Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wala i Pan Twardowski czyli opowieść o pierwszym locie kobiety w kosmos Prezentacja dla uczniów szkoły podstawowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wala i Pan Twardowski czyli opowieść o pierwszym locie kobiety w kosmos Prezentacja dla uczniów szkoły podstawowej."— Zapis prezentacji:

1 Wala i Pan Twardowski czyli opowieść o pierwszym locie kobiety w kosmos Prezentacja dla uczniów szkoły podstawowej

2 Pan Twardowski z góry Woła poprzez chmury: Brawo, Walu, bis! I zaśpiewał Wali Z księżycowej dali "Walentyna Twist" Pan Twardowski…? Oczywiście to polski najsławniejszy czarnoksiężnik z Krakowa, który zawarł pakt z diabłem, a oddając piekłu duszę stał się wszechmocnym magikiem. Gdy diabeł przybył po jego duszę, mistrz Twardowski wskoczył na koguta i uciekł, poleciał wysoko, wysoko, wysoko, aż na Księżyc …podobno wciąż siedzi na Księżycu i tęskni za Krakowem i ukochaną Polską… Wala…? Walentyna Władymirowna Tierieszkowa. Oczywiście to najsławniejsza kosmonautka w Rosji i pierwsza kobieta na świecie, która 50 lat temu – 16 czerwca 1963 roku - na pokładzie statku Wostok 6 poleciała na orbitę wokółziemską. A teraz marzy by polecieć na Marsa i tam już pozostać. Legendę o Panu Twardowskim wszyscy doskonale znacie, za to ja opowiem Wam o legendarnym locie w kosmos pierwszej kobiety- Walentyny Tierieszkowej, z którym zapoznała mnie moja mama.

3 Walentyna Tierieszkowa urodziła się 6 marca 1937 roku. Uczyła się pracowała, a wolny czas poświęcała swojemu hobby czyli skokom spadochronowym, których wykonała ponad 160. Gdy miała 26 lat do aeroklubu,w którym skakała przyjechała komisja poszukująca odpowiednich kandydatek do oddziału kosmonautek. Poszukiwali dziewczyn: wiek do 30 lat, wzrost do 170 i waga do 30 kg. A dlaczego dziewczyny skaczące ze spadochronami? Dlatego, ze latano wtedy na statkach kosmicznych Wostok,z których powrót na Ziemie był bardzo trudny, a 2000 metrów nad ziemia kosmonauta był katapultowany z kapsuły i ładował na spadochronie. I tak 12 marca 1962 roku, Wala wraz z czteroma koleżankami została członkiem oddziału kosmonautek rozpoczynając roczny okres ciężkich przygotowań do lotu…

4 Ciekawi Was pewnie jak wyglądały przygotowania kosmonautek w tamtych czasach?

5 Otóż treningi nieważkości kosmonautki przechodziły we wnętrzu samolotu MIG-15, jednocześnie wykonując różne zadania np. pisanie imienia i nazwiska czy próby jedzenia. Ćwiczono skoki spadochronowe, również do morza. Kosmonautki przebywały w wyizolowanym od dźwięków pomieszczeniu, gdzie musiały spędzić 10 dni. I wiele, wiele innych, trudnych ćwiczeń fizycznych… badań lekarskich…. testów wytrzymałości…

6 A teraz trochę historii …Pierwsze na orbicie okołoziemskiej było zwierze z Rosji – pies Łajka w 1957 roku, potem Biełka i Striełka w 1960 roku.

