Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISTORIA ROWERU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISTORIA ROWERU."— Zapis prezentacji:

1 HISTORIA ROWERU

2 LEONARDO DA VINCI Wynalazcą roweru był Leonardo da Vinci, który na rysunku z 1493 r. przedstawił dwukołowy pojazd wyposażony w kierownicę i napęd łańcuchowy. Nigdy jednak nie zrealizował swojego pomysłu.

3 „MASZYNY DO BIEGANIA” Pierwsze rowery, tzw. „maszyny do biegania” pojawiły się pod koniec XVIII wieku. Ich wynalazcą był Francuz hrabia Mede de Sivrac. Pojazdy tego typu wykonane były z drewna, składały się z dwóch kół połączonych żerdzią, na której umocowane było siedzenie.

4 Aby poruszać się trzeba było odpychać się nogami od ziemi
Aby poruszać się trzeba było odpychać się nogami od ziemi. Jeździec podczas jazdy wyglądał jak gdyby biegł, stąd nazwa pojazdu - " maszyna do biegania".

5 DREZYNA Istotnych zmian w konstrukcji „maszyny do biegania” dokonał w 1816 r. Niemiec Karl von Drais de Sauerbrun. Jego ulepszony pojazd, nazwany drezyną (od nazwiska konstruktora) ważył ok. 45 kg i osiągał prędkość ok. 10 km/h.

6 Jednym z ulepszeń była możliwość skręcania bez konieczności zsiadania z pojazdu. Poza tym pojawił się hamulec uruchamiany linką oraz siodełko z regulacją wysokości.

7 PIERWSZY POJAZD Z PEDAŁAMI
W 1839 r. Szkot Kirkpatrick MacMillan skonstruował pojazd z mechanizmem napędowym. Pojazd był wprawiany w ruch poprzez naprzemienne ruchy nogami do przodu i do tyłu. Nie trzeba było już odpychać się od ziemi podczas jazdy.

8 WELOCYPED W 1860 r. Pierre Michaux i jego syn Ernest wzbogacili drezynę w pedały, które umocowali do przedniego koła. Skonstruowali mechanizm korbowy, który był umieszczony na piaście przedniego koła. Przednie koło było większe od tylnego.

9 Człowiek wprawiał pojazd w ruch, obracając pedałami
Człowiek wprawiał pojazd w ruch, obracając pedałami. Pojazd Michaux, zwany welocypedem, został wykonany ze stalowych prętów, a siodło było mocowane do sprężystego pręta. Koła pozostały drewniane, ale zostały otoczone obręczą wykonaną ze stali.

10 BICYKL Aby uzyskać większą prędkość konstruktorzy
zwiększyli jeszcze bardziej przednie koło, a tylne zmniejszyli. Prowadziło to do dysproporcji w wymiarach kół, przednie było parokrotnie większe od tylnego. Ten typ roweru został nazwany bicyklem.

11 Niestety jazda na bicyklach była niewygodna i niebezpieczna, ponieważ rowerzysta siedział na wysokości ok. 1,5 m i dosyć często z niej spadał.

12 W 1879 r. Anglik Harry John Lawson skonstruował rower z napędem na tylne koło, przekazywanym za pomocą łańcucha. Lawson nie zmniejszył jednak rozmiaru kół.

13 ROVER To John Starley zmniejszył koła. Zmienił on konstrukcję, tak że koła były jednakowej wielkości, a rama była w kształcie czworokąta.

14 określenie tego typu pojazdu.
W 1885 r. rozpoczął produkcję pojazdu pod nazwą „Rover", która przyjęła się w Polsce na określenie tego typu pojazdu. Był wygodny i coraz tańszy. Zaczęli nim jeździć robotnicy, listonosze, urzędnicy, straż ogniowa.

15 INNOWACJE W 1888 r. John Dunlop wprowadził pneumatyczne ogumienie. Jego wynalazek zwiększył znacznie komfort jazdy i pozwolił na uzyskiwanie większych prędkości.

16 W 1902 r. James Archer oraz Henry Sturmey stworzyli przekładnie, umożliwiające zmianę biegów podczas jazdy. Początkowo dwu-, a później trzybiegowa przerzutka, przesuwająca łańcuch z jednego trybu na inny, była montowana na tylnej piaście.

17 ROWERY DZISIAJ Dalszy rozwój roweru dokonywał się poprzez
systematyczne usprawnianie konstrukcji, np. zmniejszanie wagi oraz unowocześnianie amortyzatorów, hamulców, itp. Rower stał się jednym z najpopularniejszych środków komunikacji.

18 dostosowany do drogi twardej.
ROWER SZOSOWY Rower sportowy, lekki i zwinny, dostosowany do drogi twardej.

19 Rower o niewielkich kołach,
SKŁADAK Rower o niewielkich kołach, który można błyskawicznie złożyć do rozmiarów walizki.

20 DAMKA Rower miejski przeznaczony dla kobiet.
Nie posiada on poprzecznej rurki.

21 TANDEM Rower przeznaczony dla dwóch osób siedzących jedna za drugą.

22 po różnych nawierzchniach.
ROWER TREKKINGOWY Rower do uprawiania zaawansowanej turystyki rowerowej, polegającej na przemierzaniu długich tras po różnych nawierzchniach.

23 ROWER GÓRSKI Rower, który przeznaczony jest do jazdy
po ciężkim terenie np. górzystym.

24 ROWER ELEKTRYCZNY Rower napędzany siłą mięśni i posiadający dodatkowe źródło energii w postaci silnika elektrycznego, który wspomaga rowerzystę, umożliwia również jazdę bez konieczności pedałowania.

25 Rower, na którym rowerzysta przyjmuje pozycję półleżącą
ROWER POZIOMY Rower, na którym rowerzysta przyjmuje pozycję półleżącą lub leżącą.

26 ZACHĘCAMY DO JAZDY NA ROWERZE TO FASCYNUJĄCA PRZYGODA
WYBIERZ ROWER ODPOWIEDNI DLA CIEBIE : GÓRSKI, TREKKINGOWY, A MOŻE BICYKL … I RUSZAJ PRZED SIEBIE ! MIKOŁAJ BORCZUCH ŁUKASZ OŻÓG


Pobierz ppt "HISTORIA ROWERU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google