Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kłodzko leży w Kotlinie Kłodzkiej nad rzeką Nysą Kłodzką. Główne miasto krainy historycznej zwanej ziemia kłodzka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kłodzko leży w Kotlinie Kłodzkiej nad rzeką Nysą Kłodzką. Główne miasto krainy historycznej zwanej ziemia kłodzka."— Zapis prezentacji:

1 Kłodzko leży w Kotlinie Kłodzkiej nad rzeką Nysą Kłodzką. Główne miasto krainy historycznej zwanej ziemia kłodzka.

2 Ratusz w Kłodzku - neorenesansowy, zabytkowy ratusz położony w centralnej części placu Bolesława Chrobrego w Kłodzku, na Starym Mieście. Został zbudowany w latach 1887–1890

3 Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku – rzymskokatolicki kościół farny położony na Starym Mieście w Kłodzku. Pierwotna budowla miała tu istnieć w 1194 roku, zaś obecna zbudowana w stylu gotyckim powstawała od połowy XV wieku

4 Most św. Jana w Kłodzku – zabytkowy kamienny most nad rzeką Młynówką. Most ma cechy budowli gotyckiej i łączy ze sobą Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka na Fortecznej Górze z rynkiem i twierdzą, stanowiąc część jednej z głównych dróg komunikacyjnych tej części miasta.

5 Kłodzkie fortyfikacje są jednym z najlepiej zachowanych XVII-XVIII wiecznych systemów obronnych. Budowle obronne zajmują obszar o powierzchni ponad 30h., na który składają się Twierdza Główna oraz fort posiłkowy Owcza Góra po drugiej stronie rzeki.

6 Kamienne mury obronne wokół miasta wzniesiono pod koniec XIII wieku. Rozbudowano je w latach 1426 i 1469, już przy użyciu cegły - stanowiły one wówczas całość z obwarowaniami zamku na Górze Fortecznej

7 Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku – powstała 1963 placówka muzealna i naukowa obejmująca swoim zainteresowaniem teren ziemi kłodzkiej na Dolnym Śląski i jego wielonarodową spuściznę kulturową, a w szczególności geologię, geografię, historię, historię kultury materialnej i sztuki regionu. Siedzibą muzeum jest dawny konwikt jezuicki w Kłodzku. Jest administracyjnie podporządkowane miastu. W 2001 r. zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.

8 I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego – jedna z najstarszych szkół średnich w Kłodzku, kształcąca blisko 800 uczniów. Mieści się ona w budynku po byłym kolegium jezuickim na Starym Mieście, przy ul. Wojska Polskiego 11.

9


Pobierz ppt "Kłodzko leży w Kotlinie Kłodzkiej nad rzeką Nysą Kłodzką. Główne miasto krainy historycznej zwanej ziemia kłodzka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google