7 Pierwszym kosmonautą na świecie został Jurij Gagarin (1961), zaś polskim pierwszym i jedynym kosmonautą jest Mirosław Hermaszewski (1978). Przyszedł czas i na pierwszą kobietę w kosmosie…

8 Walentyna, Walentyna, Już gwiazd kraina ją dobrze zna, Były kwiaty dla Gagarina, A Walentyna twista ma! Z trzech najlepiej wyszkolonych kandydatek wybrano w końcu jedną : Walentynę Tierieszkową. Miała ona również dwie dublerki. Na czas lotu Walentyna Tierieszkowa dostała pseudonim Mewa ( po rosyjsku brzmi czajka). 16 czerwca 1963 roku na statku Wastok 6 wystartowała w kosmos. Swojej rodzinie, by jej nie denerwować,kosmonautka powiedziała,że jedzie na zawody spadochroniarskie. Dopiero z audycji radiowej dowiedzieli się, że jest ona w kosmosie.

9 Ja Czajka! Odbiór… tak meldowała się kosmonautka w czasie lotu i ten meldunek usłyszał cały świat.

10 Była na orbicie blisko trzy doby, równocześnie z Walerijem Bykowskim, który wystartował dzień wcześniej na Wostoku 5 i z nim rozmawiała przez radio. Pewnie było im raźniej. Jej statek 48 razy okrążył Ziemię, przeleciał prawie 2 miliony kilometrów.

11 Jak sama wspominała: Muzyka startu rozpoczyna się od klucza basowego. Głuchy warkot przypomina daleki odgłos gromu. Rakieta drgnęła. Warkot narasta, pojawiają się coraz wyższe, wibrujące tony. Nieoczekiwanie dla mnie samej mówię na głos: Odleciałam. Podczas lotu kosmonautka sprawdzała systemy kontrolne statku i robiła zdjęcia Ziemi, Księżyca i gwiazd. Mimo niewygody, w kapsule ściśnięta jak sardynki w puszce, problemów technicznych statku i nienajlepszego samopoczucia nie przerwała lotu i dzielnie wytrwała do końca.

12 Lot wokółziemski statku Wostok-6 trwał 2 doby 22 godziny 50 minut i 8 sekund, a twarde lądowanie miało miejsce 19 czerwca 1963 roku. Lotnicza misja Walentyny Tierieszkowej spotkała się z ogólnoświatowym uznaniem. Odznaczono ją wieloma medalami w kraju i za granicą, a 1995 roku została mianowana pierwszą w historii rosyjskiej armii kobietą - generałem lotnictwa.

13 Pierwsza w świecie kosmonautka zawładnęła wyobraźnią ludzi. Imieniem Tierieszkowej nazwano krater na Księżycu, ulice w miastach i szkoły. Mówią o niej teksty piosenek, w Polsce Wala twist wykonywana w 1964 roku przez zespół Filipinki, fragmenty której cytowałem.

14 Są filmy, pomniki, monety, znaczki pocztowe czy zegarki

15 Nawet w mojej ulubionej grze na konsolę pt. Mass Effect Tierieszkowa to duży układ planetarny składający się z sześciu planet i jednego pasa asteroid, nazwany na część pierwszej kosmonautki.

16 Po powrocie Walentyna Tierieszkowa zajmowała się i zajmuje nadal działalnością szkoleniową, naukową, polityczną,charytatywną. Wyszła dwukrotnie za mąż, ma córkę Elenę – znaną i cenioną lekarkę oraz dwóch wnuków Aleksieja i Andrieja, którym pewnie opowiada bardzo ciekawe historie o swoim locie, gwiazdach, galaktykach i ulubionym Marsie.

17 A gdybym mógł się spotkać z Panią Walentyną, to wiecie o co bym najpierw zapytał, choć pytań miałbym wiele…? Walentyno Władymirowna, a Pana Twardowskiego na księżycu Pani może widziała…? Bo ja wierzę, że w każdej legendzie jest trochę prawdy…

18 Autor prezentacji: Dymitr Dukowicz klasa IV C Szkoła Podstawowa nr 74 w Poznaniu, Polska Netografia : drprof.ru/eto-interesno/valentina-tereshkova-miss-vselennaya.html i inne źródła internetowe.


Pobierz ppt "Wala i Pan Twardowski czyli opowieść o pierwszym locie kobiety w kosmos Prezentacja dla uczniów szkoły podstawowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google