Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Postać Ikara w tekstach kultury

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Postać Ikara w tekstach kultury"— Zapis prezentacji:

1 Postać Ikara w tekstach kultury

2 Kim był Ikar? Jak podaje mitologia grecka – Ikar to syn architekta Dedala. Ojca i syna uwięził Minos na wyspie Krecie. Dedal postanowił uciec. Skonstrułował skrzydła, które połączył ze sobą woskiem. Ikar, nie zważając na prośby ojca, wzbił się za wysoko. Słońce roztopiło wosk i Ikar wpadł do morza, odtąd nazwanego Ikaryjskim. Symbolika postaci: Ikar – młodzieńcza brawura, chęć poczucia nieskrępowanej wolności; porywczość, lekkomyślność, podążanie za marzeniami; buntownik. Związek frazeologiczny: Ikarowe loty – śmiałe plany, ryzykowne przedsięwzięcia, których realizacja może się skończyć tragicznie.

3 Pieter Breughel (Starszy) „Upadek Ikara”

4 Ernest Bryll „Wciąż o Ikarach głoszą”
Wciąż o Ikarach głoszą – choć doleciał Dedal, jakby to nikłe pierze skrzydłem uronione chuda chłopięca noga zadarta do nieba – znaczyła wszystko. Jakby na obronę dano nam tyle męstwa, co je ćmy gromadą skwiercząc u lampy objawiają...                                                      Jeśli  poznawszy miękkość wosku umiemy dopadać wybranych brzegów – mijają nas w pieśni. Tak jak mijają chłopa albo mu się dziwią, że nie patrzy w Ikary...                                     Breughel, co osiwiał pojmując ludzi, oczy im odwracał od podniebnych dramatów. Wiedział, że nie gapić trzeba się nam w Ikary, nie upadkiem smucić – choćby najwyższy...                                  A swoje ucapić. – Czy Dedal, by ratować Ikara, powrócił?

5 Fragmenty piosenki Jacka Kaczmarskiego zainspirowanej obrazem Pietera Breughela – „Upadek Ikara”
Pług rozgryza grudy bure Kornie dźwiga brzemię wół Szumne drzewa rosną w górę Szumne rzeki płyną w dół. Tłustą ziemią oracz kroczy Płytki w niej odciska ślad Całym światem jego oczu Ociężały wołu zad Odurzone nieba skalą Morze marszczy się beztrosko Z migotliwą tańczy falą Białe piórko z kroplą wosku. (...) Mrówczy ruch na wantach statku W słońce godzi masztu grot Nie rozmyśla o upadku Kto na rychły liczy wzlot. Lśnienie płaszczyzn nie zna granic Dla bezliku dróg i miejsc, Nie zagląda w głąb otchłani Kogo żagiel niesie w rejs. Odurzone nieba skalą Morze marszczy się beztrosko Z migotliwą tańczy falą Białe piórko z kroplą wosku. (...)

6 Charles Paul Landon „Ikar i Dedal”

7 Zbigniew Herbert „Dedal i Ikar” (fragmenty)
Mówi Dedal: Idź synku naprzód a pamiętaj że idziesz a nie latasz skrzydła są tylko ozdobą a ty stąpasz po łące ten podmuch ciepły to parna ziemia lata a tamten zimny to strumień niebo jest takie pełne liści i małych zwierząt Mówi Ikar: Oczy jak dwa kamienie wracają prosto do ziemi i widzą rolnika który odwala tłuste skiby robaka który wije się w bruździe zły robak który przecina związek rośliny z ziemią Mówi Dedal: Synku to nie jest prawda Wszechświat jest tylko światłem a ziemia jest misą cieni Patrz tutaj grają kolory pył się unosi znad morza dymy idą ku niebu z najszlachetniejszych atomów układa się teraz tęcza Mówi Ikar: Ramiona bolą ojcze od tego bicia w próżnię nogi drętwieją i tęsknią do kolców i ostrych kamieni nie mogę patrzeć się w słońce tak jak ty patrzysz się ojcze ja zatopiony cały w ciemnych promieniach ziemi

8 Herbert James Draper

9 Inne utwory W.H. Auden „Musée des Beaux Arts”
Stanisław Grochowiak „Ikar” Adam Naruszewicz „Balon” Tadeusz Różewicz „Prawa i obowiązki” Aleksander Wat „Przed Breughelem Starszym” Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar”


Pobierz ppt "Postać Ikara w tekstach kultury"

Podobne prezentacje


Reklamy Google