Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dawid Dziedzic Kl. III D. Korzystanie z nawigacji satelitarnej to dziś już rzecz powszechna. Nie wszyscy jednak wiedzą jak działa GPS i co tak naprawdę

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dawid Dziedzic Kl. III D. Korzystanie z nawigacji satelitarnej to dziś już rzecz powszechna. Nie wszyscy jednak wiedzą jak działa GPS i co tak naprawdę"— Zapis prezentacji:

1 Dawid Dziedzic Kl. III D

2 Korzystanie z nawigacji satelitarnej to dziś już rzecz powszechna. Nie wszyscy jednak wiedzą jak działa GPS i co tak naprawdę potrafi. Skrót GPS pochodzi od angielskich słów Global Positioning System, czyli światowy system określania położenia( po polsku Satelitarny System Nawigacji). Satelitarny odbiornik sygnałów GPS informuje użytkownika o jego dokładnej aktualnej pozycji na Ziemi.

3 24 satelity GPS wciąż okrążają Ziemię. Każdy z nich wysyła swój sygnał rozpoznawczy, aktualną pozycję na orbicie i dokładny czas.Orbit jest sześć a na każdej z nich po cztery satelity. Zasada wyznaczania pozycji opiera się na pomiarze czasu dotarcia sygnału z satelity do odbiornika, co jest niezbędne do obliczenia odległości pomiędzy odbiornikiem i satelitą. Im więcej satelitów tym precyzyjniej można określić pozycje odbiornika.

4 Jak GPS oblicza pozycję ? Odbiór z jednego satelity Satelita wysyła informację o własnej pozycji. Odbiornik GPS oblicza odległość od satelity. Na tej podstawie wie, że znajduje się w dowolnym miejscu niebieskiego okręgu (z każdego miejsca tego okręgu odległość do satelity jest taka sama).

5 Odbiór z dwóch satelitów Jeśli nawigacja odbiera sygnały z dwóch satelitów, liczba miejsc, w których znajduje się aktualnie odbiornik, zawęża się do dwóch, które leżą w miejscu przecięcia okręgów wyznaczonych dla każdego satelity.

6 Odbiór z trzech satelitów Odbierając trzy sygnały satelitarne, odbiornik GPS może obliczyć dokładną pozycję, ponieważ wszystkie okręgi przecinają się tylko w jednym miejscu. Niestety, w takiej sytuacji nie ma możliwości określenia wysokości, na której znajduje się odbiornik GPS.

7 Nawigacja GPS potrafi nie tylko wyświetlać aktualną pozycję, ale również prędkość i kierunek ruchu. W podobny sposób można ustalić kierunek, w którym porusza się odbiornik GPS. Nawigacja wyświetla kierunek jako elektroniczny kompas na ekranie albo strzałkę na cyfrowej mapie. System nawigacji satelitarnej ma wspólne z matematyką to, że wykorzystuje on dział o nazwie geometria.

8 Wiele gier komputerowych wykorzystuje podobny system działania jak GPS na przykład:

9

10

11


Pobierz ppt "Dawid Dziedzic Kl. III D. Korzystanie z nawigacji satelitarnej to dziś już rzecz powszechna. Nie wszyscy jednak wiedzą jak działa GPS i co tak naprawdę"

Podobne prezentacje


Reklamy Google