Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„W cieniu drzewa trwają:siła,spokój

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„W cieniu drzewa trwają:siła,spokój"— Zapis prezentacji:

1 „W cieniu drzewa trwają:siła,spokój
Puszcza Knyszyńska „W cieniu drzewa trwają:siła,spokój i cisza”.

2

3

4

5

6

7

8 Meczet w Kruszynianach jest wpisany na krajową listę zabytków Polski.

9

10 Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

11 Mapa Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej

12

13 Wielosił błękitny

14 Grzybienie północne

15 Chamedafne północna

16 Wątlik błotny

17 Fauna Na terenie parku bytuje 153 gatunki ptaków i 5 gatunków gadów, m.in.: jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) jaszczurka żyworodna (Lacerta vivipara) padalec (Anguis fragilis) zaskroniec (Natrix natrix) żmija zygzakowata (Vipera berus) bocian czarny (Ciconia nigra) trzmielojad (Pernis apivorus) gadożer (Circaetus gallicus) orzełek włochaty (Hieraaetus pennatus) jarząbek (Bonasa bonasia) cietrzew (Tetrao tetrix)

18 Bocian czarny

19 Kania ruda

20 Żuraw

21 Cietrzew

22 Jaszczurka zwinka

23 Zaskroniec zwyczajny

24 Żmija zygzakowata

25 Żubr

26 Ryś

27 Wilk

28 Rezerwaty Przyrody W celu ochrony najcenniejszych fragmentów puszczy utworzono 21 obiektów rezerwatowych objętych ochroną częściową i ścisłą, o ogólnej powierzchni 3956,35 ha. Są to między innymi: -Budzisk -Starodrzew Szyndzielski - Jesionowe Góry - Kulikówka - Kozłowy Ług -Krzemianka - Karczmisko Największym rezerwatem jest rezerwat Jesionowe Góry - zajmuje 376,55 ha, najmniejszym zaś rezerwat Kulikówka - 10,88 ha. Obszary uznane za rezerwaty przyrody wyłączone są z normalnego zagospodarowania, a nadzór nad nimi sprawuje Wojewódzki Konserwator Przyrody w Białymstoku. Obok rezerwatów funkcjonują liczne pomniki przyrody, są to głównie sędziwe drzewa i głazy narzutowe.

29 Puszcza Knyszyńska Siła,Spokój i Cisza

30 Puszcza Knyszyńska siłą natury
Drzewa emanują zdrową energią i działają równie skutecznie, jak bioenergoterapeuci. Działa ona korzystnie na ludzi chorych i zestresowanych. Zwolennicy "drzewo-terapii" dodają jednak, że sam spacer po lesie nie wystarczy Trzeba się nauczyć korzystać z jego dobrodziejstw. Wybrać odpowiednie gatunki drzew, dotykać ich odkrytymi częściami ciała - najlepiej czołem, dłońmi, bosymi stopami i plecami. Do "dobrych" drzew zalicza się, m.in.: dąb, brzozę, kasztan i lipę. Siła drzew

31 Drzewa pomnikowe w Puszczy Knyszyńskiej

32 Siła zwierząt Siła wody Siła kultur
Puszcza jak to puszcza jest miejscem zamieszkiwanym przez dzikie zwierzęta , które nie zawsze są przyjaźnie nastawione do człowieka .Las jest ich domem dlatego starają się go chronić przed obcymi . W puszczy Knyszyńskiej jest więcej zwierząt spokojnych niż agresywnych. Siła wody Obszar przecina rzeka Supraśl z dopływami: Sokołdą, Słoją i Płoską. Rzeki zasilane są przez około 430 naturalnych wypływów wód podziemnych tzw. źródlisk. Na PKPK mieszają się kultury i języki wschodu i środkowej części Polski. Obok katolicyzmu występują mniejszości religijne: prawosławna i tatarska. Siła kultur

33 Spokój i Cisza jak u mamy.
Puszcza Knyszyńska Spokój i Cisza jak u mamy. Puszcza Knyszyńska jest doskonałym miejscem wypoczynku. W jej głębi jest wiele, wysokich drzew liściastych, które dają przyjemny cień, a iglaste emanują zapachem. Wszędzie jest kolorowo od roślin. Puszcza jest godna polecenia dla osób szukających ciszy i spokoju. Pobyt na obszarze puszczy umila śpiew ptaków i zapach drzew. Piękny krajobraz, jest człowiekowi potrzebny do szczęścia. Takich krajobrazów w Puszczy Knyszyńskiej jest mnóstwo.

34 Łowiectwo

35 Św.Hubert Św. Hubert żył w VII wieku.Od najmłodszych lat towarzyszył ojcu w polowaniach, które były jego pasją. Prowadził swobodne, hulaszcze życie. W czasie polowania w Wielki Piątek napotkał białego jelenia z promieniującym krzyżem w wieńcu. Usłyszał wówczas głos Stwórcy nakazujący mu udanie się na służbę do biskupa. Ten incydent zmienił Huberta. Pozostałe życie spędził studiując wiedzę kanoniczną i prowadząc działalność misjonarską. Po śmierci otrzymał sakrę biskupią. Św. Hubert jest patronem wszystkich łowców, a jeleń z krzyżem w wieńcu- ich znakiem.

36 Gospodarka Łowiecka W zasięgu  działania  Nadleśnictwa  Czarna  Białostocka  znajduje się 26 obwodów  łowieckich,   które  są dzierżawione  przez 14 kół łowieckich między innymi: Brzask, Jarząbek, Przyszłość, Łoś, Kaczor, Knieja, Leśnik, Ryś. Ogólna  powierzchnia wszystkich łowisk  wynosi ha, w tym powierzchnia leśna obejmuje ha. Część łowisk położona jest w Kompleksie Leśnym Puszczy Knyszyńskiej. Głównymi gatunkami łownej zwierzyny grubej są; sarna, dzik, jeleń. Licznie występuje łowna zwierzyna drobna; zające, kuropatwy, lisy, jarząbki. Mniej liczne; kuny, borsuki, wydry, norki, bażanty.. Medalowe poroże jelenia-aktualny rekord Polski pochodzi z Puszczy Knyszyńskiej.Ten Wieniec jelenia zdobyty w 1978 roku w Nadleśnictwem Waliły ważył 14,15 kg.

37

38

39

40

41


Pobierz ppt "„W cieniu drzewa trwają:siła,spokój"

Podobne prezentacje


Reklamy Google