMA MEKSYKAŃSKA CIEKAWOSTKA: Ambystoma podczas rozwoju może przystosować się do życia na lądzie lub w wodzie następuje wtedy częściowy zanik skrzeli i płetwy ogonowej. Larwa zaczyna coraz częściej pobierać i oddychać powietrzem atmosferycznym. Po całościowej metamorfozie ogon staje się zaokrąglony. W końcowej fazie przeobrażenia następuje coraz częstsze zrzucanie nabłonka z całej powierzchni ciała Ciało o masywnej budowie, grzbietobrzusznie spłaszczone. Na szerokiej głowie, w jej tylnej części, znajdują się 3 pary skrzeli zewnętrznych położonych po obu stronach głowy. Kończyny delikatne, krótkie i kruche – przednie zaopatrzone w 4, a tylne w 5 palców. Ciało zakończone jest długim, wysokim i masywnym ogonem. U form neotenicznych występuje wysoka, bocznie spłaszczona płetwa ogonowa.

9 Rozmiary : Długość od 75 do 140 cm Masa ciała do 500 kg.
Z Serii NAJ…CIEKAWSZE 8 ŻÓŁW MORSKI Całe życie spędzają w morzu a jedynie samice na krótki czas wychodzą na ląd w celu złożenia jaj. Większość życia spędzają na otwartych wodach a jedynie od czasu do czasu są spotykane w pobliżu raf. Rozmiary : Długość od 75 do 140 cm Masa ciała do 500 kg. CIEKAWOSTKA : Pancerz żółwia pokryty jest rogowymi płytami zbudowanymi z keratyny (z tego samego białka zbudowane są ludzkie paznokcie).

10 PROJEKT Z BIOLOGII Reżyseria: Rafał Chałat Pomysł : Rafał Chałat Wykonanie :Rafał Chałat ;Marcin Podczaszyński Zdjęcia : Google Grafika Statyści : Marcin Podczaszyński Kaskaderzy : Rafał Chałat ; Marcin Podczaszyński DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ

11 Może chciałbyś zobaczyć to jeszcze raz… nic trudnego wystarczy kliknąć
WARUNKI ŻYCIA W WODZIE


Pobierz ppt "Tajemnice podwodnego świata zwierząt"

Podobne prezentacje


Reklamy Google