Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Día de los Muertos MEKSYK Día de los Muertos - Dzień Zmarłych, to najstarsze religijno-etniczne święto meksykańskie, czczące pozagrobowe życie zmarłych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Día de los Muertos MEKSYK Día de los Muertos - Dzień Zmarłych, to najstarsze religijno-etniczne święto meksykańskie, czczące pozagrobowe życie zmarłych."— Zapis prezentacji:

1

2 Día de los Muertos MEKSYK

3 Día de los Muertos - Dzień Zmarłych, to najstarsze religijno-etniczne święto meksykańskie, czczące pozagrobowe życie zmarłych i więzy rodzinne. Obchodzone jest od 31 październia do 2 listopada w powiązaniu z katolickimi świętami Wszystkich Świętych (Todos los Santos) i Zaduszek (Día de los Fieles Difuntos). W formie pierwotnej wywodzi się z epoki prekolumbijskiej tradycji o wieku szacowanym na 3000 lat.

4 Przygotowania do Día de los Muertos przed katedrą w stolicy Meksyku.

5 Sprzedaż kwiatów z okazji Día de los Muertos

6 W stolicy Meksyku,Torre Latinoamericana

7

8 Na cmentarzu w Almoloya del Rio

9 Początki Dnia Zmarłych w Meksyku wywodzą się z tradycji ludów Ameryki Centralnej, takich jak Aztekowie, Majowie, Taraskowie (Purépecha), Nahua i Totonakowie. Kult przodków w tych kulturach ma co najmniej 3000 lat. W epoce prekolumbijskiej nagminnie kolekcjonowano tu czaszki jako trofea wojenne i wystawiano je na pokaz podczas rytuałów symbolizujących życie i śmierć. Jednym z nich był festiwal, który odbywał się podczas całego 9. miesiąca kalendarza słonecznego Azteków, miesiąca zwanego Tlaxochimaco (narodziny kwiatów), odpowiednika sierpnia. Z festiwalu tego wywodzi się współczesny Dzień Zmarłych.

10 Festiwal był w gestii bogini Mictecacíhuatl, żony boga Mictlantecuhtli, Władcy Krainy Zmarłych, znanej jako "Królowa Śmierci" (obecnie związanej z wizją postaci "la Catrina" spopularyzowanej przez meksykańskiego rysownika i mistrza litografii José Posada Guadelupe (1852–1913). Obchody skupiały się, podobnie jak i dziś, na czci dzieci i drogich bliskich, którzy odeszli.

11 Na cmentarzu w San Antonio Tecómitl w Milpa Alpa, dzielnicy Mexico City.

12 Najpowszechniejszym kwiatem święta jest rodzima meksykańska aksamitka wzniesiona (cempaxóchitl, cempasúchil lub cempazúchil – Tagetes erecta, turek), hodowana już przez prekolumbijskich Azteków, zwana w Meksyku Kwiatem Zmarłych (Flor de Muertos). Nazwa cempaxóchitl jest stosowaną hiszpańską transkrypcją nazwy kwiatu w języku nahuatl, a zempoalxochitl – transkrypcją angielską, dosłownie: 20 kwiatów". Aksamitce tej przypisuje się moc wzywania i prowadzenia dusz osób zmarłych do ołtarzy ku ich czci.

13 W tradycji meksykańskiej Dzień Zmarłych jest radosną okazją, bowiem zmarli nadal egzystują, a ich dusze, wywołane i naprowadzone pąkami aksamitek, współucztują z żywymi, ciesząc się w towarzystwie swoich świętujących rodzin

14

15

16 Wg tradycyjnych wierzeń, 1 listopada przychodzą na cmentarze do odwiedzających rodzin dusze zmarłych dzieci, a następnego dnia dusze dorosłych.

17 *Tzompantli (z języka nahuatl tzontli = "włosy", pantli = "rząd") - w meksykańskich kulturach prekolumbijskich drewniana konstrukcja służąca do publicznego pokazywania czaszek jeńców złożonych w ofierze w wyniku tzw. kwietnych wojen. Tego typu rzeźbione "ściany czaszek" spotykane są na stanowiskach archeologicznych, często były również przedstawiane w kodeksach azteckich. Nagrobek w kształcie tzompantli* (Aztec skull rack /czaszki) na cmentarzu kościoła San Andres Mixquic, Meksyk

18 Tradycyjny ołtarz ku czci zmarłych W przypadku niemożności odwiedzenia grobu, z powodu jego braku lub dużej do niego odległości, wznosi się domowe ołtarze, na których składa się rytualne ofiary (ofrendas).

19 meksykańska aksamitka wzniesiona cukrowe czaszki świeca, znicz meksykańskie papierowe wycinanki chleb zmarłych fotografia zmarłego

20 Są to m.in. przygotowane potrawy, chleb zmarłych, szklanki z wodą. Dla dusz dorosłych zmarłych – butelki z meskalem, tequilą, itp., cygara. Dla dusz dzieci słodycze a także zabawki. Zestaw ofrendas umieszcza się przy portretach zmarłych, otoczonych zapalonymi, woskowymi świeczkami zwanymi veladoras. Co powinno znaleźć się na tradycyjnym ołtarzu ku czci zmarłych

21

22

23

24 Święto ma formę wesołej zabawy.

25

26 Współczesny wielkomiejski meksykański ołtarz w dzielnicy Xochimilco miasta Meksyk.

27

28 Calaveritas – czaszeczki jako ozdoby

29 Tradycyjne słodycze

30 Czaszka z cukru, przyprawiona czekoladą i szarłatem wyniosłym Ludzkie czaszki zrobione z cukru (calaveras de dulce), często doprawione tequillą, czekoladą czy szarłatem wyniosłym (spożywczym), opatrzone imionami zmarłych a czasem imionami osób jeszcze żyjących. Są spożywane przez rodzinę i przyjaciół.

31

32 Wszystko z cukru. Za czaszkami wycinanka – papel picado.

33 Papel picado to meksykańskie wycinanki ludowe, mające swoje korzenie w starożytnej kulturze Azteków. Obecnie wycinane są najczęściej z bibułki, a dokładniej kilkudziesięciu złożonych bibułek, przy pomocy ostych nożyczek lub małych dłut. Najczęściej występującymi motywami są kwiaty, liście, ptaki, anioły, krzyże, szkielety i postacie historyczne, jak również słowa lub wyrażenia związane z okazją, na którą powstała dana dekoracja. Wycinanki są przyklejane do sznurka i wywieszane lub kładzione w różnych miejscach. Są dekoracją ulic, domów i świątyń. Najczęściej robi się je z okazji świąt religijnych oraz wesel i chrzc in.

34

35

36 Tradycyjny wypiek Chleb zmarłych (pan de muerto)

37 Chleb zmarłych (pan de muerto) jest specjalnym wypiekiem ze słodkiego ciasta z jajkiem, o różnym kształcie. Są tu zaokrąglone bułki, pieczywo podobne do czaszki, figurki zajączków z piszczelami, pokryte lukrem itp.

38

39

40 Szkieletowa figura w restauracji w Taxco de Alarcon, Guerrero, Meksyk Figury z masy papierowej

41

42

43 Rzeźba ludowa postaci "la Catrina" wykonana w ramach Dnia Zmarłych w Meksyku (El Día de los Muertos)

44

45

46 oprac. na podstawie WEB - jokoretsina www.rotfl.com.pl Amparo Ochoa-La calaca


Pobierz ppt "Día de los Muertos MEKSYK Día de los Muertos - Dzień Zmarłych, to najstarsze religijno-etniczne święto meksykańskie, czczące pozagrobowe życie zmarłych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google