Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja multimedialna ZDROWY STYL ŻYCIA Marysia Nowakowska Kl. V D.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja multimedialna ZDROWY STYL ŻYCIA Marysia Nowakowska Kl. V D."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja multimedialna ZDROWY STYL ŻYCIA Marysia Nowakowska Kl. V D

2 Co to jest zdrowie? Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdrowie jest pełnią fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu człowieka. Jeżeli człowiek jest zdrowy, może cieszyć się życiem. Dobry stan zdrowia oznacza stały i wysoki poziom czystej energii, równowagę emocjonalną, jasność umysłu, odporność na choroby, umiejętność obrony przed nowotworami oraz chorobami układu krążenia, co prowadzi do spowolnienia procesu starzenia i długiego życia.

3 Zasady zdrowego stylu życia 1.Prawidłowe żywienie. 2. Aktywność ruchowa. 3. Wypoczynek czynny i bierny. 4. Radość, zadowolenie i pozytywne nastawienie. 5. Brak nałogów. 6. Higiena osobista. 7. Odpowiedni ubiór.

4 Przestrzegaj zasad racjonalnego żywienia Spożywaj odpowiednią ilość zróżnicowanego pożywienia!

5 Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii. Wybieraj pieczywo wieloziarniste!

6 Przestrzegaj zasad racjonalnego żywienia Jedz warzywa i owoce! Są niezastąpionym źródłem witamin i błonnika.

7 Przestrzegaj zasad racjonalnego żywienia Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu. Sięgaj często po oliwę z oliwek – najlepiej z pierwszego tłoczenia.

8 Przestrzegaj zasad racjonalnego żywienia Mięso spożywaj z umiarem. Unikaj grillowanych potraw! Dość często zawierają one związki rakotwórcze, co wynika z samego procesu spalania.

9 Przestrzegaj zasad racjonalnego żywienia Jedz nabiał (sery, mleko, jogurty, kefiry), unikaj spożywania cukru i słodyczy.

10 Przestrzegaj zasad racjonalnego żywienia Wybieraj zioła! Ograniczaj spożycie soli!

11 Przestrzegaj zasad racjonalnego żywienia Pij codziennie 2 litry czystej źródlanej wody. Unikaj coli!

12 Szklanka coca-coli to 26,5 g, czyli niemal 5 i pół łyżeczek cukru! To odpowiada 106 kcal = 1/20 dziennego zapotrzebowania na energię dorosłego człowieka. Osoba pijąca regularnie dwie-trzy szklanki coca-coli dziennie z czasem coraz bardziej ryzykuje zapadnięciem na cukrzycę i choroby układu krążenia. Głównym składnikiem aktywnym coca-coli jest kwas fosforowy. Eliminuje on wapń z kości i z tego powodu jest głównym powodem zwiększenia ryzyka osteoporozy (choroby polegającej na osłabieniu kości związanym ze zmniejszeniem ich gęstości i niszczeniem struktury).

13 Przestrzegaj zasad racjonalnego żywienia Doceń rolę śniadania jako n a j i s t o t n i e j s z e g o posiłku w ciągu całego dnia! Dostarczając z rana odpowiednich składników zyskujemy energię, która nas rozbudzi i pozwoli odpowiednio funkcjonować organizmowi do drugiego śniadania.

14 Nie zapomnij - śniadanie to n a j i s t o t n i e j s z y posiłek w ciągu całego dnia!

15 Przestrzegaj zasad racjonalnego żywienia Nie zapominaj również zabierać ze sobą do szkoły drugiego śniadania!

16 Przestrzegaj zasad racjonalnego żywienia Unikaj niezdrowych przekąsek : - pączków; - frytek; - chipsów; - zup błyskawicznych.

17 Jedz ryby i bądź zdrów jak ryba ! Badania wykazały, że kwasy tłuszczowe Omega-3, zawarte głównie w rybach morskich, zmniejszają procesy zapalne w organizmie i mogą redukować ryzyko wystąpienia niektórych chorób przewlekłych: układu krążenia (w tym serca), nowotworów i chorób stawów. Kwasy te w dużym stężeniu znajdują się w mózgu i wiele wskazuje na to, że mają bardzo istotny wpływ na funkcje poznawcze i behawioralne, czyli rozwój intelektualny i emocjonalny. Gdy ryby morskie częściej zjadamy, To mózg i serce mocniejsze mamy!

