Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RZUT PROSTOKĄTNY. RZUTOWANIE PROSTOKĄTNE Rzutowanie prostokątne umożliwia dokładne i wierne przedstawianie przedmiotu na płaszczyźnie bez żadnych zmian.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RZUT PROSTOKĄTNY. RZUTOWANIE PROSTOKĄTNE Rzutowanie prostokątne umożliwia dokładne i wierne przedstawianie przedmiotu na płaszczyźnie bez żadnych zmian."— Zapis prezentacji:

1 RZUT PROSTOKĄTNY

2 RZUTOWANIE PROSTOKĄTNE Rzutowanie prostokątne umożliwia dokładne i wierne przedstawianie przedmiotu na płaszczyźnie bez żadnych zmian i zniekształceń za pomocą rzutów, które są figurami płaskimi. Nazwy rzutów: rzut z przodu (pionowy) rzut z góry (poziomy) rzut z lewej strony (boczny)

3 RZUTNIA ZŁOŻONA Jest to układ trzech płaszczyzn ustawionych względem siebie pod kątami prostymi. II III I III - rzutnia boczna (z lewej strony) II - rzutnia pozioma (z góry) I - rzutnia pionowa (główna)

4 Rzutnia pionowa pozostaje bez zmian, rzutnię poziomą rozkłada się w dół, natomiast rzutnię boczną w bok. SCHEMAT ROZKŁADANIA RZUTNI I III II III - rzutnia boczna (z lewej strony) II - rzutnia pozioma (z góry) I - rzutnia pionowa (główna)

5 RZUTNIA PROSTOKĄTNA ROZWINIĘTA III II I III - rzutnia boczna (z lewej strony) II - rzutnia pozioma (z góry) I - rzutnia pionowa (główna)

6 SCHEMATYCZNE ZAZNACZANIE RZUTNI Rzutnie zaznacza się dwoma liniami cienkimi punktowymi III II I pionową poziomą

7 RZUT PIONOWY (rzutnia I) I Wykonywany jest na rzutni głównej jako widok bryły z przodu.

8 RZUT POZIOMY (rzutnia II) I II Wykonany jest na rzutni poziomej jako widok z góry. Wymiar przenosimy do rzutni II liniami cienkimi. Rysujemy je równolegle do osi pionowej.

9 RZUT BOCZNY (rzutnia III) Wykonuje się na rzutni bocznej jako widok bryły z lewej strony. I III II Wymiar z rzutni I na III przenosimy linią równoległą do osi poziomej. Wymiary z rzutni II na III przenosimy rysując linie równoległe do osi poziomej. Następnie rysujemy cyrklem łuki od środka układu osi. I ponownie rysujemy linie równolegle do osi pionowej.

10 Tak powinna wyglądać bryła po narysowaniu w rzucie prostokątnym

11 Ćwiczenie Narysuj poniższą figurę w rzucie prostokątnym. Następny slajd pokazuje rozwiązanie.

12 Tak powinna wyglądać bryła po narysowaniu w rzucie prostokątnym

13 Zadanie do wykonania Narysuj w rzucie prostokątnym poniższą bryłę.


Pobierz ppt "RZUT PROSTOKĄTNY. RZUTOWANIE PROSTOKĄTNE Rzutowanie prostokątne umożliwia dokładne i wierne przedstawianie przedmiotu na płaszczyźnie bez żadnych zmian."

Podobne prezentacje


Reklamy Google