18 Piramida żywieniowa – Twój klucz do zdrowego uśmiechu

19 Cukier krzepi, siłę daje - wielu ludziom tak się zdaje. A on wolno, gdy czas mija, nie buduje, lecz zabija! Nadmiar cukru albo zdrowie – wybierz mądrze !

20 Pokochaj źródła zdrowia!

21 Unikaj źródeł schorzeń!

22 Aktywność ruchowa Uprawiaj sport! Ruszaj się – pływaj, jeźdź na rowerze, spaceruj, biegaj, graj w piłkę, tenisa. Znajdź sport, który sprawia ci radość. Przebywaj dużo na świeżym powietrzu!

23 W zdrowym ciele - zdrowy duch !

24 Ciekawą formą aktywności fizycznej jest … taniec !

25 Wypoczynek czynny i bierny Pozwól sobie na chwilę odpoczynku, ciszy i wytchnienia. Znajdź czas na relaks i nie zaniedbuj zdrowego snu! Miej kontakt z naturą.

26 Kontakt z naturą – czystym źródłem wielkiej radości!

27 Bez nałogów Nie pal! Nie zatruwaj swojego i innych organizmu szkodliwymi toksynami! Ciesz się mocnym sercem, czyściutkim oddechem i dobrym trawieniem! Stosuj: PRECZ Z PALENIEM !

28 Bez nałogów Nie pij alkoholu! Do 18 roku życia naprawdę warto nie znać jego smaku, a potem – sięgać po niego sporadycznie i z wielkim umiarem. Bystry umysł, stabilny nastrój, silny organizm, zdrowe dorastanie – warto pójść tą ścieżką.

29 Bez nałogów Nuda? Stres? Zmęczenie? Smutek? Trudności w nawiązywaniu kontaktów? NIGDY I ANI TROCHĘ NIE POKONASZ ICH Z POMOCĄ NARKOTYKÓW! Nigdy nie masz pewności, czy pierwsze sięgnięcie po narkotyk nie okaże się jednak pierwszym krokiem ku życiowym dramatom i może nawet śmierci.

30 Radość, zadowolenie i pozytywne nastawienie Zadbaj o komfort psychiczny: Zachowaj optymistyczny i otwarty na nowości sposób myślenia! Trzymaj się z daleka od negatywnych i stale narzekających ludzi. Otaczaj się pozytywnie myślącymi ludźmi !

31 Śmiej się często i serdecznie. Pielęgnuj przyjaźnie i kontakty z bliskimi! Nie marnuj swoich cennych zasobów - czasu, twórczej energii, emocji! Dbaj o siebie i pielęgnuj swoje marzenia!

32 Higiena osobista Podstawą codziennej pielęgnacji naszego ciała nie są wcale pachnące balsamy, kremy i powodujące cuda maseczki, ale odpowiednie dbanie o higienę i utrzymywanie czystości.

33 Odpowiedni ubiór Zbyt gorąco? Zbyt zimno? I jedno, i drugie szkodzi. Zachowaj zdrowy rozsądek i zerknij przez okno. Może czapka będzie dziś potrzebna? A innym razem – może zimowe buty będą parzyć stopy?

34 Żyj zdrowo! Naprawdę warto!

35 Bibliografia 1.Sergey Karpov: Zdrowe odżywianie i jego sekrety, Warszawa 2009 2.David Servan-Schreiber: Antyrak. Nowy styl życia, Warszawa 2011 3.Jean Carper: Apteka żywności. Nowe i niezwykłe odkrycia leczniczego działania żywności, Warszawa 2008 4.Otyłość, żywienie, aktywność fizyczna, zdrowie Polaków. Diagnoza stanu odżywienia, aktywności fizycznej i żywieniowych czynników ryzyka otyłości (…), Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2006 5.www.zywnoscdlazdrowia.plwww.zywnoscdlazdrowia.pl 6.www.zozzdrowie.plwww.zozzdrowie.pl 7.www.kalorynka.plwww.kalorynka.pl 8.www.fit-up.plwww.fit-up.pl 9.www.eurotest.plwww.eurotest.pl 10.www.zdrowe-zywienie.wieszjak.polki.plwww.zdrowe-zywienie.wieszjak.polki.pl 11.www.witalnosc.plwww.witalnosc.pl

36 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Prezentacja multimedialna ZDROWY STYL ŻYCIA Marysia Nowakowska Kl. V D."

Podobne prezentacje


Reklamy Google